2017 World Para Athletics Championships – Men's 100 metres

The men's 100 metres at the 2017 World Para Athletics Championships was held at the Olympic Stadium in London from 14–23 July.

Medalists

Event Gold Silver Bronze
T11[1] David Brown
Guide: Jerome Avery
 United States
11.20 Ananias Shikongo
Guide: Even Tjiviju
 Namibia
11.33 PB Di Dongdong
Guide: Mao Deyi
 China
11.55
T12[2] Leinier Savon Pineda
 Cuba
10.72 CR Ndodomzi Ntutu
 South Africa
11.01 SB Joan Munar Martinez
 Spain
11.09 PB
T13[3] Jason Smyth
 Ireland
10.63 Mateusz Michalski
 Poland
10.95 SB Chad Perris
 Australia
10.96
T33[4] Ahmad Almutairi
 Kuwait
17.00 CR Toby Gold
 Great Britain
17.62 Andrew Small
 Great Britain
17.78
T34[5] Walid Ktila
 Tunisia
15.00 CR Rheed McCracken
 Australia
15.40 Mohamed Alhammadi
 United Arab Emirates
15.75 AR
T35[6] Ihor Tsvietov
 Ukraine
12.38 CR Jordan Howe
 Great Britain
12.52 PB Hernan Barreto
 Argentina
12.78 PB
T36[7] Yang Yifei
 China
11.93 AR Mohamad Ridzuan Mohamad Puzi
 Malaysia
12.15 =SB Rodrigo Parreira da Silva
 Brazil
12.28 AR
T37[8] Mateus Evangelista Cardoso
 Brazil
11.48 SB Charl Du Toit
 South Africa
11.55 Vladyslav Zahrebelnyi
 Ukraine
11.69 AR
T38[9] Evan O'Hanlon
 Australia
11.07 SB Hu Jianwen
 China
11.07 SB Edson Pinheiro
 Brazil
11.30
T42[10] Scott Reardon
 Australia
12.21 Daniel Wagner
 Denmark
12.30 SB Richard Whitehead
 Great Britain
12.39
T44[11] Jonnie Peacock
 Great Britain
10.75 Johannes Floors
 Germany
10.89 Jarryd Wallace
 United States
10.95
T47[12] Petrucio Ferreira dos Santos
 Brazil
10.53 WR Yohansson Nascimento
 Brazil
10.80 SB Michal Derus
 Poland
10.81 SB
T51[13] Peter Genyn
 Belgium
21.10 Toni Piispanen
 Finland
21.54 Mohamed Berrahal
 Algeria
22.08
T52[14] Raymond Martin
 United States
16.83 CR Salvador Hernandez Mondragon
 Mexico
17.28 SB Gianfranco Iannotta
 United States
17.54
T53[15] Brent Lakatos
 Canada
14.52 Mickey Bushell
 Great Britain
14.85 Pongsakorn Paeyo
 Thailand
14.88
T54[16] Leo Pekka Tahti
 Finland
13.95 Liu Yang
 China
14.07 SB Kenny van Weeghel
 Netherlands
14.25
WR world record | AR area record | CR championship record | GR games record | NR national record | OR Olympic record | PB personal best | SB season best | WL world leading (in a given season)

Events listed in pink were contested but no medals were awarded.

Results

T11

Round 1
Rank Heat Sport
Class
Name Nationality Time Notes
1 3 T11 David Brown  United States 11.26 Q
2 2 T11 Ananias Shikongo  Namibia 11.37 Q, SB
3 2 T11 Di Dongdong  China 11.41 q, SB
4 3 T11 Fan Zetan  China 11.53
5 3 T11 Ricardo Costa de Oliveira  Brazil 11.60 SB
6 1 T11 Lex Gillette  United States 11.65 Q, SB
7 2 T11 Martin Parejo Maza  Spain 11.68 SB
8 2 T11 Jose Chamoleia  Angola 11.97
9 1 T11 Suphachai Songphinit  Thailand 12.11
10 1 T11 Mehmet Tunc  Turkey 12.19
11 3 T11 Xavier Porras  Spain 12.38
Final
Rank Sport
Class
Name Nationality Time Notes
1st place, gold medalist(s) T11 David Brown  United States 11.20
2nd place, silver medalist(s) T11 Ananias Shikongo  Namibia 11.33 SB
3rd place, bronze medalist(s) T11 Di Dongdong  China 11.55
4 T11 Lex Gillette  United States 11.60 SB

T12

Round 1
Rank Heat Sport
Class
Name Nationality Time Notes
1 2 T12 Leinier Savon Pineda  Cuba 10.88 Q
2 4 T12 Ndodomzi Ntutu  South Africa 11.05 Q, SB
3 2 T12 Joan Munar Martinez  Spain 11.14 q, PB
4 3 T12 Fabricio Junior Barros Ferreira  Brazil 11.16 Q
5 2 T12 Mahdi Afri  Morocco 11.27 q, PB
6 3 T12 Hilton Langenhoven  South Africa 11.31 q, SB
7 3 T12 Mansur Abdirashidov  Uzbekistan 11.32 q
8 4 T12 Josiah Jamison  United States 11.38 SB
9 2 T12 Athanasios Ghavelas  Greece 11.39
10 1 T12 Zachary Shaw  Great Britain 11.40 Q
11 1 T12 George Quarcoo  Canada 11.41 PB
12 4 T12 Djamil Nasser  Algeria 11.43
13 1 T12 Sun Qichao  China 11.51 SB
14 1 T12 Thomas Ulbricht  Germany 11.52
15 3 T12 Tobias Jonsson  Sweden 11.64
16 4 T12 Jason Dennis Brown  Jamaica 11.84
Semifinals
Rank Heat Sport
Class
Name Nationality Time Notes
1 1 T12 Leinier Savon Pineda  Cuba 10.83 Q
2 2 T12 Ndodomzi Ntutu  South Africa 11.01 Q, SB
3 1 T12 Joan Munar Martinez  Spain 11.06 q, SB
4 2 T12 Fabricio Junior Barros Ferreira  Brazil 11.20 q
5 2 T12 Mahdi Afri  Morocco 11.24 PB
6 1 T12 Hilton Langenhoven  South Africa 11.27 SB
7 1 T12 Zachary Shaw  Great Britain 11.35
8 2 T12 Mansur Abdirashidov  Uzbekistan 11.38
Final
Rank Sport
Class
Name Nationality Time Notes
1st place, gold medalist(s) T12 Leinier Savon Pineda  Cuba 10.72 CR
2nd place, silver medalist(s) T12 Ndodomzi Ntutu  South Africa 11.01 SB
3rd place, bronze medalist(s) T12 Joan Munar Martinez  Spain 11.09 PB
4 T12 Fabricio Junior Barros Ferreira  Brazil 11.14

T13

Round 1
Rank Heat Sport
Class
Name Nationality Time Notes
1 1 T13 Jason Smyth  Ireland 10.73 Q
2 3 T13 Chad Perris  Australia 10.92 Q, SB
3 1 T13 Kesley Teodoro  Brazil 10.94 Q, SB
4 2 T13 Gustavo Henrique Araujo  Brazil 10.97 Q,
3 T13 Mateusz Michalski  Poland Q, SB
6 2 T13 Johannes Nambala  Namibia 11.04 Q
1 T13 Radoslav Zlatanov  Bulgaria q
8 3 T13 Philipp Handler   Switzerland 11.14 q, SB
9 1 T13 Zak Skinner  Great Britain 11.15 PB
10 3 T13 Mohamed Khatabou  Morocco 11.26
11 2 T13 Jakub Nicpon  Poland 11.30
12 2 T13 Liu Wei  China 11.43 SB
13 2 T13 Axel Zorzi  France 11.46 PB
14 1 T13 Chadwick Campbell  Jamaica 11.49
15 3 T13 Octavian Vasile Tucaliuc  Romania 11.62 PB
16 1 T13 Vegard Dragsund Nilsen  Norway 11.68 SB
17 3 T13 Shakir Al-Gburi  Iraq 11.72 PB
18 1 T13 Islam Salimov  Kazakhstan 11.94 PB
19 2 T13 Ivan Jose Cano Blanco  Spain 12.19 SB
Final
Rank Sport
Class
Name Nationality Time Notes
1st place, gold medalist(s) T13 Jason Smyth  Ireland 10.63
2nd place, silver medalist(s) T13 Mateusz Michalski  Poland 10.95 SB
3rd place, bronze medalist(s) T13 Chad Perris  Australia 10.96
4 T13 Johannes Nambala  Namibia 11.00
5 T13 Kesley Teodoro  Brazil 11.04
6 T13 Radoslav Zlatanov  Bulgaria 11.06
7 T13 Philipp Handler   Switzerland 11.25
T13 Gustavo Henrique Araujo  Brazil DQ

T33

Final
Rank Sport
Class
Name Nationality Time Notes
1st place, gold medalist(s) T33 Ahmad Almutairi  Kuwait 17.00 CR
2nd place, silver medalist(s) T33 Toby Gold  Great Britain 17.62
3rd place, bronze medalist(s) T33 Andrew Small  Great Britain 17.78
4 T33 Daniel Bramall  Great Britain 17.79

T34

Round 1
Rank Heat Sport
Class
Name Nationality Time Notes
1 2 T34 Walid Ktila  Tunisia 15.15 Q, CR
2 1 T34 Rheed McCracken  Australia 15.60 Q, CR
3 1 T34 Austin Smeenk  Canada 15.88 Q, AR
4 1 T34 Henry Manni  Finland 15.99 Q
5 2 T34 Mohamed Alhammadi  United Arab Emirates 16.05 Q
6 2 T34 Bojan Mitic   Switzerland 16.31 Q
7 1 T34 Mohammed Rashid Al-Kubaisi  Qatar 16.70 q, SB
8 1 T34 Austin Pruitt  United States 16.72 q, SB
2 T34 Stefan Rusch  Netherlands 16.72
10 2 T34 Khalid Hamad Al-Hajri  Qatar 18.67 PB
Final
Rank Sport
Class
Name Nationality Time Notes
1st place, gold medalist(s) T34 Walid Ktila  Tunisia 15.00 CR
2nd place, silver medalist(s) T34 Rheed McCracken  Australia 15.40
3rd place, bronze medalist(s) T34 Mohamed Alhammadi  United Arab Emirates 15.75 AR
4 T34 Austin Smeenk  Canada 15.85 AR
5 T34 Henry Manni  Finland 15.88 SB
6 T34 Bojan Mitic   Switzerland 16.40
7 T34 Austin Pruitt  United States 16.78
8 T34 Mohammed Rashid Al-Kubaisi  Qatar 16.98

T35

Final
Rank Sport
Class
Name Nationality Time Notes
1st place, gold medalist(s) T35 Ihor Tsvietov  Ukraine 12.38 CR
2nd place, silver medalist(s) T35 Jordan Howe  Great Britain 12.52 PB
3rd place, bronze medalist(s) T35 Hernan Barreto  Argentina 12.78 PB
4 T35 Fabio Da Silva Bordignon  Brazil 12.83
5 T35 Marshall Zackery  United States 12.98
6 T35 Diego Martin Gonzalez  Argentina 13.00 PB
7 T35 Ayden Jent  United States 13.24
8 T35 Nicolas Martin Aravena  Argentina 13.53

T36

Round 1
Rank Heat Sport
Class
Name Nationality Time Notes
1 1 T36 Mohamad Ridzuan Mohamad Puzi  Malaysia 12.29 Q
2 T36 Yang Yifei  China Q, SB
3 1 T36 Rodrigo Parreira Da Silva  Brazil 12.61 Q, SB
4 2 T36 Graeme Ballard  Great Britain 12.66 Q
5 1 T36 Roman Pavlyk  Ukraine 12.83 Q
6 1 T36 Paul Blake  Great Britain 12.85 q
7 2 T36 Krzysztof Ciuksza  Poland 12.94 Q
8 2 T36 Brayden Davidson  Australia 13.13 q
9 1 T36 Gabriel de Jesus Cuadra Holman  Nicaragua 13.28
10 2 T36 Loukas Ioannis Protonotarios  Greece 13.51 PB
Final
Rank Sport
Class
Name Nationality Time Notes
1st place, gold medalist(s) T36 Yang Yifei  China 11.93 AR
2nd place, silver medalist(s) T36 Mohamad Ridzuan Mohamad Puzi  Malaysia 12.15
3rd place, bronze medalist(s) T36 Rodrigo Parreira Da Silva  Brazil 12.28 AR
4 T36 Graeme Ballard  Great Britain 12.55
5 T36 Roman Pavlyk  Ukraine 12.57 SB
6 T36 Paul Blake  Great Britain 12.59
7 T36 Krzysztof Ciuksza  Poland 12.70 PB
8 T36 Brayden Davidson  Australia 13.29

T37

Round 1
Rank Heat Sport
Class
Name Nationality Time Notes
1 1 T37 Charl du Toit  South Africa 11.68 Q, SB
2 1 T37 Rhys Jones  Great Britain 11.69 Q
3 2 T37 Vladyslav Zahrebelnyi  Ukraine 11.72 Q, PB
4 2 T37 Mateus Evangelista Cardoso  Brazil 11.74 Q,
5 2 T37 Mostafa Fathalla Mohamed  Egypt 11.85 Q, SB
6 2 T37 Ruhan van Rooyen  South Africa 12.41 q
7 2 T37 Matuesz Owczarek  Poland 12.54 q, SB
8 1 T37 Odysseas Moulas  Greece 12.66 Q
9 1 T37 Amanat Kalkayev  Kazakhstan 12.79 PB
10 2 T37 Iasonas Gantes  Greece 14.39
1 T37 Mario Tataren  Argentina DQ
1 T37 Sajjad Alwahhah  Iraq DQ
Final
Rank Sport
Class
Name Nationality Time Notes
1st place, gold medalist(s) T37 Mateus Evangelista Cardoso  Brazil 11.48 SB
2nd place, silver medalist(s) T37 Charl du Toit  South Africa 11.55 SB
3rd place, bronze medalist(s) T37 Vladyslav Zahrebelnyi  Ukraine 11.69 PB
4 T37 Mostafa Fathalla Mohamed  Egypt 11.78 SB
5 T37 Rhys Jones  Great Britain 11.88
6 T37 Ruhan van Rooyen  South Africa 12.56
7 T37 Mateusz Owczarek  Poland 12.57
8 T37 Odysseas Moulas  Greece 12.83

T38

Round 1
Rank Heat Sport
Class
Name Nationality Time Notes
1 2 T38 Hu Jianwen  China 11.15 Q, SB
2 1 T38 Edson Pinheiro  Brazil 11.38 Q
3 2 T38 Dyan Buis  South Africa 11.52 Q
4 2 T38 Mykyta Senyk  Ukraine 11.54 Q
5 1 T38 Evan O'Hanlon  Australia 11.60 Q
6 2 T38 Kyle Whitehouse  Canada 11.72 q
7 1 T38 Zhong Huanghao  China 11.76 Q, SB
8 1 T38 Dimitri Jozwicki  France 11.78 q
9 1 T38 Dixon De Jesus Hooker Velasquez  Colombia 11.97
10 2 T38 Lorenzo Albaladejo Martinez  Spain 12.02 SB
11 1 T38 Union Sekailwe  South Africa 12.13
12 1 T38 Weiner Javier Diaz Mosquera  Colombia 12.54
13 1 T38 Davit Kavtaradze  Georgia 12.59
14 2 T38 Luis Fernando Lucumi Villegas  Colombia 12.88
15 2 T38 Luis Prado  Nicaragua 13.58
Final
Rank Sport
Class
Name Nationality Time Notes
1st place, gold medalist(s) T38 Evan O'Hanlon  Australia 11.07 SB
2nd place, silver medalist(s) T38 Hu Jianwen  China 11.08 SB
3rd place, bronze medalist(s) T38 Edson Pinheiro  Brazil 11.30
4 T38 Dyan Buis  South Africa 11.37 SB
5 T38 Mykyta Senyk  Ukraine 11.58
6 T38 Zhong Huanghao  China 11.64 PB
7 T38 Dimitri Jozwicki  France 11.77
8 T38 Kyle Whitehouse  Canada 11.84

T42

Round 1
Rank Heat Sport
Class
Name Nationality Time Notes
1 1 T42 Richard Whitehead  Great Britain 12.35 Q
2 2 T42 Daniel Wagner  Denmark 12.37 Q, SB
3 1 T42 Leon Schaefer  Germany 12.48 Q, PB
4 2 T42 Scott Reardon  Australia 12.53 q
5 1 T42 Anil Prasanna Jayalath Yodha Pedige  Sri Lanka 12.69 Q
6 2 T42 Desmond Jackson  United States 12.84 Q
7 2 T42 Atsushi Yamamoto  Japan 12.92 q
8 1 T42 Regas Woods  United States 13.18 q, PB
9 2 T42 David Henson  Great Britain 13.27 SB
10 1 T42 Ntando Mahlangu  South Africa 29.97
2 T42 Nurullah Kart  Turkey DQ
Final
Rank Sport
Class
Name Nationality Time Notes
1st place, gold medalist(s) T42 Scott Reardon  Australia 12.21
2nd place, silver medalist(s) T42 Daniel Wagner  Denmark 12.30 SB
3rd place, bronze medalist(s) T42 Richard Whitehead  Great Britain 12.39
4 T42 Leon Schaefer  Germany 12.43 PB
5 T42 Desmond Jackson  United States 12.84
6 T42 Atsushi Yamamoto  Japan 13.08
7 T42 Regas Woods  United States 13.23
T42 Anil Prasanna Jayalath Yodha Pedige  Sri Lanka DQ

T44

Round 1
Rank Heat Sport
Class
Name Nationality Time Notes
1 1 T44 Jonnie Peacock  Great Britain 10.64 Q, AR
2 2 T44 Jarryd Wallace  United States 10.82 Q, SB
3 1 T43 Johannes Floors  Germany 10.89 Q
4 1 T44 Jerome Singleton  United States 10.98 Q, PB
5 2 T44 Arnu Fourie  South Africa 11.13 Q, SB
6 1 T44 Michail Seitis  Greece 11.16 q, PB
7 1 T44 Mpumelelo Mhlongo  South Africa 11.31 q, PB
8 2 T43 Andrea Lanfri  Italy 11.46 q, PB
9 2 T44 Keita Sato  Japan 12.17
10 2 T44 Mikio Ikeda  Japan 12.21 PB
11 1 T44 Alberto Avila Chamorro  Spain 12.26
Final
Rank Sport
Class
Name Nationality Time Notes
1st place, gold medalist(s) T44 Jonnie Peacock  Great Britain 10.75
2nd place, silver medalist(s) T43 Johannes Floors  Germany 10.89
3rd place, bronze medalist(s) T44 Jarryd Wallace  United States 10.95
4 T44 Jerome Singleton  United States 11.08
5 T44 Arnu Fourie  South Africa 11.19
6 T44 Michail Seitis  Greece 11.25
7 T44 Mpumelelo Mhlongo  South Africa 11.45
8 T43 Andrea Lanfri  Italy 11.57

T47

Round 1
Rank Heat Sport
Class
Name Nationality Time Notes
1 1 T47 Petrucio Ferreira dos Santos  Brazil 10.67 Q, CR
2 2 T47 Michal Derus  Poland 10.87 Q
3 2 T46 Yohansson Nascimento  Brazil 10.91 Q, SB
4 2 T46 Tanner Wright  United States 11.02 Q, PB
5 1 T46 Wang Hao  China 11.11 Q
6 1 T46 Roderick Townsend-Roberts  United States 11.15 Q, SB
7 2 T46 Braian Nahuel Villarreal  Argentina 11.37 q
8 1 T47 Tomoki Tagawa  Japan 11.38 q
9 2 T47 Andonis Aresti  Cyprus 11.45
10 2 T47 Jack Briggs  United States 11.66
11 1 T46 Tevaughn Kevin Thomas  Jamaica 11.67
12 1 T47 Antoan Bozhilov  Bulgaria 11.69
13 2 T47 Hajimu Ashida  Japan 11.80
14 1 T47 Christos Koutoulias  Greece 12.14
15 2 T47 Ahmed Al Ksso IPA 12.18 SB
Final
Rank Sport
Class
Name Nationality Time Notes
1st place, gold medalist(s) T47 Petrucio Ferreira dos Santos  Brazil 10.53 WR
2nd place, silver medalist(s) T46 Yohansson Nascimento  Brazil 10.80 SB
3rd place, bronze medalist(s) T47 Michal Derus  Poland 10.81 SB
4 T46 Tanner Wright  United States 11.05
5 T46 Wang Hao  China 11.11
6 T46 Roderick Townsend-Roberts  United States 11.22
7 T46 Braian Nahuel Villarreal  Argentina 11.34 PB
8 T47 Tomoki Tagawa  Japan 11.54

T51

Final
Rank Sport
Class
Name Nationality Time Notes
1st place, gold medalist(s) T51 Peter Genyn  Belgium 21.10
2nd place, silver medalist(s) T51 Toni Piispanen  Finland 21.54
3rd place, bronze medalist(s) T51 Mohamed Berrahal  Algeria 22.08
4 T51 Edgar Cesareo Navarro Sanchez  Mexico 23.49
5 T51 Helder Mestre  Portugal 23.81
6 T51 Alvise de Vidi  Italy 24.17 SB
7 T51 Ernesto Fonseca  Costa Rica 25.72
8 T51 Joao Correia  Portugal 27.73

T52

Round 1
Rank Heat Sport
Class
Name Nationality Time Notes
1 2 T52 Gianfranco Iannotta  United States 17.61 Q
2 1 T52 Raymond Martin  United States 17.62 Q
3 1 T52 Salvador Hernandez Mondragon  Mexico 17.94 Q, SB
4 1 T52 Beat Bosch   Switzerland 18.14 Q
5 2 T52 Mario Trindade  Portugal 18.42 Q
6 2 T52 Leonardo de Jesus Perez Juarez  Mexico 18.45 Q
7 2 T52 Sam McIntosh  Australia 18.61 q
8 1 T52 Jeong Jongdae  South Korea 18.94 q, SB
9 1 T52 Peth Rungsri  Thailand 19.42
10 2 T52 Thomas Geierspichler  Austria 19.43
Final
Rank Sport
Class
Name Nationality Time Notes
1st place, gold medalist(s) T52 Raymond Martin  United States 16.83 CR
2nd place, silver medalist(s) T52 Salvador Hernandez Mondragon  Mexico 17.28 SB
3rd place, bronze medalist(s) T52 Gianfranco Iannotta  United States 17.54
4 T52 Beat Bosch   Switzerland 18.00
5 T52 Mario Trindade  Portugal 18.23
6 T52 Sam McIntosh  Australia 18.69
7 T52 Leonardo De Jesus Perez Juarez  Mexico 18.80
8 T52 Jeong Jongdae  South Korea 19.60

T53

Round 1
Rank Heat Sport
Class
Name Nationality Time Notes
1 1 T53 Brent Lakatos  Canada 14.98 Q
2 2 T53 Pongsakorn Paeyo  Thailand 14.99 Q
3 2 T53 Mickey Bushell  Great Britain 15.07 Q
4 1 T53 Pierre Fairbank  France 15.12 Q
5 1 T53 Ariosvaldo Fernandes Silva  Brazil 15.15 Q
6 2 T53 Brian Siemann  United States 15.45 Q
7 1 T53 Yoo Byunghoon  South Korea 15.64 q, PB
8 2 T53 Fahad Alganaidl  Saudi Arabia 15.77 q
9 2 T53 Jung Dong Ho  South Korea 15.79 SB
10 2 T53 Nicolas Brignone  France 15.95
11 1 T53 Zhao Yufei  China 16.17
12 1 T53 Pichet Krungget  Thailand 16.26
13 1 T53 Sopa Intasen  Thailand 16.40
Final
Rank Sport
Class
Name Nationality Time Notes
1st place, gold medalist(s) T53 Brent Lakatos  Canada 14.52
2nd place, silver medalist(s) T53 Mickey Bushell  Great Britain 14.85
3rd place, bronze medalist(s) T53 Pongsakorn Paeyo  Thailand 14.88
4 T53 Pierre Fairbank  France 15.04
5 T53 Ariosvaldo Fernandes Silva  Brazil 15.10
6 T53 Brian Siemann  United States 15.38
7 T53 Fahad Alganaidl  Saudi Arabia 15.50
8 T53 Yoo Byunghoon  South Korea 15.56 PB

T54

Round 1
Rank Heat Sport
Class
Name Nationality Time Notes
1 2 T54 Leo Pekka Tahti  Finland 13.92 Q
2 1 T54 Liu Yang  China 14.09 Q, SB
3 1 T54 Kenny van Weeghel  Netherlands 14.26 Q
4 1 T54 Saichon Konjen  Thailand 14.45 Q
2 T54 Erik Hightower  United States Q
6 1 T54 Tomoki Ikoma  Japan 14.70 q
7 2 T54 Marc Schuh  Germany 14.75 Q
2 T54 Curtis Thom  Canada q
9 1 T54 Esa-Pekka Mattila  Finland 15.09
10 2 T54 Ekkachai Janthon  Thailand 15.10 SB
11 1 T54 David Scherer  Germany 15.11
12 2 T54 Yuki Nishi  Japan 15.16
13 1 T54 Niklas Almers  Sweden 15.17
14 1 T54 Isaiah Christophe  Canada 15.38
15 2 T54 Adil Alblooshi  United Arab Emirates 15.47
16 1 T54 Fahad Mohammad  United Arab Emirates 15.48
17 2 T54 Jabari Knight  Trinidad and Tobago 17.16
Final
Rank Sport
Class
Name Nationality Time Notes
1st place, gold medalist(s) T54 Leo Pekka Tahti  Finland 13.95
2nd place, silver medalist(s) T54 Liu Yang  China 14.07 SB
3rd place, bronze medalist(s) T54 Kenny van Weeghel  Netherlands 14.25
4 T54 Saichon Konjen  Thailand 14.54
5 T54 Erik Hightower  United States 14.62
6 T54 Marc Schuh  Germany 14.66 SB
7 T54 Curtis Thom  Canada 14.78
8 T54 Tomoki Ikoma  Japan 14.86

See also

References

  1. ^ "Results - Men's 100m T11 Final" (pdf). IPC. 15 July 2017. Retrieved 16 July 2017.
  2. ^ "Results - Men's 100m T12 Final" (pdf). IPC. 15 July 2017. Retrieved 16 July 2017.
  3. ^ "Results - Men's 100m T13 Final" (pdf). IPC. 16 July 2017. Retrieved 17 July 2017.
  4. ^ "Results - Men's 100m T33 Final" (pdf). IPC. 15 July 2017. Retrieved 16 July 2017.
  5. ^ "Results - Men's 100m T34 Final" (pdf). IPC. 15 July 2017. Retrieved 16 July 2017.
  6. ^ "Results - Men's 100m T35 Final" (pdf). IPC. 23 July 2017. Retrieved 23 July 2017.
  7. ^ "Results - Men's 100m T36 Final" (pdf). IPC. 22 July 2017. Retrieved 23 July 2017.
  8. ^ "Results - Men's 100m T37 Final" (pdf). IPC. 20 July 2017. Retrieved 20 July 2017.
  9. ^ "Results - Men's 100m T38 Final" (pdf). IPC. 21 July 2017. Retrieved 22 July 2017.
  10. ^ "Results - Men's 100m T42 Final" (pdf). IPC. 17 July 2017. Retrieved 17 July 2017.
  11. ^ "Results - Men's 100m T44 Final" (pdf). IPC. 16 July 2017. Retrieved 17 July 2017.
  12. ^ "Results - Men's 100m T47 Final" (pdf). IPC. 15 July 2017. Retrieved 16 July 2017.
  13. ^ "Results - Men's 100m T51 Final" (pdf). IPC. 21 July 2017. Retrieved 22 July 2017.
  14. ^ "Results - Men's 100m T52 Final" (pdf). IPC. 22 July 2017. Retrieved 23 July 2017.
  15. ^ "Results - Men's 100m T53 Final" (pdf). IPC. 23 July 2017. Retrieved 23 July 2017.
  16. ^ "Results - Men's 100m T54 Final" (pdf). IPC. 14 July 2017. Retrieved 15 July 2017.

Other Languages

Copyright