APRA Music Awards of 2016

APRA Music Awards of 2016
Date 5 April 2016 (2016-04-05)
Location Carriageworks, Sydney, Australia
Hosted by Brian Nankervis
Website apraamcos.com.au/awards/2016-awards

The Australasian Performing Right Association Awards of 2016 (generally known as APRA Awards) are a series of related awards which include the APRA Music Awards, Art Music Awards, and Screen Music Awards. The APRA Music Awards of 2016 was the 34th annual ceremony by the Australasian Performing Right Association (APRA) and the Australasian Mechanical Copyright Owners Society (AMCOS) to award outstanding achievements in contemporary songwriting, composing and publishing.[1] The ceremony was held on 5 April 2016 at the Carriageworks, Sydney.[2] The host for the ceremony was Brian Nankervis, adjudicator on SBS-TV's RocKwiz.[3]

The Art Music Awards were distributed on 16 August at the Plaza Ballroom, Melbourne and presented by APRA and the Australian Music Centre (AMC), "to recognise achievement in the composition, performance, education and presentation of Australian art music. Art music covers activity across contemporary classical music, contemporary jazz and improvised music, experimental music and sound art."[4][5]

The Screen Music Awards were issued on 8 November by APRA, AMCOS and Australian Guild of Screen Composers (AGSC),[6] which "acknowledges excellence and innovation in the genre of screen composition" and the ceremony was held at the City Recital Hall in Sydney.[7]

On 15 March nominations for the APRA Music Awards were announced on multiple news sources; Jarryd James and Sia received four each.[8] At the ceremony total of 14 awards were presented, including a new category, Overseas Recognition Award.[8] Cold Chisel members (Jimmy Barnes, Don Walker, Ian Moss, Phil Small and Steve Prestwich) were honoured by the Ted Albert Award for Outstanding Services to Australian Music.[9][10] Songwriter of the Year was Courtney Barnett.[11]

Presenters

At the APRA Music Awards ceremony on 5 April 2016, aside from the host, Brian Nankervis, the presenters were Styalz Fuego, Fiona Bevan, Catherine Britt, Trey Campbell, Suze DeMarchi, Tim Rogers, Maegan Cottone, Adalita and Don Walker.[3]

Performances

The APRA Music Awards ceremony showcased performances by:[3][12]

APRA Music Awards

Blues & Roots Work of the Year

Title and/or artist Writer(s) Publisher(s) Result[10][13]
"All Nations" – Blue King Brown Natalie Chilcote, Carlo Santone N/A Nominated
"Days of Gold" – Busby Marou Thomas Busby, Phil Barton, Lindsay Rimes Sony/ATV Music Publishing Australia / Warner/Chappell Music Australia obo (on behalf of) Better Boat Music and Warner-Tamerlane Publishing Corp. Won
"Come People" – Xavier Rudd Xavier Rudd Sony/ATV Music Publishing Australia P/L Nominated
"Easy" – The Bamboos featuring Tim Rogers Lance Ferguson, Tim Rogers Universal Music Publishing / ABC Music Publishing Nominated
"No One" – Ben Wright-Smith Ben Wright-Smith, Oscar Dawson Native Tongue Music Publishing Nominated

Breakthrough Songwriter of the Year

Title and/or artist Writer(s) Publisher(s) Result[10][14]
Gang of Youths David Le'aupepe Universal Music Publishing Australia Nominated
Alex Hope Alex Hope Sony/ATV Music Publishing Australia Won
Jarryd James Jarryd James Sony/ATV Music Publishing Australia Nominated
Marlon Williams Marlon Williams Native Tongue Music Publishing Nominated
Troye Sivan Troye Sivan Mellet N/A Nominated

Country Work of the Year

Title and/or artist Writer(s) Publisher(s) Result[10][15]
"I Will Always Be with You" – Lee Kernaghan Lee Kernaghan, Colin Buchanan, Garth Porter Universal Music Publishing / Perfect Pitch Publishing Nominated
"Is God Real" – Kasey Chambers Kasey Chambers Mushroom Music Nominated
"Secondhand Man" – Shane Nicholson Shane Nicholson Mushroom Music Nominated
"Spirit of the ANZACs" – Lee Kernaghan Lee Kernaghan, Colin Buchanan, Garth Porter Universal Music Publishing / Perfect Pitch Publishing Won
"Wrap Me in a Fever" – Ruby Boots Rebecca Chilcott ABC Music Publishing Nominated

Dance Work of the Year

Title and/or artist Writer(s) Publisher(s) Result[10][16]
"Do It Now" – Mashd N Kutcher James Finn, Daniel McNamee, Daniel Williams, Adam Morris, Matthew Ough Kobalt Music Publishing Australia obo Art Vs Science Nominated
"Maybe" – Carmada Max Armata, Drew Carmody N/A Nominated
"Something About You" – Hayden James Hayden James, Alexander Burnett, George Maple Kobalt Music Publishing Australia obo Future Classic Publishing / Mushroom Music obo Ivy League Music Nominated
"Take Me Over" – Peking Duk featuring Safia Kaelyn Behr, Mikah Freeman, Vance Musgrove, Amanda Ghost Sony/ATV Music Publishing (Australia) Pty Ltd, Universal Music Publishing Pty Ltd Won
"The Weekend" – Generik featuring Nicky Van She Tyson O’Brien, Nicholas Routledge N/A Nominated
"You Were Right" – RÜFÜS Jonathon George, James Hunt, Tyrone Lindqvist Kobalt Music Publishing Australia obo Sweat It Out Nominated

International Work of the Year

Title and/or artist Writer(s) Publisher(s) Result[10][17]
"Blank Space" – Taylor Swift Taylor Swift, Martin Sandberg, Johan Schuster Sony/ATV Music Publishing Australia obo Taylor Swift Music / Kobalt Music Publishing Australia obo MXM Music AB Nominated
"Cheerleader" – Omi Mark Bradford, Clifton Dillon, Ryan Dillon, Sly Dunbar, Omar Pasley Universal Music Publishing obo Ultra Music Publishing Europe Nominated
"Style" – Taylor Swift Taylor Swift, Johan Schuster, Martin Sandberg, Ali Payami Sony/ATV Music Publishing Australia obo Taylor Swift Music / Kobalt Music Publishing Australia obo MXM Music AB / Warner/Chappell Music Australia obo Wolf Cousins Nominated
"Sugar" – Maroon 5 Joshua Coleman, Lukasz Gottwald, Jacob Hindlin, Adam Levine, Michael Posner, Henry Walter Kobalt Music Publishing Australia obo Each Note Counts / Kobalt Music Publishing Australia obo Kasz Money Publishing / Kobalt Music Publishing Australia obo Kobalt Music Copyrights SARL and Prescription Songs / Universal/MCA Music Publishing obo Sudgee 2 Music / Sony/ATV Music Publishing Australia obo North Greenway Productions / Kobalt Music Publishing Australia obo Prescription Songs and Cirkut Breaker Nominated
"UpTown Funk!" – Mark Ronson featuring Bruno Mars Jeffrey Bhasker, Devon Gallaspy, Philip Lawrence, Bruno Mars, Mark Ronson, Lonnie Simmons, Rudy Taylor, Nicholaus Williams, Charlie Wilson, Robert Wilson, Ronnie Wilson ony/ATV Music Publishing Australia obo Way Above Music / Sony/ATV Music Publishing Australia obo Sony/ATV Ballad / Universal/MCA Music Publishing obo ZZR Music LLC / Warner/Chappell Music Australia obo Mars Force Music, Thou Art The Hunger and BMG Gold Songs / Native Tongue Music Publishing obo Songs Of Zelig / Minder Music Australia obo New Songs Administration Limited / Native Tongue Music Publishing obo Trinlanta Publishing and Tig7 Publishing LLC Won

Most Played Australian Work

Title and/or artist Writer(s) Publisher(s) Result[10][18]
"Do You Remember" – Jarryd James Jarryd James, Joel Little Sony/ATV Music Publishing Australia Nominated
"Elastic Heart" – Sia Sia Furler, Thomas Pentz, Andrew Swanson Sony/ATV Music Publishing Australia / Native Tongue Music Publishing Australia obo I Like Turtles Music / Kobalt Music Publishing Australia obo Andrew Swanson Music Nominated
"Flashlight" – Jessie J Sia Furler, Christian Guzman, Jason Moore, Samuel Smith Sony/ATV Music Publishing Australia / Universal/MCA Music Publishing obo UPG Music Publishing/ Sony/ATV Music Publishing Australia obo Stellar Songs and Sony/ATV Music Publishing Australia obo Naughty Words and Universal/MCA Music Publishing obo UPG Music Publishing Nominated
"Georgia" – Vance Joy Vance Joy Mushroom Music obo WAU Publishing Nominated
"Take Me Over" – Peking Duk featuring Safia Adam Hyde, Reuben Styles, Styalz Fuego, Ben Woolner Universal Music Publishing/ Sony/ATV Music Publishing Australia Won

Most Played Australia Work Overseas

Title and/or artist Writer(s) Publisher(s) Result[10][19]
"Chandelier" – Sia Sia Furler, Jesse Shatkin Sony/ATV Music Publishing Australia Won

Overseas Recognition Award

Writer(s) Publisher(s) Result[10][20]
Phil Barton Warner/Chappell Music Australia obo Better Boat Music and Warner-Tamerlane Publishing Corp. Won
Josef Salvat Sony/ATV Music Publishing Australia obo Sony ATV Music Publishing (UK) Nominated
Kylie Sackley N/A Nominated
Sam Dixon Mushroom Music obo BMG Chrysalis Nominated
Vassy N/A Nominated

Pop Work of the Year

Title and/or artist Writer(s) Publisher(s) Result[10][21]
"Do You Remember" – Jarryd James Jarryd James, Joel Little Sony/ATV Music Publishing Australia Won
"Elastic Heart" – Sia Sia Furler, Thomas Pentz, Andrew Swanson Sony/ATV Music Publishing Australia / Native Tongue Music Publishing Australia obo I Like Turtles Music / Kobalt Music Publishing Australia obo Andrew Swanson Music Nominated
"Flashlight" – Jessie J Sia Furler, Christian Guzman, Jason Moore, Samuel Smith Sony/ATV Music Publishing Australia / Universal/MCA Music Publishing obo UPG Music Publishing/ Sony/ATV Music Publishing Australia obo Stellar Songs and Sony/ATV Music Publishing Australia obo Naughty Words and Universal/MCA Music Publishing obo UPG Music Publishing Nominated
"Georgia" – Vance Joy Vance Joy Mushroom Music obo WAU Publishing Nominated
"If You Love Someone" – The Veronicas Jessica Origliasso, Lisa Origliasso, Anthony Egizii, David Musumeci, Joshua Katz Universal Music Publishing / Sony/ATV Music Publishing Australia / Universal Music Publishing obo The Kennel AB Nominated

Rock Work of the Year

Title and/or artist Writer(s) Publisher(s) Result[10][22]
AnchorBirds of Tokyo Ian Berney, Ian Kenny, Glenn Sarangapany, Adam Spark, Adam Weston Mushroom Music Won
"Hoops" – The Rubens Scott Baldwin, Elliott Margin, Izaac Margin, Samuel Margin, William Zeglis Mushroom Music obo Ivy League Music Nominated
"Micro Wars" – Kingswood Alexander Laska Native Tongue Music Publishing Nominated
"Play Ball" – AC/DC Angus Young, Malcolm Young J Albert and Son Nominated
"Rock or Bust" – AC/DC Angus Young, Malcolm Young J Albert and Son Nominated

Song of the Year

Title and/or artist Writer(s) Publisher(s) Result[10][23]
"Anchor" – Birds of Tokyo Ian Berney, Ian Kenny, Glenn Sarangapany, Adam Spark, Adam Weston Mushroom Music Nominated
"Do You Remember" – Jarryd James Jarryd James, Joel Little Sony/ATV Music Publishing Australia Nominated
"Let It Happen" – Tame Impala Kevin Parker Sony/ATV Music Publishing Australia Won
"Pedestrian at Best" – Courtney Barnett Courtney Barnett Native Tongue Music Publishing Nominated
"The Zombie" – C. W. Stoneking C. W. Stoneking N/A Nominated

Songwriter of the Year

Ted Albert Award for Outstanding Services to Australian Music

Urban Work of the Year

Title and/or artist Writer(s) Publisher(s) Result[10][25]
"Cosby Sweater" – Hilltop Hoods DJ Debris (Barry Francis), MC Pressure (Daniel Smith), Suffa (Matthew Lambert), Demitris Christopoulos, John Kelman Sony/ATV Music Publishing Australia / J Albert and Son obo Cherry Red Songs Won
"Live and Let Go" – Hilltop Hoods DJ Debris (Barry Francis), MC Pressure (Daniel Smith), Suffa (Matthew Lambert), Andrew Burford, Ali Newman, Michael Stafford Sony/ATV Music Publishing Australia / Universal Music Publishing / Sony/ATV Music Publishing Australia obo Sony/ATV Music Publishing (UK) Nominated
"M.O.B." – Tkay Maidza Tkay Maidza, Luke McKay Kobalt Music Publishing Australia Nominated
"Switch Lanes" – Tkay Maidza Tkay Maidza, Michael Perry Kobalt Music Publishing Australia / Native Tongue Music Publishing obo Boss Level Nominated
"The Buzz" – Hermitude featuring Mataya and Young Tapz Luke Dubber, Angus Stuart, Tim Levinson Sony/ATV Music Publishing Australia / J Albert and Son Nominated

Art Music Awards

Instrumental Work of the Year

Title Composer Performer Result
[5][26][27]
Patañjali Michael Kieran Harvey Michael Kieran Harvey, Arabella Teniswood-Harvey, Eugene Ughetii, Arjun von Caemmerer (yoga asana) Nominated
read/write error Tristan Coelho Ensemble Offspring Nominated
Saudade Natalie Williams Doric String Quartet, Pavel Haas Quartet Nominated
Semaphore Kate Neal Semaphore band and dancers Won

Jazz Work of the Year

Title Composer Performer Result
[5][26][28]
Beginning and End of Knowing Laurence Pike, Mike Nock Laurence Pike, Mike Nock Nominated
Nyilipidgi Paul Grabowsky, Young Wägilak Group Paul Grabowsky, the Young Wägilak Group and the Monash Art Ensemble Won
Spiel Paul Grabowsky, Niko Schäuble Paul Grabowsky, Niko Schäuble Nominated
Water Pushes Sand Erik Griswold Erik Griswold, Vanessa Tomlinson, Australian Art Orchestra and Sichuan musicians Nominated

Orchestral Work of the Year

Title Composer Performer Result
[5][26][29]
Darkest Light Mary Finsterer Monash Academy Orchestra Nominated
Earth Plays Catherine Milliken Bavarian Radio Orchestra, Fiona Campbell (soloist) Peter Rundel (conductor) Won
From Joyous Leaves Elliott Gyger Arcko Symphonic Ensemble, Zubin Kanga (soloist), Timothy Phillips (conductor) Nominated
Jerusalem (after Blake) Georges Lentz Sydney Symphony Orchestra, David Robertson (conductor) Nominated

Vocal / Choral Work of the Year

Title Composer / librettist Performer Result
[5][26][30]
Fly Away Peter Elliott Gyger / Pierce Wilcox, after the novel by David Malouf Sydney Chamber Opera Nominated
Le Molière Imaginaire for eight voices Andrew Schultz / Timothy Knapman, after the final scene of Molière's Le Malade Imaginaire I Fagiolini Won
Malala Paul Jarman PLC Sydney Chamber Choir and soloists Nominated
Paradise, five songs for soprano, cello and piano Andrew Schultz Felicitas Fuchs (soprano), Qin Li-Wei (cello), Bernard Lanskey (piano) Nominated

Performance of the Year

Title Composer / librettist Performer Result
[5][26][31]
"Electroacoustic Music for One Percussionist" Warren Burt, James Hullick, Stuart James, Andrián Pertout, Lindsay Vickery Louise Devenish Nominated
Fly Away Peter Elliott Gyger Sydney Chamber Opera Nominated
Semaphore Kate Neal Semaphore band and dancers Won
"String Quartet no. 3" Paul Stanhope Goldner String Quartet Nominated

Award for Excellence by an Individual

Individual Work Result
[5][26][32]
Andrée Greenwell Composer and Artistic Director of Green Room Music Nominated
Claire Edwardes Performance, advocacy and artistic leadership Won
Peter Knight Sustained contribution through composition, performance and leadership Nominated
Ros Dunlop Sustained contribution to Australian music for over 30 years Nominated

Award for Excellence by an Organisation

Organisation Work Result
[5][26][33]
Arcko Symphonic Ensemble Presenting From Sorrowing Earth, a celebration of Nigel Butterley Nominated
Ensemble Offspring 2015 activities and sustained services to Australian music for 20 years Won
Speak Percussion 2015 Program: performance, commissions, collaborations and education Nominated
The Music Show (ABC Radio National) Promotion, discussion and analysis of Australian music over 25 years Nominated

Award for Excellence in Music Education

Organisation / individual Work Result
[5][26][34]
Artology Fanfare Competition Won
Australian Art Orchestra Creative Music Intensive residency project Nominated
Queensland Music Festival Cape York Instrumental Program Nominated
SCEGGS Darlinghurst Compose 120 Projects Nominated

Award for Excellence in a Regional Area

Organisation / individual Work Result
[5][26][35]
Moorambilla Voices Moorambilla Voices 2015 Tenth Anniversary Season Won
Queensland Music Festival Under This Sky, a large scale production in the community of Logan Nominated
TURA New Music 2015 Reflection Tour to regional, remote and very remote Australia Nominated
Tyalgum Music Festival 2015 Tyalgum Music Festival Nominated

Award for Excellence in Experimental Music

Organisation / individual Work Result
[5][26][36]
Clan Analogue Intone: Voice Abstractions Nominated
Decibel After Julia program Nominated
Leah Barclay WIRA River Listening Nominated
Speak Percussion 2015 Music Program Won

Award for Excellence in Jazz

Organisation / individual Work Result
[5][26][37]
Alister Spence Trio Alister Spence Trio: Live Nominated
Australian Jazz Real Book Australian Jazz Real Book Won
Mark Isaacs Sustained contribution over four decades and 2015 Queensland Regional Tour Nominated
WA Youth Jazz Orchestra Outstanding 2015 annual program Nominated

Distinguished Services to Australian Music

Organisation / individual Result
[5][26][38]
Helen Gifford Won

Screen Music Awards

Feature Film Score of the Year

Title Composer Result
[39][40]
99 Homes Antony Partos, Matteo Zingales Won
Crew Cut Timothy Cheel, Christopher Larkin Nominated
Oddball Cezary Skubiszewski Nominated
The Dressmaker David Hirschfelder Nominated

Best Music for an Advertisement

Title Composer Result
[39][41]
2016 AICP Opening Jeremy Yang Won
Cadbury Marvellous Creations Rafael May Nominated
Country Racing Victoria: – "It's Got it All" Robert Upward Nominated
Rio 2016 Olympics Sarah Aarons, Anthony Egizii, David Musumeci, Graham Donald Nominated

Best Music for Children's Television

Title Composer Result
[39][42]
Bottersnikes and Gumbles: "Up, Up and Away" Michael Szumowski Nominated
Mako: Island of Secrets: "Homecoming" Ricky Edwards, Brett Aplin Nominated
The New Adventures of Figaro Pho: "Odd Socks" Michael Darren, Luke Jurevicius, Christopher Larkin Won
Transformers: Rescue Bots: "The Last of Morocco" Christopher Elves Nominated

Best Music for a Documentary

Title Composer Result
[39][43]
Getting Frank Gehry Caitlin Yeo Won
Neon Antony Partos Nominated
Putuparri and the Rainmakers David Bridie Nominated
The Will to Fly Tom Rouch Nominated

Best Music for a Mini-Series or Telemovie

Title Composer Result
[39][44]
The Beautiful Lie Alan John Won
DNA Nation Matteo Zingales Nominated
Peter Allen: Not the Boy Next Door Michael Yezerski, Ashley Irwin Nominated
Secret City David Bridie Nominated

Best Music for a Short Film

Title Composer Result
[39][45]
Banana Boy Adam Moses Won
Daisy Chain Hylton Mowday Nominated
Letting Blood Nicholas Robert Thayer Nominated
Ravens Michael Yezerski, Helen Grimley (additional music) Nominated

Best Music for a Television Series or Serial

Series or Serial Episode title Composer Result
[39][46]
Glitch "There Is No Justice" Cornel Wilczek Nominated
Janet King "The Invisible Wound" Antony Partos Nominated
The Principal N/A Roger Mason Won
Wanted "Series 1 Episode 6" Michael Yezerski Nominated

Best Original Song Composed for the Screen

Song title Work Composer Result
[39][47]
"Dancing in the Darkness" The Letdown Darren Seltmann, Sally Seltmann Won
"Maurice's Big Adventure" Big Adventure Sean Peter Nominated
"Those Friends of Mine" Pawno Tristan Dewey, Tai Jordan, Mark Pearl Nominated
"When You Were on the Run" No Activity Cameron Bruce Nominated

Best Soundtrack Album

Title Composer Result
[39][48]
All About E Basil Hogios Nominated
Only the Dead Michael Yezerski Nominated
Sherpa Antony Partos Won
The Dressmaker David Hirschfelder Nominated

Best Television Theme

Title Composer Result
[39][49]
Compass Caitlin Yeo Nominated
Here Come the Habibs Kyls Burtland Nominated
Nos Youm Peter Cavallo Won
Tomorrow When the War Began Cameron Giles-Webb, Colin Simkins Nominated

Most Performed Screen Composer – Australia

Composer Result
[39][50]
Adam Gock, Dinesh Wicks Nominated
Jay Stewart Won
Neil Sutherland Nominated
Nick Perjanik Nominated

Most Performed Screen Composer – Overseas

Composer Result
[39][51]
Adam Gock, Dinesh Wicks Nominated
Alastair Ford Nominated
Neil Sutherland Won
Ricky Edwards Nominated

References

  1. ^ "Awards". Australasian Performing Right Association (APRA) | Australasian Mechanical Copyright Owners Society (AMCOS). Retrieved 17 July 2016.
  2. ^ "Sia, Jarryd James lead 2016 APRA Awards nominees". Triple J (Australian Broadcasting Corporation (ABC)). 16 March 2016. Retrieved 17 July 2016.
  3. ^ a b c "2016 APRA Music Award Winners Announced". Australasian Performing Right Association (APRA) | Australasian Mechanical Copyright Owners Society (AMCOS). 5 April 2016. Retrieved 18 July 2016.
  4. ^ "Art Music Awards Winners". Australasian Performing Right Association (APRA) | Australian Music Centre (AMC). 2016. Archived from the original on 17 September 2016. Retrieved 4 September 2016.
  5. ^ a b c d e f g h i j k l m Art Music Awards:
  6. ^ Screen Music Awards:
  7. ^ "About the Screen Music Awards". Australasian Performing Right Association (APRA) | Australasian Mechanical Copyright Owners Society (AMCOS) | Australian Guild of Screen Composers (AGSC). Retrieved 13 November 2016.
  8. ^ a b Pentreath, Rosie (15 March 2016). "The Nominations For The 2016 APRA Music Awards Have Been Announced". Music Feeds. Retrieved 18 July 2016.
  9. ^ a b Adams, Cameron (28 March 2016). "Cold Chisel honoured at APRAS 2016 with prestigious award for services to Australian music". News Corp Australia. Retrieved 19 July 2016.
  10. ^ a b c d e f g h i j k l m n "2016 APRA Music Awards". Australasian Performing Right Association (APRA) | Australasian Mechanical Copyright Owners Society (AMCOS). Archived from the original on 24 June 2016. Retrieved 18 July 2016. Note: user may have to click on a tab e.g. 'Song of the Year' to access further information.
  11. ^ a b "Songwriter of the Year". Australasian Performing Right Association (APRA) | Australasian Mechanical Copyright Owners Society (AMCOS). 2016. Archived from the original on 5 October 2016. Retrieved 18 July 2016.
  12. ^ "Performers and presenters announced for APRA Music Awards". Australasian Performing Right Association (APRA) | Australasian Mechanical Copyright Owners Society (AMCOS). 23 March 2016. Retrieved 18 July 2016.
  13. ^ "Blues & Roots Work of the Year". Australasian Performing Right Association (APRA) | Australasian Mechanical Copyright Owners Society (AMCOS). 2016. Archived from the original on 4 October 2016. Retrieved 18 July 2016.
  14. ^ "Breakthrough Songwriter of the Year". Australasian Performing Right Association (APRA) | Australasian Mechanical Copyright Owners Society (AMCOS). 2016. Archived from the original on 4 October 2016. Retrieved 18 July 2016.
  15. ^ "Country Work of the Year". Australasian Performing Right Association (APRA) | Australasian Mechanical Copyright Owners Society (AMCOS). 2015. Archived from the original on 12 April 2016. Retrieved 17 March 2016.
  16. ^ "Dance Work of the Year". Australasian Performing Right Association (APRA) | Australasian Mechanical Copyright Owners Society (AMCOS). 2016. Archived from the original on 4 October 2016. Retrieved 18 July 2016.
  17. ^ "International Work of the Year – 2016". Australasian Performing Right Association (APRA) | Australasian Mechanical Copyright Owners Society (AMCOS). 2016. Archived from the original on 5 October 2016. Retrieved 18 July 2016.
  18. ^ "Most Played Australian Work". Australasian Performing Right Association (APRA) | Australasian Mechanical Copyright Owners Society (AMCOS). 2015. Archived from the original on 12 April 2016. Retrieved 22 March 2016.
  19. ^ "Most Played Australian Work Overseas". Australasian Performing Right Association (APRA) | Australasian Mechanical Copyright Owners Society (AMCOS). 2016. Archived from the original on 5 October 2016. Retrieved 18 July 2016.
  20. ^ "Overseas Recognition Award". Australasian Performing Right Association (APRA) | Australasian Mechanical Copyright Owners Society (AMCOS). 2016. Archived from the original on 5 October 2016. Retrieved 18 July 2016.
  21. ^ "Pop Work of the Year". Australasian Performing Right Association (APRA) | Australasian Mechanical Copyright Owners Society (AMCOS). 2016. Archived from the original on 12 April 2016. Retrieved 19 July 2016.
  22. ^ "Rock Work of the Year". Australasian Performing Right Association (APRA) | Australasian Mechanical Copyright Owners Society (AMCOS). 2016. Archived from the original on 5 October 2016. Retrieved 19 July 2016.
  23. ^ "Song of the Year". Australasian Performing Right Association (APRA) | Australasian Mechanical Copyright Owners Society (AMCOS). 2016. Archived from the original on 17 September 2016. Retrieved 19 July 2016.
  24. ^ "Ted Albert Award for Outstanding Services to Australian Music". Australasian Performing Right Association (APRA) | Australasian Mechanical Copyright Owners Society (AMCOS). 2016. Archived from the original on 5 October 2016. Retrieved 19 July 2016.
  25. ^ "Urban Work of the Year". Australasian Performing Right Association (APRA) | Australasian Mechanical Copyright Owners Society (AMCOS). 2016. Archived from the original on 5 October 2016. Retrieved 19 July 2016.
  26. ^ a b c d e f g h i j k l "Full List of Winners". Australasian Performing Right Association (APRA) | Australasian Mechanical Copyright Owners Society (AMCOS) | Australian Music Centre (AMC). 2016. Archived from the original on 20 August 2016. Retrieved 4 September 2016.
  27. ^ "Instrumental Work of the Year". Australasian Performing Right Association (APRA) | Australasian Mechanical Copyright Owners Society (AMCOS) | Australian Music Centre (AMC). 2015. Archived from the original on 11 October 2016. Retrieved 22 March 2016.
  28. ^ "Jazz Work of the Year". Australasian Performing Right Association (APRA) | Australasian Mechanical Copyright Owners Society (AMCOS) | Australian Music Centre (AMC). 2016. Archived from the original on 11 October 2016. Retrieved 4 September 2016.
  29. ^ "Orchestral Work of the Year". Australasian Performing Right Association (APRA) | Australasian Mechanical Copyright Owners Society (AMCOS) | Australian Music Centre (AMC). 2016. Archived from the original on 11 October 2016. Retrieved 4 September 2016.
  30. ^ "Work of the Year – Vocal or Choral". Australasian Performing Right Association (APRA) | Australasian Mechanical Copyright Owners Society (AMCOS) | Australian Music Centre (AMC). 2016. Archived from the original on 11 October 2016. Retrieved 4 September 2016.
  31. ^ "Performance of the Year". Australasian Performing Right Association (APRA) | Australasian Mechanical Copyright Owners Society (AMCOS) | Australian Music Centre (AMC). 2016. Archived from the original on 11 October 2016. Retrieved 4 September 2016.
  32. ^ "Award for Excellence by an Individual". Australasian Performing Right Association (APRA) | Australasian Mechanical Copyright Owners Society (AMCOS) | Australian Music Centre (AMC). 2016. Archived from the original on 11 October 2016. Retrieved 4 September 2016.
  33. ^ "Award for Excellence by an Organisation". Australasian Performing Right Association (APRA) | Australasian Mechanical Copyright Owners Society (AMCOS) | Australian Music Centre (AMC). 2016. Archived from the original on 11 October 2016. Retrieved 4 September 2016.
  34. ^ "Award for Excellence in Music Education". Australasian Performing Right Association (APRA) | Australasian Mechanical Copyright Owners Society (AMCOS) | Australian Music Centre (AMC). 2016. Archived from the original on 11 October 2016. Retrieved 4 September 2016.
  35. ^ "Award for Excellence in a Regional Area". Australasian Performing Right Association (APRA) | Australasian Mechanical Copyright Owners Society (AMCOS) | Australian Music Centre (AMC). 2016. Archived from the original on 11 October 2016. Retrieved 4 September 2016.
  36. ^ "Award for Excellence in Experimental Music". Australasian Performing Right Association (APRA) | Australasian Mechanical Copyright Owners Society (AMCOS) | Australian Music Centre (AMC). 2016. Archived from the original on 11 October 2016. Retrieved 4 September 2016.
  37. ^ "Award for Excellence in Jazz". Australasian Performing Right Association (APRA) | Australasian Mechanical Copyright Owners Society (AMCOS) | Australian Music Centre (AMC). 2016. Archived from the original on 11 October 2016. Retrieved 4 September 2016.
  38. ^ "Distinguished Services to Australian Music". Australasian Performing Right Association (APRA) | Australasian Mechanical Copyright Owners Society (AMCOS) | Australian Music Centre (AMC). 2016. Archived from the original on 11 October 2016. Retrieved 4 September 2016.
  39. ^ a b c d e f g h i j k l "Screen Music Awards". Australasian Performing Right Association (APRA) | Australasian Mechanical Copyright Owners Society (AMCOS) | Australian Guild of Screen Composers (AGSC). 2016. Retrieved 13 November 2016.
  40. ^ "Feature Film Score of the Year". Australasian Performing Right Association (APRA) | Australasian Mechanical Copyright Owners Society (AMCOS) | Australian Guild of Screen Composers (AGSC). 2016. Retrieved 13 November 2016.
  41. ^ "Best Music for an Advertisement". Australasian Performing Right Association (APRA) | Australasian Mechanical Copyright Owners Society (AMCOS) | Australian Guild of Screen Composers (AGSC). 2016. Archived from the original on 13 November 2016. Retrieved 13 November 2016.
  42. ^ "Best Music for Children's Television". Australasian Performing Right Association (APRA) | Australasian Mechanical Copyright Owners Society (AMCOS) | Australian Guild of Screen Composers (AGSC). 2016. Retrieved 13 November 2016.
  43. ^ "Best Music for a Documentary". Australasian Performing Right Association (APRA) | Australasian Mechanical Copyright Owners Society (AMCOS) | Australian Guild of Screen Composers (AGSC). 2016. Retrieved 14 November 2016.
  44. ^ "Best Music for a Mini-Series or Telemovie". Australasian Performing Right Association (APRA) | Australasian Mechanical Copyright Owners Society (AMCOS) | Australian Guild of Screen Composers (AGSC). 2016. Retrieved 14 November 2016.
  45. ^ "Best Music for a Short Film". Australasian Performing Right Association (APRA) | Australasian Mechanical Copyright Owners Society (AMCOS) | Australian Guild of Screen Composers (AGSC). 2016. Retrieved 14 November 2016.
  46. ^ "Best Music for a Television Series or Serial". Australasian Performing Right Association (APRA) | Australasian Mechanical Copyright Owners Society (AMCOS) | Australian Guild of Screen Composers (AGSC). 2016. Retrieved 14 November 2016.
  47. ^ "Best Original Song Composed for the Screen". Australasian Performing Right Association (APRA) | Australasian Mechanical Copyright Owners Society (AMCOS) | Australian Guild of Screen Composers (AGSC). 2016. Retrieved 14 November 2016.
  48. ^ "Best Soundtrack Album". Australasian Performing Right Association (APRA) | Australasian Mechanical Copyright Owners Society (AMCOS) | Australian Guild of Screen Composers (AGSC). 2016. Retrieved 23 March 2016.
  49. ^ "Best Television Theme". Australasian Performing Right Association (APRA) | Australasian Mechanical Copyright Owners Society (AMCOS) | Australian Guild of Screen Composers (AGSC). 2016. Retrieved 14 November 2015.
  50. ^ "Most Performed Screen Composer – Australia". Australasian Performing Right Association (APRA) | Australasian Mechanical Copyright Owners Society (AMCOS) | Australian Guild of Screen Composers (AGSC). 2016. Retrieved 14 November 2016.
  51. ^ "Most Performed Screen Composer – Overseas". Australasian Performing Right Association (APRA) | Australasian Mechanical Copyright Owners Society (AMCOS) | Australian Guild of Screen Composers (AGSC). 2016. Retrieved 23 March 2016.

Other Languages

Copyright