List of MPs elected in the 2019 United Kingdom general election

Fifty-eighth Parliament of the United Kingdom
57th Parliament
Palace of Westminster.jpg
Overview
Legislative body Parliament of the United Kingdom
Meeting place Palace of Westminster
Term 17 December 2019 –
Election 2019 United Kingdom general election
Government Second Johnson ministry
House of Commons
Members 650
Speaker Lindsay Hoyle
Leader Jacob Rees-Mogg
Prime Minister Boris Johnson
Leader of the Opposition Keir Starmer
Jeremy Corbyn — until 4 April 2020
Third-party leader Ian Blackford
House of Lords
Members 776
Lord Speaker The Lord Fowler
Leader The Baroness Evans of Bowes Park
Leader of the Opposition The Baroness Smith of Basildon
Third-party leader The Lord Newby
Crown-in-Parliament
Queen Elizabeth II
Sessions
1st 17 December 2019 –

In the United Kingdom's (UK) 2019 general election, 650 Members of Parliament (MPs) were elected to the House of Commons – one for each parliamentary constituency.

The UK Parliament comprises the elected House of Commons, the House of Lords and the Sovereign.[1] The new Parliament first met on 17 December 2019.[2][3] After the swearing in of members and the election of Speaker, the State Opening of Parliament took place on 19 December 2019.[4]

House of Commons composition

The Conservative Party gained a majority of seats in the election. The Scottish National Party increased their number of seats and the Social Democratic and Labour Party and the Alliance Party returned to the House of Commons for the first time since their defeats in the 2017 and 2015 general elections respectively. The Labour Party, Liberal Democrats and Democratic Unionists all suffered losses.

Affiliation Members
Elected[5] Current
Conservative[a] 365 364
Labour[b] 202 200
SNP 48 47
Liberal Democrats 11 11
DUP 8 8
Sinn Féin 7 7
Plaid Cymru 4 3
SDLP 2 2
Green 1 1
Alliance 1 1
Speaker 1 1
Independent 0 5
Total 650
Voting total[c] 639
Government majority[d] 85 83

For full details of changes during the current Parliament, see Defections and suspensions and By-elections.

List of MPs elected

24% of the members elected in the 2019 election were elected for the first time, or were not members of the previous parliament.

Constituency Party of incumbent
before election
Member returned Party of incumbent
after election
Notes
Aberavon Labour Official portrait of Stephen Kinnock MP crop 2.jpg
Stephen Kinnock
Labour Seat held
Aberconwy Conservative Official portrait of Robin Millar MP crop 2.jpg
Robin Millar
Conservative Previous incumbent, Guto Bebb, did not stand
Aberdeen North Scottish National Official portrait of Kirsty Blackman crop 2.jpg
Kirsty Blackman
Scottish National Seat held
Aberdeen South Conservative Official portrait of Stephen Flynn crop 2.jpg
Stephen Flynn
Scottish National Previous incumbent, Ross Thomson, did not stand
Airdrie and Shotts Scottish National Official portrait of Neil Gray MP crop 2.jpg
Neil Gray
Scottish National Seat held
Aldershot Conservative Official portrait of Leo Docherty MP crop 2.jpg
Leo Docherty
Conservative Seat held
Aldridge-Brownhills Conservative Official portrait of Wendy Morton MP crop 2.jpg
Wendy Morton
Conservative Seat held
Altrincham and Sale West Conservative Official portrait of Sir Graham Brady MP crop 2.jpg
Graham Brady
Conservative Seat held
Alyn and Deeside Labour Official portrait of Rt Hon Mark Tami MP crop 2.jpg
Mark Tami
Labour Seat held
Amber Valley Conservative Official portrait of Nigel Mills MP crop 2.jpg
Nigel Mills
Conservative Seat held
Angus Conservative Official portrait of Dave Doogan MP crop 2.jpg
Dave Doogan
Scottish National Defeated incumbent, Kirstene Hair
Arfon Plaid Cymru Official portrait of Hywel Williams MP crop 2.jpg
Hywel Williams
Plaid Cymru Seat held
Argyll and Bute Scottish National Official portrait of Brendan O'Hara crop 2.jpg
Brendan O'Hara
Scottish National Seat held
Arundel and South Downs Conservative Official portrait of Andrew Griffith MP crop 2.jpg
Andrew Griffith
Conservative Previous incumbent, Nick Herbert, did not stand
Ashfield Labour Official portrait of Lee Anderson MP crop 2.jpg
Lee Anderson
Conservative Previous incumbent, Gloria de Piero, did not stand
Ashford Conservative Official portrait of Rt Hon Damian Green MP crop 2.jpg
Damian Green
Conservative Seat held
Ashton-under-Lyne Labour Official portrait of Angela Rayner MP crop 2.jpg
Angela Rayner
Labour Seat held
Aylesbury Conservative Official portrait of Rob Butler crop 2.jpg
Rob Butler
Conservative Previous incumbent, David Lidington, did not stand
Ayr, Carrick and Cumnock Conservative Official portrait of Allan Dorans MP crop 2.jpg
Allan Dorans
Scottish National Previous incumbent, Bill Grant, did not stand
Banbury Conservative Official portrait of Victoria Prentis MP crop 2.jpg
Victoria Prentis
Conservative Seat held
Banff and Buchan Conservative Official portrait of David Duguid MP crop 2.jpg
David Duguid
Conservative Seat held
Barking Labour Official portrait of Rt Hon Dame Margaret Hodge MP crop 2.jpg
Margaret Hodge
Labour Seat held
Barnsley Central Labour Official portrait of Dan Jarvis MP crop 2.jpg
Dan Jarvis
Labour Seat held
Barnsley East Labour Official portrait of Stephanie Peacock MP crop 2.jpg
Stephanie Peacock
Labour Seat held
Barrow and Furness Independent (The Independents)[e] Official portrait of Simon Fell MP.jpg
Simon Fell
Conservative Previous incumbent, John Woodcock, did not stand
Basildon and Billericay Conservative Official portrait of Mr John Baron MP crop 2.jpg
John Baron
Conservative Seat held
Basingstoke Conservative Official portrait of Rt Hon Maria Miller MP crop 2.jpg
Maria Miller
Conservative Seat held
Bassetlaw Vacant[f] Official portrait of Brendan Clarke-Smith MP crop 2.jpg
Brendan Clarke-Smith
Conservative Previous incumbent, John Mann, did not stand
Bath Liberal Democrats Official portrait of Wera Hobhouse MP crop 2.jpg
Wera Hobhouse
Liberal Democrats Seat held
Batley and Spen Labour Co-operative Official portrait of Tracy Brabin MP crop 2.jpg
Tracy Brabin
Labour Co-operative Seat held
Battersea Labour Marsha de Cordova Official Parliamentary Photo.jpg
Marsha de Cordova
Labour Seat held
Beaconsfield Independent[g] Official portrait of Joy Morrissey MP crop 2.jpg
Joy Morrissey
Conservative Defeated incumbent, Dominic Grieve
Beckenham Conservative Official portrait of Bob Stewart MP crop 2.jpg
Bob Stewart
Conservative Seat held
Bedford Labour Official portrait of Mohammad Yasin MP crop 2.jpg
Mohammad Yasin
Labour Seat held
Belfast East DUP Official portrait of Gavin Robinson MP crop 2.jpg
Gavin Robinson
DUP Seat held
Belfast North DUP John Finucane, Megan Fearon MLA, Ailbhe Smith, Mary Lou McDonald TD, Louise O'Reilly TD & Jonathan O'Brien TD (41716231601) (Finucane cropped).jpg
John Finucane
Sinn Féin Defeated incumbent, Nigel Dodds
Belfast South DUP Official portrait of Claire Hanna MP crop 2.jpg
Claire Hanna
SDLP Defeated incumbent, Emma Little-Pengelly
Belfast West Sinn Féin Paul Maskey West Belfast.jpg
Paul Maskey
Sinn Féin Seat held
Bermondsey and Old Southwark Labour Official portrait of Neil Coyle MP crop 2.jpg
Neil Coyle
Labour Seat held
Berwick-upon-Tweed Conservative Official portrait of Mrs Anne-Marie Trevelyan crop 2.jpg
Anne-Marie Trevelyan
Conservative Seat held
Berwickshire, Roxburgh and Selkirk Conservative Official portrait of John Lamont MP crop 2.jpg
John Lamont
Conservative Seat held
Bethnal Green and Bow Labour Official portrait of Rushanara Ali MP crop 2.jpg
Rushanara Ali
Labour Seat held
Beverley and Holderness Conservative Official portrait of Graham Stuart crop 2.jpg
Graham Stuart
Conservative Seat held
Bexhill and Battle Conservative Official portrait of Huw Merriman MP crop 2.jpg
Huw Merriman
Conservative Seat held
Bexleyheath and Crayford Conservative Official portrait of David Evennett crop 2.jpg
David Evennett
Conservative Seat held
Birkenhead Birkenhead Social Justice[f] Official portrait of Mick Whitley MP crop 2.jpg
Mick Whitley
Labour Defeated incumbent, Frank Field
Birmingham Edgbaston Labour Co-operative Official portrait of Preet Kaur Gill MP crop 2.jpg
Preet Gill
Labour Co-operative Seat held
Birmingham Erdington Labour Official portrait of Jack Dromey MP crop 2.jpg
Jack Dromey
Labour Seat held
Birmingham Hall Green Labour Official portrait of Tahir Ali MP crop 2.jpg
Tahir Ali
Labour Defeated incumbent, Roger Godsiff
Birmingham Hodge Hill Labour Official portrait of Liam Byrne crop 2.jpg
Liam Byrne
Labour Seat held
Birmingham Ladywood Labour Official portrait of Shabana Mahmood MP crop 2.jpg
Shabana Mahmood
Labour Seat held
Birmingham Northfield Labour Official portrait of Gary Sambrook MP crop 2.jpg
Gary Sambrook
Conservative Defeated incumbent, Richard Burden
Birmingham Perry Barr Labour Official portrait of Mr Khalid Mahmood MP crop 2.jpg
Khalid Mahmood
Labour Seat held
Birmingham Selly Oak Labour Official portrait of Steve McCabe MP crop 2.jpg
Steve McCabe
Labour Seat held
Birmingham Yardley Labour Official portrait of Jess Phillips MP crop 2.jpg
Jess Phillips
Labour Seat held
Bishop Auckland Labour Official portrait of Dehenna Davison MP crop 2.jpg
Dehenna Davison
Conservative Defeated incumbent, Helen Goodman
Blackburn Labour Official portrait of Kate Hollern MP crop 2.jpg
Kate Hollern
Labour Seat held
Blackley and Broughton Labour Graham Stringer MP2010 (cropped).jpg
Graham Stringer
Labour Seat held
Blackpool North and Cleveleys Conservative Official portrait of Paul Maynard MP crop 2.jpg
Paul Maynard
Conservative Seat held
Blackpool South Labour Official portrait of Scott Benton MP crop 2.jpg
Scott Benton
Conservative Defeated incumbent, Gordon Marsden
Blaenau Gwent Labour Official portrait of Nick Smith crop 2.jpg
Nick Smith
Labour Seat held
Blaydon Labour Official portrait of Liz Twist crop 2.jpg
Liz Twist
Labour Seat held
Blyth Valley Labour Official portrait of Ian Levy MP crop 2.jpg
Ian Levy
Conservative Previous incumbent, Ronnie Campbell, did not stand
Bognor Regis and Littlehampton Conservative Official portrait of Rt Hon Nick Gibb MP crop 2.jpg
Nick Gibb
Conservative Seat held
Bolsover Labour Official portrait of Mark Fletcher MP crop 2.jpg
Mark Fletcher
Conservative Defeated incumbent, Dennis Skinner
Bolton North East Labour Official portrait of Mark Logan MP crop 2.jpg
Mark Logan
Conservative Defeated incumbent, David Crausby
Bolton South East Labour Official portrait of Yasmin Qureshi crop 2.jpg
Yasmin Qureshi
Labour Seat held
Bolton West Conservative Official portrait of Chris Green MP crop 2.jpg
Chris Green
Conservative Seat held
Bootle Labour Peter Dowd MP - Official Parliamentary Photo.jpg
Peter Dowd
Labour Seat held
Boston and Skegness Conservative Official portrait of Matt Warman MP crop 2.jpg
Matt Warman
Conservative Seat held
Bosworth Conservative Official portrait of Dr Luke Evans MP crop 2.jpg
Luke Evans
Conservative Previous incumbent, David Tredinnick, did not stand
Bournemouth East Conservative Official portrait of Mr Tobias Ellwood crop 2.jpg
Tobias Ellwood
Conservative Seat held
Bournemouth West Conservative Official portrait of Rt Hon Conor Burns MP crop 2.jpg
Conor Burns
Conservative Seat held
Bracknell Liberal Democrats[g] Official portrait of James Sunderland MP crop 2.jpg
James Sunderland
Conservative Previous incumbent, Phillip Lee, did not stand
Bradford East Labour Imran Hussain Labour Seat held
Bradford South Labour Official portrait of Judith Cummins MP crop 2.jpg
Judith Cummins
Labour Seat held
Bradford West Labour Official portrait of Naz Shah MP crop 2.jpg
Naseem Shah
Labour Seat held
Braintree Conservative Official portrait of Rt Hon James Cleverly MP crop 2.jpg
James Cleverly
Conservative Seat held
Brecon and Radnorshire Liberal Democrats[h] Official portrait of Fay Jones MP crop 2.jpg
Fay Jones
Conservative Defeated incumbent, Jane Dodds
Brent Central Labour Official portrait of Dawn Butler MP crop 2.jpg
Dawn Butler
Labour Seat held
Brent North Labour Official portrait of Barry Gardiner MP crop 2.jpg
Barry Gardiner
Labour Seat held
Brentford and Isleworth Labour Official portrait of Ruth Cadbury crop 2.jpg
Ruth Cadbury
Labour Seat held
Brentwood and Ongar Conservative Official portrait of Alex Burghart crop 2.jpg
Alex Burghart
Conservative Seat held
Bridgend Labour Official portrait of Dr Jamie Wallis MP crop 2.jpg
Jamie Wallis
Conservative Defeated incumbent, Madeleine Moon
Bridgwater and West Somerset Conservative Official portrait of Mr Ian Liddell-Grainger MP crop 2.jpg
Ian Liddell-Grainger
Conservative Seat held
Brigg and Goole Conservative Official portrait of Andrew Percy MP crop 2.jpg
Andrew Percy
Conservative Seat held
Brighton Kemptown Labour Co-operative Official portrait of Lloyd Russell-Moyle MP crop 2.jpg
Lloyd Russell-Moyle
Labour Co-operative Seat held
Brighton Pavilion Green Official portrait of Caroline Lucas MP crop 2.jpg
Caroline Lucas
Green Seat held
Bristol East Labour Official portrait of Kerry McCarthy.jpg
Kerry McCarthy
Labour Seat held
Bristol North West Labour Official portrait of Darren Jones crop 2.jpg
Darren Jones
Labour Seat held
Bristol South Labour Official portrait of Karin Smyth MP crop 2.jpg
Karin Smyth
Labour Seat held
Bristol West Labour Official portrait of Thangam Debbonaire MP crop 2.jpg
Thangam Debbonaire
Labour Seat held
Broadland Conservative Official portrait of Jerome Mayhew MP crop 2.jpg
Jerome Mayhew
Conservative Previous incumbent, Keith Simpson, did not stand
Bromley and Chislehurst Conservative Official portrait of Robert Neill crop 2.jpg
Bob Neill
Conservative Seat held
Bromsgrove Conservative Official portrait of Rt Hon Sajid Javid MP crop 2.jpg
Sajid Javid
Conservative Seat held
Broxbourne Conservative Official portrait of Sir Charles Walker MP crop 2.jpg
Charles Walker
Conservative Seat held
Broxtowe Change UK[g] Official portrait of Darren Henry MP crop 2.jpg
Darren Henry
Conservative Defeated incumbent, Anna Soubry
Buckingham Vacant[i] Official portrait of Greg Smith MP crop 2.jpg
Greg Smith
Conservative Previous incumbent, John Bercow, did not stand
Burnley Labour Official portrait of Antony Higginbotham MP crop 2.jpg
Antony Higginbotham
Conservative Defeated incumbent, Julie Cooper
Burton Conservative Official portrait of Kate Griffiths MP crop 2.jpg
Kate Griffiths
Conservative Previous incumbent, Andrew Griffiths, did not stand
Bury North Labour Official portrait of James Daly MP crop 2.jpg
James Daly
Conservative Defeated incumbent, James Frith
Bury South Independent[f] Official portrait of Christian Wakeford MP crop 2.jpg
Christian Wakeford
Conservative Defeated incumbent, Ivan Lewis
Bury St Edmunds Conservative Official portrait of Jo Churchill MP crop 2.jpg
Jo Churchill
Conservative Seat held
Caerphilly Labour Official portrait of Wayne David MP crop 2.jpg
Wayne David
Labour Seat held
Caithness, Sutherland and Easter Ross Liberal Democrats Official portrait of Jamie Stone MP crop 2.jpg
Jamie Stone
Liberal Democrats Seat held
Calder Valley Conservative Official portrait of Craig Whittaker MP crop 2.jpg
Craig Whittaker
Conservative Seat held
Camberwell and Peckham Labour Official portrait of Rt Hon Harriet Harman QC MP crop 2.jpg
Harriet Harman
Labour Seat held
Camborne and Redruth Conservative Official portrait of George Eustice MP crop 2.jpg
George Eustice
Conservative Seat held
Cambridge Labour Official portrait of Daniel Zeichner crop 2.jpg
Daniel Zeichner
Labour Seat held
Cannock Chase Conservative Official portrait of Amanda Milling MP crop 2.jpg
Amanda Milling
Conservative Seat held
Canterbury Labour Official portrait of Rosie Duffield crop 2.jpg
Rosie Duffield
Labour Seat held
Cardiff Central Labour Official portrait of Jo Stevens MP crop 2.jpg
Jo Stevens
Labour Seat held
Cardiff North Labour Official portrait of Anna McMorrin MP crop 2.jpg
Anna McMorrin
Labour Seat held
Cardiff South and Penarth Labour Co-operative Official portrait of Stephen Doughty MP crop 2.jpg
Stephen Doughty
Labour Co-operative Seat held
Cardiff West Labour Official portrait of Kevin Brennan MP crop 2.jpg
Kevin Brennan
Labour Seat held
Carlisle Conservative Official portrait of John Stevenson crop 2.jpg
John Stevenson
Conservative Seat held
Carmarthen East and Dinefwr Plaid Cymru Official portrait of Jonathan Edwards MP crop 2.jpg
Jonathan Edwards
Plaid Cymru Seat held
Carmarthen West and South Pembrokeshire Conservative Official portrait of Simon Hart crop 2.jpg
Simon Hart
Conservative Seat held
Carshalton and Wallington Liberal Democrats Official portrait of Elliot Colburn MP crop 2.jpg
Elliot Colburn
Conservative Defeated incumbent, Tom Brake
Castle Point Conservative Official portrait of Rebecca Harris MP crop 2.jpg
Rebecca Harris
Conservative Seat held
Central Ayrshire Scottish National Official portrait of Dr Philippa Whitford MP crop 2.jpg
Philippa Whitford
Scottish National Seat held
Central Devon Conservative Official portrait of Rt Hon Mel Stride MP crop 2.jpg
Mel Stride
Conservative Seat held
Central Suffolk and North Ipswich Conservative Dan Poulter MP (cropped).jpg
Dan Poulter
Conservative Seat held
Ceredigion Plaid Cymru Official portrait of Ben Lake MP crop 2.jpg
Ben Lake
Plaid Cymru Seat held
Charnwood Conservative Official portrait of Edward Argar MP crop 2.jpg
Edward Argar
Conservative Seat held
Chatham and Aylesford Conservative Official portrait of Tracey Crouch MP crop 2.jpg
Tracey Crouch
Conservative Seat held
Cheadle Conservative Mary Robinson MP.jpg
Mary Robinson
Conservative Seat held
Chelmsford Conservative Official portrait of Vicky Ford MP crop 2.jpg
Vicky Ford
Conservative Seat held
Chelsea and Fulham Conservative Official portrait of Greg Hands crop 2.jpg
Greg Hands
Conservative Seat held
Cheltenham Conservative Official portrait of Alex Chalk MP crop 2.jpg
Alex Chalk
Conservative Seat held
Chesham and Amersham Conservative Official portrait of Rt Hon Dame Cheryl Gillan MP crop 2.jpg
Cheryl Gillan
Conservative Seat held
Chesterfield Labour Toby Perkins.jpg
Toby Perkins
Labour Seat held
Chichester Conservative Official portrait of Gillian Keegan MP crop 2.jpg
Gillian Keegan
Conservative Seat held
Chingford and Woodford Green Conservative Official portrait of Sir Iain Duncan Smith MP crop 2.jpg
Iain Duncan Smith
Conservative Seat held
Chippenham Conservative Official portrait of Michelle Donelan MP crop 2.jpg
Michelle Donelan
Conservative Seat held
Chipping Barnet Conservative Official portrait of Theresa Villiers crop 2.jpg
Theresa Villiers
Conservative Seat held
Chorley Speaker[f] Official portrait of Rt Hon Sir Lindsay Hoyle MP crop 2.jpg
Lindsay Hoyle
Speaker Seat held
Christchurch Conservative Official portrait of Mr Christopher Chope crop 2.jpg
Christopher Chope
Conservative Seat held
Cities of London and Westminster Conservative Official portrait of Nickie Aiken MP crop 2.jpg
Nickie Aiken
Conservative Previous incumbent, Mark Field, did not stand
City of Chester Labour Official portrait of Christian Matheson MP crop 2.jpg
Chris Matheson
Labour Seat held
City of Durham Labour Official portrait of Mary Kelly Foy MP crop 2.jpg
Mary Foy
Labour Previous incumbent, Roberta Blackman-Woods, did not stand
Clacton Conservative Official portrait of Giles Watling MP crop 2.jpg
Giles Watling
Conservative Seat held
Cleethorpes Conservative Official portrait of Martin Vickers MP crop 2.jpg
Martin Vickers
Conservative Seat held
Clwyd South Labour Official portrait of Simon Baynes MP crop 2.jpg
Simon Baynes
Conservative Defeated incumbent, Susan Elan Jones
Clwyd West Conservative Official portrait of Rt Hon David Jones MP crop 2.jpg
David Jones
Conservative Seat held
Coatbridge, Chryston and Bellshill Labour Official portrait of Steven Bonnar MP crop 2.jpg
Steven Bonnar
Scottish National Defeated incumbent, Hugh Gaffney
Colchester Conservative Official portrait of Will Quince MP crop 2.jpg
Will Quince
Conservative Seat held
Colne Valley Labour Official portrait of Jason McCartney MP crop 2.jpg
Jason McCartney
Conservative Defeated incumbent, Thelma Walker
Congleton Conservative Official portrait of Fiona Bruce MP crop 2.jpg
Fiona Bruce
Conservative Seat held
Copeland Conservative Official portrait of Trudy Harrison MP crop 2.jpg
Trudy Harrison
Conservative Seat held
Corby Conservative Official portrait of Tom Pursglove MP crop 2.jpg
Tom Pursglove
Conservative Seat held
Coventry North East Labour Official portrait of Colleen Fletcher crop 2.jpg
Colleen Fletcher
Labour Seat held
Coventry North West Labour Official portrait of Taiwo Owatemi MP crop 2.jpg
Taiwo Owatemi
Labour Previous incumbent, Geoffrey Robinson, did not stand
Coventry South Labour Official portrait of Zarah Sultana MP crop 2.jpg
Zarah Sultana
Labour Previous incumbent, Jim Cunningham, did not stand
Crawley Conservative Official portrait of Henry Smith crop 2.jpg
Henry Smith
Conservative Seat held
Crewe and Nantwich Labour Official portrait of Dr Kieran Mullan MP crop 2.jpg
Kieran Mullan
Conservative Defeated incumbent, Laura Smith
Croydon Central Labour Sarah Jones MP- official photo 2017.jpg
Sarah Jones
Labour Seat held
Croydon North Labour Co-operative Official portrait of Mr Steve Reed crop 2.jpg
Steve Reed
Labour Co-operative Seat held
Croydon South Conservative Official portrait of Chris Philp MP crop 2.jpg
Chris Philp
Conservative Seat held
Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East Scottish National Official portrait of Stuart C McDonald MP crop 2.jpg
Stuart McDonald
Scottish National Seat held
Cynon Valley Labour Official portrait of Beth Winter MP crop 2.jpg
Beth Winter
Labour Previous incumbent, Ann Clwyd, did not stand
Dagenham and Rainham Labour Official portrait of Jon Cruddas MP crop 2.jpg
Jon Cruddas
Labour Seat held
Darlington Labour Official portrait of Peter Gibson MP crop 2.jpg
Peter Gibson
Conservative Defeated incumbent, Jenny Chapman
Dartford Conservative Official portrait of Gareth Johnson MP crop 2.jpg
Gareth Johnson
Conservative Seat held
Daventry Conservative Official portrait of Chris Heaton-Harris MP crop 2.jpg
Chris Heaton-Harris
Conservative Seat held
Delyn Labour Official portrait of Rob Roberts MP crop 2.jpg
Rob Roberts
Conservative Defeated incumbent, David Hanson
Denton and Reddish Labour Official portrait of Andrew Gwynne MP crop 2.jpg
Andrew Gwynne
Labour Seat held
Derby North Independent[f] Official portrait of Amanda Solloway MP crop 2.jpg
Amanda Solloway
Conservative Defeated incumbent, Chris Williamson
Derby South Labour Official portrait of Rt Hon Margaret Beckett MP crop 2.jpg
Margaret Beckett
Labour Seat held
Derbyshire Dales Conservative Official portrait of Miss Sarah Dines MP crop 2.jpg
Sarah Dines
Conservative Previous incumbent, Patrick McLoughlin, did not stand
Devizes Conservative Official portrait of Danny Kruger MP crop 2.jpg
Danny Kruger
Conservative Previous incumbent, Claire Perry, did not stand
Dewsbury Labour Official portrait of Mark Eastwood MP crop 2.jpg
Mark Eastwood
Conservative Defeated incumbent, Paula Sherriff
Don Valley Labour Official portrait of Nick Fletcher MP crop 2.jpg
Nicholas Fletcher
Conservative Defeated incumbent, Caroline Flint
Doncaster Central Labour Rosie Winterton OfficialPortrait.jpg
Rosie Winterton
Labour Seat held
Doncaster North Labour Official portrait of Rt Hon Edward Miliband MP crop 2.jpg
Ed Miliband
Labour Seat held
Dover Independent[g] Official portrait of Mrs Natalie Elphicke MP crop 2.jpg
Natalie Elphicke
Conservative Previous incumbent, Charlie Elphicke, did not stand
Dudley North Independent[f] Official portrait of Marco Longhi MP crop 2.jpg
Marco Longhi
Conservative Previous incumbent, Ian Austin, did not stand
Dudley South Conservative Official portrait of Mike Wood MP crop 2.jpg
Mike Wood
Conservative Seat held
Dulwich and West Norwood Labour Official portrait of Helen Hayes MP crop 2.jpg
Helen Hayes
Labour Seat held
Dumfries and Galloway Conservative Official portrait of Mr Alister Jack crop 2.jpg
Alister Jack
Conservative Seat held
Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale Conservative Official portrait of Rt Hon David Mundell MP crop 2.jpg
David Mundell
Conservative Seat held
Dundee East Scottish National Official portrait of Stewart Hosie crop 2.jpg
Stewart Hosie
Scottish National Seat held
Dundee West Scottish National Official portrait of Chris Law MP crop 2.jpg
Chris Law
Scottish National Seat held
Dunfermline and West Fife Scottish National Official portrait of Douglas Chapman MP crop 2.jpg
Douglas Chapman
Scottish National Seat held
Dwyfor Meirionnydd Plaid Cymru Official portrait of Rt Hon Liz Saville Roberts MP crop 2.jpg
Liz Saville-Roberts
Plaid Cymru Seat held
Ealing Central and Acton Labour Official portrait of Dr Rupa Huq MP crop 2.jpg
Rupa Huq
Labour Seat held
Ealing North Labour Official portrait of James Murray MP crop 2.jpg
James Murray
Labour Co-operative Previous incumbent, Stephen Pound, did not stand
Ealing Southall Labour Official portrait of Mr Virendra Sharma crop 2.jpg
Virendra Sharma
Labour Seat held
Easington Labour Official portrait of Grahame Morris MP crop 2.jpg
Grahame Morris
Labour Seat held
East Antrim DUP Official portrait of Sammy Wilson crop 2.jpg
Sammy Wilson
DUP Seat held
East Devon Conservative Official portrait of Simon Jupp MP crop 2.jpg
Simon Jupp
Conservative Previous incumbent, Hugo Swire, did not stand
East Dunbartonshire Liberal Democrats Official portrait of Amy Callaghan MP crop 2.jpg
Amy Callaghan
Scottish National Defeated incumbent, Jo Swinson
East Ham Labour Official portrait of Rt Hon Stephen Timms MP crop 2.jpg
Stephen Timms
Labour Seat held
East Hampshire Conservative Official portrait of Damian Hinds MP crop 2.jpg
Damian Hinds
Conservative Seat held
East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow Scottish National Official portrait of Dr Lisa Cameron MP crop 2.jpg
Lisa Cameron
Scottish National Seat held
East Londonderry DUP GregoryCampell.jpg
Gregory Campbell
DUP Seat held
East Lothian Labour Kenny MacAskill, Cabinet Secretary for Justice (1).jpg
Kenny MacAskill
Scottish National Defeated incumbent, Martin Whitfield
East Renfrewshire Conservative Kristen Oswald.jpg
Kirsten Oswald
Scottish National Defeated incumbent, Paul Masterton
East Surrey Liberal Democrats[g] Official portrait of Claire Coutinho MP crop 2.jpg
Claire Coutinho
Conservative Previous incumbent, Sam Gyimah, did not stand
East Worthing and Shoreham Conservative Official portrait of Tim Loughton MP crop 2.jpg
Tim Loughton
Conservative Seat held
East Yorkshire Conservative Greg knight speaks at meeting (cropped).jpg
Greg Knight
Conservative Seat held
Eastbourne Liberal Democrats Official portrait of Caroline Ansell MP crop 2.jpg
Caroline Ansell
Conservative Defeated incumbent, Stephen Lloyd
Eastleigh Conservative Official portrait of Paul Holmes MP crop 2.jpg
Paul Holmes
Conservative Previous incumbent, Mims Davies, did not stand
Eddisbury Liberal Democrats[g] Official portrait of Edward Timpson MP crop 2.jpg
Edward Timpson
Conservative Defeated incumbent, Antoinette Sandbach
Edinburgh East Scottish National Official portrait of Tommy Sheppard MP crop 2.jpg
Tommy Sheppard
Scottish National Seat held
Edinburgh North and Leith Scottish National Official portrait of Deidre Brock crop 2.jpg
Deidre Brock
Scottish National Seat held
Edinburgh South Labour Official portrait of Ian Murray crop 2.jpg
Ian Murray
Labour Seat held
Edinburgh South West Scottish National Official portrait of Joanna Cherry QC MP crop 2.jpg
Joanna Cherry
Scottish National Seat held
Edinburgh West Liberal Democrats Official portrait of Christine Jardine MP crop 2.jpg
Christine Jardine
Liberal Democrats Seat held
Edmonton Labour Co-operative Official portrait of Kate Osamor MP crop 2.jpg
Kate Osamor
Labour Co-operative Seat held
Ellesmere Port and Neston Labour Official portrait of Justin Madders MP crop 2.jpg
Justin Madders
Labour Seat held
Elmet and Rothwell Conservative Official portrait of Rt Hon Alec Shelbrooke MP crop 2.jpg
Alec Shelbrooke
Conservative Seat held
Eltham Labour Official portrait of Clive Efford crop 2.jpg
Clive Efford
Labour Seat held
Enfield North Change UK[f] Official portrait of Feryal Clark MP crop 2.jpg
Feryal Clark
Labour Previous incumbent, Joan Ryan, did not stand
Enfield Southgate Labour Official portrait of Bambos Charalambous MP crop 2.jpg
Bambos Charalambous
Labour Seat held
Epping Forest Conservative Eleanor Laing, MP for Epping Forest.jpg
Eleanor Laing
Conservative Seat held
Epsom and Ewell Conservative Official portrait of Rt Hon Chris Grayling MP crop 2.jpg
Chris Grayling
Conservative Seat held
Erewash Conservative Official portrait of Maggie Throup MP crop 2.jpg
Maggie Throup
Conservative Seat held
Erith and Thamesmead Labour Official portrait of Abena Oppong-Asare MP crop 2.jpg
Abena Oppong-Asare
Labour Previous incumbent, Teresa Pearce, did not stand
Esher and Walton Conservative Official portrait of Rt Hon Dominic Raab MP crop 2.jpg
Dominic Raab
Conservative Seat held
Exeter Labour Official portrait of Mr Ben Bradshaw crop 2.jpg
Ben Bradshaw
Labour Seat held
Falkirk Scottish National Official portrait of John McNally crop 2.jpg
John McNally
Scottish National Seat held
Fareham Conservative Official portrait of Suella Braverman MP crop 2.jpg
Suella Braverman
Conservative Seat held
Faversham and Mid Kent Conservative Official portrait of Helen Whately MP crop 2.jpg
Helen Whately
Conservative Seat held
Feltham and Heston Labour Co-operative Official portrait of Seema Malhotra crop 2.jpg
Seema Malhotra
Labour Co-operative Seat held
Fermanagh and South Tyrone Sinn Féin Michelle Gildernew Dec 2014.jpg
Michelle Gildernew
Sinn Féin Seat held
Filton and Bradley Stoke Conservative Official portrait of Jack Lopresti crop 2.jpg
Jack Lopresti
Conservative Seat held
Finchley and Golders Green Conservative Mike Freer Conservative Seat held
Folkestone and Hythe Conservative Official portrait of Damian Collins MP crop 2.jpg
Damian Collins
Conservative Seat held
Forest of Dean Conservative Official portrait of Rt Hon Mark Harper MP crop 2.jpg
Mark Harper
Conservative Seat held
Foyle Sinn Féin Colum Eastwood MLA.JPG
Colum Eastwood
SDLP Defeated incumbent, Elisha McCallion
Fylde Conservative Official portrait of Mark Menzies MP crop 2.jpg
Mark Menzies
Conservative Seat held
Gainsborough Conservative Official portrait of Sir Edward Leigh crop 2.jpg
Edward Leigh
Conservative Seat held
Garston and Halewood Labour Official portrait of Maria Eagle MP crop 2.jpg
Maria Eagle
Labour Seat held
Gateshead Labour Official portrait of Ian Mearns MP crop 2.jpg
Ian Mearns
Labour Seat held
Gedling Labour Official portrait of Tom Randall MP crop 2.jpg
Tom Randall
Conservative Defeated incumbent, Vernon Coaker
Gillingham and Rainham Conservative Official portrait of Rehman Chishti MP crop 2.jpg
Rehman Chishti
Conservative Seat held
Glasgow Central Scottish National Official portrait of Alison Thewliss MP crop 2.jpg
Alison Thewliss
Scottish National Seat held
Glasgow East Scottish National Official portrait of David Linden MP crop 2.jpg
David Linden
Scottish National Seat held
Glasgow North Scottish National Official portrait of Patrick Grady MP crop 2.jpg
Patrick Grady
Scottish National Seat held
Glasgow North East Labour Co-operative Official portrait of Anne McLaughlin MP crop 2.jpg
Anne McLaughlin
Scottish National Defeated incumbent, Paul Sweeney
Glasgow North West Scottish National Official portrait of Carol Monaghan MP crop 2.jpg
Carol Monaghan
Scottish National Seat held
Glasgow South Scottish National Official portrait of Stewart Malcolm McDonald MP crop 2.jpg
Stewart McDonald
Scottish National Seat held
Glasgow South West Scottish National Official portrait of Chris Stephens MP crop 2.jpg
Chris Stephens
Scottish National Seat held
Glenrothes Scottish National Official portrait of Peter Grant MP crop 2.jpg
Peter Grant
Scottish National Seat held
Gloucester Conservative Official portrait of Richard Graham MP crop 2.jpg
Richard Graham
Conservative Seat held
Gordon Conservative Official portrait of Richard Thomson MP crop 2.jpg
Richard Thomson
Scottish National Defeated incumbent, Colin Clark
Gosport Conservative Official portrait of Caroline Dinenage MP crop 2.jpg
Caroline Dinenage
Conservative Seat held
Gower Labour Official portrait of Tonia Antoniazzi crop 2.jpg
Tonia Antoniazzi
Labour Seat held
Grantham and Stamford Independent[g] Official portrait of Gareth Davies MP crop 2.jpg
Gareth Davies
Conservative Previous incumbent, Nick Boles, did not stand
Gravesham Conservative Adam Holloway Conservative Seat held
Great Grimsby Labour Official portrait of Lia Nici MP crop 2.jpg
Lia Nici
Conservative Defeated incumbent, Melanie Onn
Great Yarmouth Conservative Official portrait of Rt Hon Brandon Lewis MP crop 2.jpg
Brandon Lewis
Conservative Seat held
Greenwich and Woolwich Labour Official portrait of Matthew Pennycook MP crop 2.jpg
Matthew Pennycook
Labour Seat held
Guildford Independent[g] Official portrait of Angela Richardson MP crop 2.jpg
Angela Richardson
Conservative Defeated incumbent, Anne Milton
Hackney North and Stoke Newington Labour Official portrait of Ms Diane Abbott crop 2.jpg
Diane Abbott
Labour Seat held
Hackney South and Shoreditch Labour Co-operative Official portrait of Meg Hillier MP crop 2.jpg
Meg Hillier
Labour Co-operative Seat held
Halesowen and Rowley Regis Conservative Official portrait of James Morris MP crop 2.jpg
James Morris
Conservative Seat held
Halifax Labour Official portrait of Holly Lynch MP crop 2.jpg
Holly Lynch
Labour Seat held
Haltemprice and Howden Conservative Official portrait of Rt Hon David Davis MP crop 2.jpg
David Davis
Conservative Seat held
Halton Labour Official portrait of Derek Twigg crop 2.jpg
Derek Twigg
Labour Seat held
Hammersmith Labour Official portrait of Andy Slaughter MP crop 2.jpg
Andrew Slaughter
Labour Seat held
Hampstead and Kilburn Labour Official portrait of Tulip Siddiq crop 2.jpg
Tulip Siddiq
Labour Seat held
Harborough Conservative Official portrait of Neil O'Brien MP crop 2.jpg
Neil O'Brien
Conservative Seat held
Harlow Conservative Official portrait of Robert Halfon crop 2.jpg
Robert Halfon
Conservative Seat held
Harrogate and Knaresborough Conservative Official portrait of Andrew Jones MP crop 2.jpg
Andrew Jones
Conservative Seat held
Harrow East Conservative Official portrait of Bob Blackman MP crop 2.jpg
Bob Blackman
Conservative Seat held
Harrow West Labour Co-operative Official portrait of Gareth Thomas crop 2.jpg
Gareth Thomas
Labour Co-operative Seat held
Hartlepool Labour Official portrait of Mike Hill MP crop 2.jpg
Mike Hill
Labour Seat held
Harwich and North Essex Conservative Official portrait of Mr Bernard Jenkin crop 2.jpg
Bernard Jenkin
Conservative Seat held
Hastings and Rye Independent[g] Official portrait of Sally-Ann Hart MP crop 2.jpg
Sally-Ann Hart
Conservative Previous incumbent, Amber Rudd, did not stand
Havant Conservative Official portrait of Alan Mak crop 2.jpg
Alan Mak
Conservative Seat held
Hayes and Harlington Labour John McDonnell 2011 (cropped).jpeg
John McDonnell
Labour Seat held
Hazel Grove Conservative Official portrait of Mr William Wragg MP crop 2.jpg
William Wragg
Conservative Seat held
Hemel Hempstead Conservative Official portrait of Rt Hon Sir Mike Penning MP crop 2.jpg
Mike Penning
Conservative Seat held
Hemsworth Labour Official portrait of Jon Trickett crop 2.jpg
Jon Trickett
Labour Seat held
Hendon Conservative Official portrait of Dr Matthew Offord MP crop 2.jpg
Matthew Offord
Conservative Seat held
Henley Conservative Official portrait of John Howell crop 2.jpg
John Howell
Conservative Seat held
Hereford and South Herefordshire Conservative Official portrait of Rt Hon Jesse Norman MP crop 2.jpg
Jesse Norman
Conservative Seat held
Hertford and Stortford Conservative Official portrait of Julie Marson MP crop 2.jpg
Julie Marson
Conservative Previous incumbent, Mark Prisk, did not stand
Hertsmere Conservative Official portrait of Rt Hon Oliver Dowden MP crop 2.jpg
Oliver Dowden
Conservative Seat held
Hexham Conservative Official portrait of Guy Opperman crop 2.jpg
Guy Opperman
Conservative Seat held
Heywood and Middleton Labour Official portrait of Chris Clarkson MP crop 2.jpg
Chris Clarkson
Conservative Defeated incumbent, Liz McInnes
High Peak Labour Official portrait of Robert Largan MP crop 2.jpg
Robert Largan
Conservative Defeated incumbent, Ruth George
Hitchin and Harpenden Conservative Official portrait of Bim Afolami MP crop 2.jpg
Bim Afolami
Conservative Seat held
Holborn and St Pancras Labour Official portrait of Keir Starmer crop 2.jpg
Keir Starmer
Labour Seat held
Hornchurch and Upminster Conservative Official portrait of Julia Lopez MP crop 2.jpg
Julia Lopez
Conservative Seat held
Hornsey and Wood Green Labour Official portrait of Catherine West crop 2.jpg
Catherine West
Labour Seat held
Horsham Conservative Official portrait of Jeremy Quin MP crop 2.jpg
Jeremy Quin
Conservative Seat held
Houghton and Sunderland South Labour Official portrait of Bridget Phillipson MP crop 2.jpg
Bridget Phillipson
Labour Seat held
Hove Labour Official portrait of Peter Kyle MP crop 2.jpg
Peter Kyle
Labour Seat held
Huddersfield Labour Co-operative Official portrait of Mr Barry Sheerman MP crop 2.jpg
Barry Sheerman
Labour Co-operative Seat held
Huntingdon Conservative Official portrait of Mr Jonathan Djanogly crop 2.jpg
Jonathan Djanogly
Conservative Seat held
Hyndburn Labour Official portrait of Sara Britcliffe MP crop 2.jpg
Sara Britcliffe
Conservative Defeated incumbent, Graham Jones
Ilford North Labour Official portrait of Wes Streeting MP crop 2.jpg
Wes Streeting
Labour Seat held
Ilford South Change UK[e] Official portrait of Sam Tarry MP crop 2.jpg
Sam Tarry
Labour Defeated incumbent, Mike Gapes
Inverclyde Scottish National Official portrait of Ronnie Cowan crop 2.jpg
Ronnie Cowan
Scottish National Seat held
Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey Scottish National Official portrait of Drew Hendry crop 2.jpg
Drew Hendry
Scottish National Seat held
Ipswich Labour Official portrait of Tom Hunt MP crop 2.jpg
Tom Hunt
Conservative Defeated incumbent, Sandy Martin
Isle of Wight Conservative Official portrait of Mr Bob Seely crop 2.jpg
Bob Seely
Conservative Seat held
Islington North Labour Official portrait of Jeremy Corbyn crop 2.jpg
Jeremy Corbyn
Labour Seat held
Islington South and Finsbury Labour Official portrait of Rt Hon Emily Thornberry MP crop 2.jpg
Emily Thornberry
Labour Seat held
Islwyn Labour Co-operative Official portrait of Chris Evans crop 2.jpg
Chris Evans
Labour Co-operative Seat held
Jarrow Independent[f] Official portrait of Kate Osborne MP crop 2.jpg
Kate Osborne
Labour Previous incumbent, Stephen Hepburn, did not stand
Keighley Labour Official portrait of Robbie Moore MP crop 2.jpg
Robbie Moore
Conservative Defeated incumbent, John Grogan
Kenilworth and Southam Conservative Jeremy Wright MP.jpg
Jeremy Wright
Conservative Seat held
Kensington Labour Official portrait of Felicity Buchan MP crop 2.jpg
Felicity Buchan
Conservative Defeated incumbent, Emma Dent Coad
Kettering Conservative Official portrait of Mr Philip Hollobone MP crop 2.jpg
Philip Hollobone
Conservative Seat held
Kilmarnock and Loudoun Scottish National Official portrait of Alan Brown MP crop 2.jpg
Alan Brown
Scottish National Seat held
Kingston and Surbiton Liberal Democrats Official portrait of Rt Hon Sir Edward Davey MP crop 2.jpg
Edward Davey
Liberal Democrats Seat held
Kingston upon Hull East Labour Official portrait of Karl Turner crop 2.jpg
Karl Turner
Labour Seat held
Kingston upon Hull North Labour Official portrait of Dame Diana Johnson MP crop 2.jpg
Diana Johnson
Labour Seat held
Kingston upon Hull West and Hessle Labour Official portrait of Emma Hardy MP crop 2.jpg
Emma Hardy
Labour Seat held
Kingswood Conservative Official portrait of Chris Skidmore crop 2.jpg
Chris Skidmore
Conservative Seat held
Kirkcaldy and Cowdenbeath Labour Official portrait of Neale Hanvey MP crop 2.jpg
Neale Hanvey
Scottish National[j] Defeated incumbent, Lesley Laird
Knowsley Labour Official portrait of Rt Hon Sir George Howarth MP crop 2.jpg
George Howarth
Labour Seat held
Lagan Valley DUP Official portrait of Sir Jeffrey M. Donaldson crop 2.jpg
Jeffrey Donaldson
DUP Seat held
Lanark and Hamilton East Scottish National Official portrait of Angela Crawley MP crop 2.jpg
Angela Crawley
Scottish National Seat held
Lancaster and Fleetwood Labour Official portrait of Cat Smith MP crop 2.jpg
Cat Smith
Labour Seat held
Leeds Central Labour Official portrait of Rt Hon Hilary Benn MP crop 2.jpg
Hilary Benn
Labour Seat held
Leeds East Labour Official portrait of Richard Burgon MP crop 2.jpg
Richard Burgon
Labour Seat held
Leeds North East Labour Official portrait of Fabian Hamilton MP crop 2.jpg
Fabian Hamilton
Labour Seat held
Leeds North West Labour Co-operative Official portrait of Alex Sobel MP crop 2.jpg
Alex Sobel
Labour Co-operative Seat held
Leeds West Labour Official portrait of Rachel Reeves crop 2.jpg
Rachel Reeves
Labour Seat held
Leicester East Suspended[f] Official portrait of Claudia Webbe MP crop 2.jpg
Claudia Webbe
Labour Previous incumbent, Keith Vaz, did not stand
Leicester South Labour Co-operative Official portrait of Jonathan Ashworth MP crop 2.jpg
Jon Ashworth
Labour Co-operative Seat held
Leicester West Labour Official portrait of Liz Kendall crop 2.jpg
Liz Kendall
Labour Seat held
Leigh Labour Co-operative Official portrait of James Grundy MP crop 2.jpg
James Grundy
Conservative Defeated incumbent, Joanne Platt
Lewes Conservative Official portrait of Maria Caulfield crop 2.jpg
Maria Caulfield
Conservative Seat held
Lewisham East Labour Official portrait of Janet Daby MP crop 2.jpg
Janet Daby
Labour Seat held
Lewisham West and Penge Labour Official portrait of Ellie Reeves crop 2.jpg
Ellie Reeves
Labour Seat held
Lewisham Deptford Labour Official portrait of Vicky Foxcroft crop 2.jpg
Vicky Foxcroft
Labour Seat held
Leyton and Wanstead Labour Official portrait of John Cryer MP crop 2.jpg
John Cryer
Labour Seat held
Lichfield Conservative Michael Fabricant.jpg
Michael Fabricant
Conservative Seat held
Lincoln Labour Official portrait of Karl McCartney MP crop 2.jpg
Karl McCartney
Conservative Defeated incumbent, Karen Lee
Linlithgow and East Falkirk Scottish National Official portrait of Martyn Day MP crop 2.jpg
Martyn Day
Scottish National Seat held
Liverpool Riverside Independent[e] Official portrait of Kim Johnson MP crop 2.jpg
Kim Johnson
Labour Previous incumbent, Louise Ellman, did not stand
Liverpool Walton Labour Official portrait of Dan Carden MP crop 2.jpg
Dan Carden
Labour Seat held
Liverpool Wavertree Liberal Democrats[e] Official portrait of Paula Barker MP crop 2.jpg
Paula Barker
Labour Previous incumbent, Luciana Berger, did not stand
Liverpool West Derby Labour Co-operative Official portrait of Ian Byrne MP crop 2.jpg
Ian Byrne
Labour Previous incumbent, Stephen Twigg, did not stand
Livingston Scottish National Official portrait of Hannah Bardell MP crop 2.jpg
Hannah Bardell
Scottish National Seat held
Llanelli Labour Official portrait of Nia Griffith MP crop 2.jpg
Nia Griffith
Labour Seat held
Loughborough Conservative Official portrait of Jane Hunt MP crop 2.jpg
Jane Hunt
Conservative Previous incumbent, Nicky Morgan, did not stand
Louth and Horncastle Conservative Official portrait of Victoria Atkins MP crop 2.jpg
Victoria Atkins
Conservative Seat held
Ludlow Conservative Official portrait of Rt Hon Philip Dunne MP crop 2.jpg
Philip Dunne
Conservative Seat held
Luton North Independent[f] Official portrait of Sarah Owen MP crop 2.jpg
Sarah Owen
Labour Previous incumbent, Kelvin Hopkins, did not stand
Luton South Independent (The Independents)[e] Official portrait of Rachel Hopkins MP crop 2.jpg
Rachel Hopkins
Labour Defeated incumbent, Gavin Shuker
Macclesfield Conservative Official portrait of David Rutley crop 2.jpg
David Rutley
Conservative Seat held
Maidenhead Conservative Theresa May in Tallin crop.jpg
Theresa May
Conservative Seat held
Maidstone and The Weald Conservative Official portrait of Mrs Helen Grant MP crop 2.jpg
Helen Grant
Conservative Seat held
Makerfield Labour Official portrait of Yvonne Fovargue crop 2.jpg
Yvonne Fovargue
Labour Seat held
Maldon Conservative Official portrait of Mr John Whittingdale crop 2.jpg
John Whittingdale
Conservative Seat held
Manchester Central Labour Co-operative Official portrait of Lucy Powell MP crop 2.jpg
Lucy Powell
Labour Co-operative Seat held
Manchester Gorton Labour Official portrait of Afzal Khan MP crop 2.jpg
Afzal Khan
Labour Seat held
Manchester Withington Labour Official portrait of Jeff Smith MP crop 2.jpg
Jeff Smith
Labour Seat held
Mansfield Conservative Official portrait of Ben Bradley MP crop 2.jpg
Ben Bradley
Conservative Seat held
Meon Valley Conservative Official portrait of Mrs Flick Drummond MP crop 2.jpg
Flick Drummond
Conservative Previous incumbent, George Hollingbery, did not stand
Meriden Conservative Official portrait of Saqib Bhatti MP crop 2.jpg
Saqib Bhatti
Conservative Previous incumbent, Caroline Spelman, did not stand
Merthyr Tydfil and Rhymney Labour Official portrait of Gerald Jones MP crop 2.jpg
Gerald Jones
Labour Seat held
Mid Bedfordshire Conservative Official portrait of Ms Nadine Dorries crop 2.jpg
Nadine Dorries
Conservative Seat held
Mid Derbyshire Conservative Official portrait of Mrs Pauline Latham MP crop 2.jpg
Pauline Latham
Conservative Seat held
Mid Dorset and North Poole Conservative MichaelTomlinson3 (cropped).jpg
Michael Tomlinson
Conservative Seat held
Mid Norfolk Conservative Official portrait of George Freeman MP crop 2.jpg
George Freeman
Conservative Seat held
Mid Sussex Conservative Official portrait of Mims Davies crop 2.jpg
Mims Davies
Conservative Previous incumbent, Nicholas Soames, did not stand
Mid Ulster Sinn Féin Francie Molloy Mid Ulster.jpg
Francie Molloy
Sinn Féin Seat held
Mid Worcestershire Conservative Official portrait of Nigel Huddleston MP crop 2.jpg
Nigel Huddleston
Conservative Seat held
Middlesbrough Labour Official portrait of Andy McDonald MP crop 2.jpg
Andy McDonald
Labour Seat held
Middlesbrough South and East Cleveland Conservative Official portrait of Mr Simon Clarke MP crop 2.jpg
Simon Clarke
Conservative Seat held
Midlothian Labour Official portrait of Owen Thompson MP crop 2.jpg
Owen Thompson
Scottish National Defeated incumbent, Danielle Rowley
Milton Keynes North Conservative Official portrait of Ben Everitt MP crop 2.jpg
Ben Everitt
Conservative Previous incumbent, Mark Lancaster, did not stand
Milton Keynes South Conservative Official portrait of Iain Stewart MP crop 2.jpg
Iain Stewart
Conservative Seat held
Mitcham and Morden Labour Official portrait of Siobhain McDonagh MP crop 2.jpg
Siobhain McDonagh
Labour Seat held
Mole Valley Conservative Paul Beresford Conservative Seat held
Monmouth Conservative Official portrait of David T C Davies MP crop 2.jpg
David Davies
Conservative Seat held
Montgomeryshire Conservative Official portrait of Craig Williams MP crop 2.jpg
Craig Williams
Conservative Previous incumbent, Glyn Davies, did not stand
Moray Conservative Official portrait of Douglas Ross MP crop 2.jpg
Douglas Ross
Conservative Seat held
Morecambe and Lunesdale Conservative Official portrait of David Morris MP crop 2.jpg
David Morris
Conservative Seat held
Morley and Outwood Conservative Official portrait of Mrs Andrea Jenkyns MP crop 2.jpg
Andrea Jenkyns
Conservative Seat held
Motherwell and Wishaw Scottish National Official portrait of Marion Fellows MP crop 2.jpg
Marion Fellows
Scottish National Seat held
Na h-Eileanan an Iar Scottish National Official portrait of Angus Brendan MacNeil crop 2.jpg
Angus MacNeil
Scottish National Seat held
Neath Labour Co-operative Official portrait of Christina Rees MP crop 2.jpg
Christina Rees
Labour Co-operative Seat held
New Forest East Conservative Rt Hon Dr Julian Lewis MP.jpg
Julian Lewis
Conservative Seat held
New Forest West Conservative Official portrait of Sir Desmond Swayne crop 2.jpg
Desmond Swayne
Conservative Seat held
Newark Conservative Official portrait of Robert Jenrick crop 2.jpg
Robert Jenrick
Conservative Seat held
Newbury Conservative Official portrait of Laura Farris MP crop 2.jpg
Laura Farris
Conservative Previous incumbent, Richard Benyon, did not stand
Newcastle upon Tyne Central Labour Official portrait of Chi Onwurah MP crop 2.jpg
Chi Onwurah
Labour Seat held
Newcastle upon Tyne East Labour Official portrait of Rt Hon Nicholas Brown MP crop 2.jpg
Nick Brown
Labour Seat held
Newcastle upon Tyne North Labour Official portrait of Catherine McKinnell crop 2.jpg
Catherine McKinnell
Labour Seat held
Newcastle-under-Lyme Labour Official portrait of Aaron Bell MP crop 2.jpg
Aaron Bell
Conservative Previous incumbent, Paul Farrelly, did not stand
Newport East Labour Jessica Morden Official Portrait.jpg
Jessica Morden
Labour Seat held
Newport West Labour Official portrait of Ruth Jones MP crop 2.jpg
Ruth Jones
Labour Seat held
Newry and Armagh Sinn Féin Mickey Brady Newry Armagh.jpg
Mickey Brady
Sinn Féin Seat held
Newton Abbot Conservative Official portrait of Anne Marie Morris crop 2.jpg
Anne Marie Morris
Conservative Seat held
Normanton, Pontefract and Castleford Labour Official portrait of Rt Hon Yvette Cooper MP crop 2.jpg
Yvette Cooper
Labour Seat held
North Antrim DUP Official portrait of Ian Paisley MP crop 2.jpg
Ian Paisley
DUP Seat held
North Ayrshire and Arran Scottish National Official portrait of Patricia Gibson crop 2.jpg
Patricia Gibson
Scottish National Seat held
North Cornwall Conservative Official portrait of Scott Mann MP crop 2.jpg
Scott Mann
Conservative Seat held
North Devon Conservative Official portrait of Selaine Saxby MP crop 2.jpg
Selaine Saxby
Conservative Previous incumbent, Peter Heaton-Jones, did not stand
North Dorset Conservative Official portrait of Simon Hoare (cropped).jpg
Simon Hoare
Conservative Seat held
North Down Independent Official portrait of Stephen Farry MP crop 2.jpg
Stephen Farry
Alliance Previous incumbent, Sylvia Hermon, did not stand
North Durham Labour Official portrait of Mr Kevan Jones crop 2.jpg
Kevan Jones
Labour Seat held
North East Bedfordshire Conservative Official portrait of Richard Fuller MP crop 2.jpg
Richard Fuller
Conservative Previous incumbent, Alistair Burt, did not stand
North East Cambridgeshire Conservative Official portrait of Rt Hon Steve Barclay MP crop 2.jpg
Stephen Barclay
Conservative Seat held
North East Derbyshire Conservative Official portrait of Lee Rowley crop 2.jpg
Lee Rowley
Conservative Seat held
North East Fife Scottish National Official portrait of Wendy Chamberlain MP crop 2.jpg
Wendy Chamberlain
Liberal Democrats Defeated incumbent, Stephen Gethins
North East Hampshire Conservative Official portrait of Mr Ranil Jayawardena MP crop 2.jpg
Ranil Jayawardena
Conservative Seat held
North East Hertfordshire Conservative Official portrait of Rt Hon Sir Oliver Heald QC MP crop 2.jpg
Oliver Heald
Conservative Seat held
North East Somerset Conservative Jacob Rees-Mogg MP.jpg
Jacob Rees-Mogg
Conservative Seat held
North Herefordshire Conservative Official portrait of Bill Wiggin MP crop 2.jpg
Bill Wiggin
Conservative Seat held
North Norfolk Liberal Democrats Official portrait of Duncan Baker MP crop 2.jpg
Duncan Baker
Conservative Previous incumbent, Norman Lamb, did not stand
North Shropshire Conservative Official portrait of Rt Hon Owen Paterson MP crop 2.jpg
Owen Paterson
Conservative Seat held
North Somerset Conservative Official portrait of Dr Liam Fox crop 2.jpg
Liam Fox
Conservative Seat held
North Swindon Conservative Official portrait of Justin Tomlinson MP crop 2.jpg
Justin Tomlinson
Conservative Seat held
North Thanet Conservative Official portrait of Rt Hon Sir Roger Gale MP crop 2.jpg
Roger Gale
Conservative Seat held
North Tyneside Labour Official portrait of Mary Glindon MP crop 2.jpg
Mary Glindon
Labour Seat held
North Warwickshire Conservative Official portrait of Craig Tracey crop 2.jpg
Craig Tracey
Conservative Seat held
North West Cambridgeshire Conservative Official portrait of Mr Shailesh Vara crop 2.jpg
Shailesh Vara
Conservative Seat held
North West Durham Labour Richard Holden MP photograph in Westminster (cropped).jpg
Richard Holden
Conservative Defeated incumbent, Laura Pidcock
North West Hampshire Conservative Official portrait of Kit Malthouse crop 3.jpg
Kit Malthouse
Conservative Seat held
North West Leicestershire Conservative Official portrait of Andrew Bridgen MP crop 2.jpg
Andrew Bridgen
Conservative Seat held
North West Norfolk Conservative Official portrait of James Wild MP crop 2.jpg
James Wild
Conservative Previous incumbent, Henry Bellingham, did not stand
North Wiltshire Conservative Official portrait of James Gray MP crop 2.jpg
James Gray
Conservative Seat held
Northampton North Conservative Official portrait of Rt Hon Michael Ellis MP crop 2.jpg
Michael Ellis
Conservative Seat held
Northampton South Conservative Official portrait of Andrew Lewer crop 2.jpg
Andrew Lewer
Conservative Seat held
Norwich North Conservative Official portrait of Chloe Smith MP crop 2.jpg
Chloe Smith
Conservative Seat held
Norwich South Labour Official portrait of Clive Lewis crop 2.jpg
Clive Lewis
Labour Seat held
Nottingham East Change UK[e] Official portrait of Nadia Whittome MP crop 2.jpg
Nadia Whittome
Labour Defeated incumbent, Chris Leslie
Nottingham North Labour Co-operative Official portrait of Alex Norris MP crop 2.jpg
Alex Norris
Labour Co-operative Seat held
Nottingham South Labour Official portrait of Lilian Greenwood MP crop 2.jpg
Lilian Greenwood
Labour Seat held
Nuneaton Conservative Official portrait of Mr Marcus Jones MP crop 2.jpg
Marcus Jones
Conservative Seat held
Ochil and South Perthshire Conservative Official portrait of John Nicolson MP crop 2.jpg
John Nicolson
Scottish National Defeated incumbent, Luke Graham
Ogmore Labour Official portrait of Chris Elmore MP crop 2.jpg
Chris Elmore
Labour Seat held
Old Bexley and Sidcup Conservative Official portrait of Rt Hon James Brokenshire MP crop 2.jpg
James Brokenshire
Conservative Seat held
Oldham East and Saddleworth Labour Debbie Abrahams MP (cropped).jpg
Debbie Abrahams
Labour Seat held
Oldham West and Royton Labour Co-operative Official portrait of Jim McMahon crop 2.jpg
Jim McMahon
Labour Co-operative Seat held
Orkney and Shetland Liberal Democrats Official portrait of Mr Alistair Carmichael crop 2.jpg
Alistair Carmichael
Liberal Democrats Seat held
Orpington Conservative Official portrait of Mr Gareth Bacon MP crop 2.jpg
Gareth Bacon
Conservative Previous incumbent, Jo Johnson, did not stand
Oxford East Labour Co-operative Official portrait of Anneliese Dodds MP crop 2.jpg
Anneliese Dodds
Labour Co-operative Seat held
Oxford West and Abingdon Liberal Democrats Official portrait of Layla Moran MP crop 2.jpg
Layla Moran
Liberal Democrats Seat held
Paisley and Renfrewshire North Scottish National Official portrait of Gavin Newlands MP crop 2.jpg
Gavin Newlands
Scottish National Seat held
Paisley and Renfrewshire South Scottish National Official portrait of Mhairi Black MP crop 2.jpg
Mhairi Black
Scottish National Seat held
Pendle Conservative Official portrait of Andrew Stephenson MP crop 2.jpg
Andrew Stephenson
Conservative Seat held
Penistone and Stocksbridge Liberal Democrats[f] Official portrait of Miriam Cates MP crop 2.jpg
Miriam Cates
Conservative Previous incumbent, Angela Smith, did not stand
Penrith and The Border Independent[g] Official portrait of Dr Neil Hudson MP crop 2.jpg
Neil Hudson
Conservative Previous incumbent, Rory Stewart, did not stand
Perth and North Perthshire Scottish National Official portrait of Pete Wishart crop 2.jpg
Pete Wishart
Scottish National Seat held
Peterborough Labour Official portrait of Paul Bristow MP crop 2.jpg
Paul Bristow
Conservative Defeated incumbent, Lisa Forbes
Plymouth Moor View Conservative Official portrait of Johnny Mercer (cropped).jpg
Johnny Mercer
Conservative Seat held
Plymouth Sutton and Devonport Labour Co-operative Official portrait of Luke Pollard MP crop 2.jpg
Luke Pollard
Labour Co-operative Seat held
Pontypridd Labour Official portrait of Alex Davies-Jones MP crop 2.jpg
Alex Davies-Jones
Labour Previous incumbent, Owen Smith, did not stand
Poole Conservative Official portrait of Sir Robert Syms MP crop 2.jpg
Robert Syms
Conservative Seat held
Poplar and Limehouse Labour Official portrait of Apsana Begum MP crop 2.jpg
Apsana Begum
Labour Previous incumbent, Jim Fitzpatrick, did not stand
Portsmouth North Conservative Official portrait of Penny Mordaunt crop 2.jpg
Penny Mordaunt
Conservative Seat held
Portsmouth South Labour Close official portrait of Stephen Morgan MP.jpg
Stephen Morgan
Labour Seat held
Preseli Pembrokeshire Conservative Official portrait of Rt Hon Stephen Crabb MP crop 2.jpg
Stephen Crabb
Conservative Seat held
Preston Labour Co-operative Official portrait of Sir Mark Hendrick MP crop 2.jpg
Mark Hendrick
Labour Co-operative Seat held
Pudsey Conservative Official portrait of Stuart Andrew MP crop 2.jpg
Stuart Andrew
Conservative Seat held
Putney Independent[g] Official portrait of Fleur Anderson MP crop 2.jpg
Fleur Anderson
Labour Previous incumbent, Justine Greening, did not stand
Rayleigh and Wickford Conservative Official portrait of Rt Hon Mark Francois MP crop 2.jpg
Mark Francois
Conservative Seat held
Reading East Labour Official portrait of Matt Rodda MP crop 2.jpg
Matt Rodda
Labour Seat held
Reading West Conservative Official portrait of Alok Sharma crop 2.jpg
Alok Sharma
Conservative Seat held
Redcar Labour Co-operative Official portrait of Jacob Young MP crop 2.jpg
Jacob Young
Conservative Defeated incumbent, Anna Turley
Redditch Conservative Official portrait of Rachel Maclean MP crop 2.jpg
Rachel Maclean
Conservative Seat held
Reigate Conservative Official portrait of Crispin Blunt MP crop 2.jpg
Crispin Blunt
Conservative Seat held
Rhondda Labour Official portrait of Chris Bryant crop 2.jpg
Chris Bryant
Labour Seat held
Ribble Valley Conservative Official portrait of Mr Nigel Evans crop 2.jpg
Nigel Evans
Conservative Seat held
Richmond (Yorks) Conservative Official portrait of Rishi Sunak crop 2.jpg
Rishi Sunak
Conservative Seat held
Richmond Park Conservative Official portrait of Sarah Olney MP crop 2.jpg
Sarah Olney
Liberal Democrats Defeated incumbent, Zac Goldsmith
Rochdale Labour Official portrait of Tony Lloyd crop 2.jpg
Tony Lloyd
Labour Seat held
Rochester and Strood Conservative Official portrait of Kelly Tolhurst crop 2.jpg
Kelly Tolhurst
Conservative Seat held
Rochford and Southend East Conservative Official portrait of James Duddridge MP crop 2.jpg
James Duddridge
Conservative Seat held
Romford Conservative Official portrait of Andrew Rosindell MP crop 2.jpg
Andrew Rosindell
Conservative Seat held
Romsey and Southampton North Conservative Official portrait of Rt Hon Caroline Nokes MP crop 2.jpg
Caroline Nokes
Conservative Seat held
Ross, Skye and Lochaber Scottish National Official portrait of Rt Hon Ian Blackford MP crop 2.jpg
Ian Blackford
Scottish National Seat held
Rossendale and Darwen Conservative Official portrait of Rt Hon Jake Berry MP crop 2.jpg
Jake Berry
Conservative Seat held
Rother Valley Labour Official portrait of Alexander Stafford MP crop 2.jpg
Alexander Stafford
Conservative Previous incumbent, Kevin Barron, did not stand
Rotherham Labour Official portrait of Sarah Champion MP crop 2.jpg
Sarah Champion
Labour Seat held
Rugby Conservative Official portrait of Mark Pawsey MP crop 2.jpg
Mark Pawsey
Conservative Seat held
Ruislip, Northwood and Pinner Conservative Official portrait of David Simmonds MP crop 2.jpg
David Simmonds
Conservative Previous incumbent, Nick Hurd, did not stand
Runnymede and Weybridge Independent[g] Official portrait of Dr Ben Spencer MP crop 2.jpg
Ben Spencer
Conservative Previous incumbent, Philip Hammond, did not stand
Rushcliffe Independent[g] Official portrait of Ruth Edwards MP crop 2.jpg
Ruth Edwards
Conservative Previous incumbent, Ken Clarke, did not stand
Rutherglen and Hamilton West Labour Co-operative Paul Maskey with Guillermo Parera Lambert and Jorge Garcia from the Cuban Embassy and with Margaret Ferrier SNP MP (25826482333).jpg
Margaret Ferrier
Scottish National Defeated incumbent, Gerard Killen
Rutland and Melton Conservative Alicia Kearns.jpg
Alicia Kearns
Conservative Previous incumbent, Alan Duncan, did not stand
Saffron Walden Conservative Official portrait of Mrs Kemi Badenoch crop 2.jpg
Kemi Badenoch
Conservative Seat held
Salford and Eccles Labour Official portrait of Rebecca Long Bailey crop 2.jpg
Rebecca Long-Bailey
Labour Seat held
Salisbury Conservative Official portrait of John Glen MP crop 2.jpg
John Glen
Conservative Seat held
Scarborough and Whitby Conservative Official portrait of Rt Hon Robert Goodwill MP crop 2.jpg
Robert Goodwill
Conservative Seat held
Scunthorpe Labour Official portrait of Holly Mumby-Croft MP crop 2.jpg
Holly Mumby-Croft
Conservative Defeated incumbent, Nic Dakin
Sedgefield Labour Official portrait of Paul Howell MP crop 2.jpg
Paul Howell
Conservative Defeated incumbent, Phil Wilson
Sefton Central Labour Official portrait of Bill Esterson MP crop 2.jpg
Bill Esterson
Labour Seat held
Selby and Ainsty Conservative Official portrait of Nigel Adams MP crop 2.jpg
Nigel Adams
Conservative Seat held
Sevenoaks Conservative Official portrait of Laura Trott MP crop 2.jpg
Laura Trott
Conservative Previous incumbent, Michael Fallon, did not stand
Sheffield Central Labour Official portrait of Paul Blomfield crop 2.jpg
Paul Blomfield
Labour Seat held
Sheffield South East Labour Official portrait of Mr Clive Betts MP crop 2.jpg
Clive Betts
Labour Seat held
Sheffield Brightside and Hillsborough Labour Official portrait of Gill Furniss crop 2.jpg
Gill Furniss
Labour Seat held
Sheffield Hallam Independent[f] Official portrait of Olivia Blake MP crop 2.jpg
Olivia Blake
Labour Previous incumbent, Jared O'Mara, did not stand
Sheffield Heeley Labour Official portrait of Louise Haigh MP crop 2.jpg
Louise Haigh
Labour Seat held
Sherwood Conservative Official portrait of Rt Hon Mark Spencer MP crop 2.jpg
Mark Spencer
Conservative Seat held
Shipley Conservative Official portrait of Philip Davies crop 2.jpg
Philip Davies
Conservative Seat held
Shrewsbury and Atcham Conservative Official portrait of Daniel Kawczynski MP crop 2.jpg
Daniel Kawczynski
Conservative Seat held
Sittingbourne and Sheppey Conservative Official portrait of Gordon Henderson MP crop 2.jpg
Gordon Henderson
Conservative Seat held
Skipton and Ripon Conservative Official portrait of Julian Smith crop 2.jpg
Julian Smith
Conservative Seat held
Sleaford and North Hykeham Conservative Official portrait of Dr Caroline Johnson MP crop 2.jpg
Caroline Johnson
Conservative Seat held
Slough Labour Official portrait of Mr Tanmanjeet Singh Dhesi MP crop 2.jpg
Tanmanjeet Dhesi
Labour Seat held
Solihull Conservative Official portrait of Julian Knight MP crop 2.jpg
Julian Knight
Conservative Seat held
Somerton and Frome Conservative Official portrait of David Warburton MP crop 2.jpg
David Warburton
Conservative Seat held
South Antrim DUP Official portrait of Paul Girvan MP crop 2.jpg
Paul Girvan
DUP Seat held
South Basildon and East Thurrock Conservative Official portrait of Stephen Metcalfe MP crop 2.jpg
Stephen Metcalfe
Conservative Seat held
South Cambridgeshire Liberal Democrats[g] Official portrait of Anthony Browne MP crop 2.jpg
Anthony Browne
Conservative Previous incumbent, Heidi Allen, did not stand
South Derbyshire Conservative Official portrait of Mrs Heather Wheeler MP crop 2.jpg
Heather Wheeler
Conservative Seat held
South Dorset Conservative Official portrait of Richard Drax MP crop 2.jpg
Richard Drax
Conservative Seat held
South Down Sinn Féin Chris Hazzard 2014.jpg
Chris Hazzard
Sinn Féin Seat held
South East Cambridgeshire Conservative Official portrait of Lucy Frazer MP crop 2.jpg
Lucy Frazer
Conservative Seat held
South East Cornwall Conservative Official portrait of Mrs Sheryll Murray MP crop 2.jpg
Sheryll Murray
Conservative Seat held
South Holland and The Deepings Conservative Official portrait of Mr John Hayes crop 2.jpg
John Hayes
Conservative Seat held
South Leicestershire Conservative Official portrait of Alberto Costa MP crop 2.jpg
Alberto Costa
Conservative Seat held
South Norfolk Conservative Official portrait of Mr Richard Bacon MP crop 2.jpg
Richard Bacon
Conservative Seat held
South Northamptonshire Conservative Official portrait of Rt Hon Andrea Leadsom MP crop 2.jpg
Andrea Leadsom
Conservative Seat held
South Ribble Conservative Official portrait of Katherine Fletcher MP crop 2.jpg
Katherine Fletcher
Conservative Previous incumbent, Seema Kennedy, did not stand
South Shields Labour Official portrait of Mrs Emma Lewell-Buck MP crop 2.jpg
Emma Lewell-Buck
Labour Seat held
South Staffordshire Conservative Official portrait of Rt Hon Gavin Williamson MP crop 2.jpg
Gavin Williamson
Conservative Seat held
South Suffolk Conservative Official portrait of James Cartlidge MP crop 2.jpg
James Cartlidge
Conservative Seat held
South Swindon Conservative Official portrait of Rt Hon Robert Buckland MP crop 2.jpg
Robert Buckland
Conservative Seat held
South Thanet Conservative Official portrait of Craig Mackinlay crop 2.jpg
Craig Mackinlay
Conservative Seat held
South West Bedfordshire Conservative Official portrait of Andrew Selous MP crop 2.jpg
Andrew Selous
Conservative Seat held
South West Devon Conservative Official portrait of Mr Gary Streeter crop 2.jpg
Gary Streeter
Conservative Seat held
South West Hertfordshire Independent[g] Gagan-Mohindra.jpg
Gagan Mohindra
Conservative Defeated incumbent, David Gauke
South West Norfolk Conservative Official portrait of Elizabeth Truss crop 2.jpg
Elizabeth Truss
Conservative Seat held
South West Surrey Conservative Official portrait of Rt Hon Jeremy Hunt MP crop 2.jpg
Jeremy Hunt
Conservative Seat held
South West Wiltshire Conservative Official portrait of Dr Andrew Murrison crop 2.jpg
Andrew Murrison
Conservative Seat held
Southampton Itchen Conservative
Royston Smith
Conservative Seat held
Southampton Test Labour Official portrait of Dr Alan Whitehead crop 2.jpg
Alan Whitehead
Labour Seat held
Southend West Conservative Official portrait of Sir David Amess MP crop 2.jpg
David Amess
Conservative Seat held
Southport Conservative Damien Moore MP.jpg
Damien Moore
Conservative Seat held
Spelthorne Conservative Official portrait of Kwasi Kwarteng crop 2.jpg
Kwasi Kwarteng
Conservative Seat held
St Albans Conservative Official portrait of Daisy Cooper MP crop 2.jpg
Daisy Cooper
Liberal Democrats Defeated incumbent, Anne Main
St Austell and Newquay Conservative Official portrait of Steve Double MP crop 2.jpg
Steve Double
Conservative Seat held
St Helens North Labour Official portrait of Conor McGinn crop 2.jpg
Conor McGinn
Labour Seat held
St Helens South and Whiston Labour Official portrait of Ms Marie Rimmer MP crop 2.jpg
Marie Rimmer
Labour Seat held
St Ives Conservative Official portrait of Derek Thomas MP crop 2.jpg
Derek Thomas
Conservative Seat held
Stafford Conservative Official portrait of Theo Clarke MP crop 2.jpg
Theo Clarke
Conservative Previous incumbent, Jeremy Lefroy, did not stand
Staffordshire Moorlands Conservative Karen Bradley MP 2015.jpg
Karen Bradley
Conservative Seat held
Stalybridge and Hyde Labour Co-operative Official portrait of Jonathan Reynolds MP crop 2.jpg
Jonathan Reynolds
Labour Co-operative Seat held
Stevenage Conservative Official portrait of Stephen McPartland crop 2.jpg
Stephen McPartland
Conservative Seat held
Stirling Conservative Official portrait of Alyn Smith MP crop 2.jpg
Alyn Smith
Scottish National Defeated incumbent, Stephen Kerr
Stockport Change UK[f] Official portrait of Navendu Mishra MP crop 2.jpg

Navendu Mishra

Labour Previous incumbent, Ann Coffey, did not stand
Stockton North Labour Official portrait of Alex Cunningham crop 2.jpg

Alex Cunningham

Labour Seat held
Stockton South Labour Official portrait of Matt Vickers MP crop 3.jpg

Matt Vickers

Conservative Defeated incumbent, Paul Williams
Stoke-on-Trent Central Labour Co-operative Official portrait of Jo Gideon MP crop 2.jpg

Jo Gideon

Conservative Defeated incumbent, Gareth Snell
Stoke-on-Trent North Labour Official portrait of Jonathan Gullis MP crop 2.jpg

Jonathan Gullis

Conservative Defeated incumbent, Ruth Smeeth
Stoke-on-Trent South Conservative Official portrait of Jack Brereton crop 2.jpg

Jack Brereton

Conservative Seat held
Stone Conservative Official portrait of Sir William Cash crop 2.jpg

Bill Cash

Conservative Seat held
Stourbridge Conservative Official portrait of Suzanne Webb MP crop 2.jpg

Suzanne Webb

Conservative Previous incumbent, Margot James, did not stand
Strangford DUP Official portrait of Jim Shannon MP crop 2.jpg

Jim Shannon

DUP Seat held
Stratford-on-Avon Conservative Official portrait of Nadhim Zahawi MP crop 2.jpg

Nadhim Zahawi

Conservative Seat held
Streatham Liberal Democrats[f] Official portrait of Bell Ribeiro-Addy MP crop 2.jpg

Bell Ribeiro-Addy

Labour Previous incumbent, Chuka Umunna, did not stand
Stretford and Urmston Labour Official portrait of Kate Green crop 2.jpg

Kate Green

Labour Seat held
Stroud Labour Co-operative Official portrait of Siobhan Baillie MP crop 2.jpg

Siobhan Baillie

Conservative Defeated incumbent, David Drew
Suffolk Coastal Conservative CsHBoP4f.jpg

Therese Coffey

Conservative Seat held
Sunderland Central Labour Official portrait of Julie Elliott crop 2.jpg

Julie Elliott

Labour Seat held
Surrey Heath Conservative Official portrait of Rt Hon Michael Gove MP crop 2.jpg

Michael Gove

Conservative Seat held
Sutton and Cheam Conservative Official portrait of Paul Scully MP crop 2.jpg

Paul Scully

Conservative Seat held
Sutton Coldfield Conservative Official portrait of Rt Hon Andrew Mitchell MP crop 2.jpg

Andrew Mitchell

Conservative Seat held
Swansea East Labour Official portrait of Carolyn Harris MP crop 2.jpg

Carolyn Harris

Labour Seat held
Swansea West Labour Co-operative Official portrait of Geraint Davies MP crop 2.jpg

Geraint Davies

Labour Co-operative Seat held
Tamworth Conservative Official portrait of Rt Hon Christopher Pincher MP crop 2.jpg

Christopher Pincher

Conservative Seat held
Tatton Conservative Official portrait of Esther McVey crop 2.jpg

Esther McVey

Conservative Seat held
Taunton Deane Conservative Official portrait of Rebecca Pow MP crop 2.jpg

Rebecca Pow

Conservative Seat held
Telford Conservative Official portrait of Lucy Allan crop 2.jpg

Lucy Allan

Conservative Seat held
Tewkesbury Conservative Official portrait of Mr Laurence Robertson MP crop 2.jpg

Laurence Robertson

Conservative Seat held
The Cotswolds Conservative Official portrait of Sir Geoffrey Clifton-Brown MP crop 2.jpg

Geoffrey Clifton-Brown

Conservative Seat held
The Wrekin Conservative Official portrait of Mark Pritchard crop 2.jpg

Mark Pritchard

Conservative Seat held
Thirsk and Malton Conservative Official portrait of Kevin Hollinrake MP crop 2.jpg

Kevin Hollinrake

Conservative Seat held
Thornbury and Yate Conservative Official portrait of Luke Hall MP crop 2.jpg

Luke Hall

Conservative Seat held
Thurrock Conservative Official portrait of Jackie Doyle-Price MP crop 2.jpg

Jackie Doyle-Price

Conservative Seat held
Tiverton and Honiton Conservative Official portrait of Neil Parish MP crop 2.jpg

Neil Parish

Conservative Seat held
Tonbridge and Malling Conservative Official portrait of Tom Tugendhat crop 2.jpg

Thomas Tugendhat

Conservative Seat held
Tooting Labour Official portrait of Dr Rosena Allin-Khan MP crop 2.jpg

Rosena Allin-Khan

Labour Seat held
Torbay Conservative Official portrait of Kevin Foster crop 2.jpg

Kevin Foster

Conservative Seat held
Torfaen Labour Official portrait of Nick Thomas-Symonds crop 2.jpg

Nick Thomas-Symonds

Labour Seat held
Torridge and West Devon Conservative Official portrait of Rt Hon Geoffrey Cox QC MP crop 2.jpg

Geoffrey Cox

Conservative Seat held
Totnes Liberal Democrats[g] Official portrait of Anthony Mangnall MP crop 2.jpg

Anthony Mangnall

Conservative Defeated incumbent, Sarah Wollaston
Tottenham Labour Official portrait of Rt Hon David Lammy MP crop 2.jpg

David Lammy

Labour Seat held
Truro and Falmouth Conservative Official portrait of Cherilyn Mackrory MP crop 2.jpg

Cherilyn Mackrory

Conservative Previous incumbent, Sarah Newton, did not stand
Tunbridge Wells Conservative Official portrait of Rt Hon Greg Clark MP crop 2.jpg

Greg Clark

Conservative Seat held
Twickenham Liberal Democrats Official portrait of Munira Wilson MP crop 2.jpg

Munira Wilson

Liberal Democrats Previous incumbent, Vince Cable, did not stand
Tynemouth Labour Official portrait of Rt Hon Sir Alan Campbell MP crop 2.jpg

Alan Campbell

Labour Seat held
Upper Bann DUP Official portrait of Carla Lockhart MP crop 2.jpg

Carla Lockhart

DUP Previous incumbent, David Simpson, did not stand
Uxbridge and South Ruislip Conservative Boris Johnson official portrait (cropped).jpg

Boris Johnson

Conservative Seat held
Vale of Clwyd Labour Official portrait of Dr James Davies MP crop 2.jpg

James Davies

Conservative Defeated incumbent, Chris Ruane
Vale of Glamorgan Conservative Official portrait of Rt Hon Alun Cairns MP crop 2.jpg

Alun Cairns

Conservative Seat held
Vauxhall Labour Official portrait of Florence Eshalomi MP crop 2.jpg

Florence Eshalomi

Labour Co-operative Previous incumbent, Kate Hoey, did not stand
Wakefield Labour Official portrait of Imran Ahmad Khan MP crop 2.jpg

Imran Ahmad-Khan

Conservative Defeated incumbent, Mary Creagh
Wallasey Labour Official portrait of Ms Angela Eagle MP crop 2.jpg

Angela Eagle

Labour Seat held
Walsall North Conservative Official portrait of Eddie Hughes MP crop 2.jpg

Eddie Hughes

Conservative Seat held
Walsall South Labour Official portrait of Rt Hon Valerie Vaz MP crop 2.jpg

Valerie Vaz

Labour Seat held
Walthamstow Labour Co-operative Official portrait of Stella Creasy MP crop 2.jpg

Stella Creasy

Labour Co-operative Seat held
Wansbeck Labour Official portrait of Ian Lavery MP crop 2.jpg

Ian Lavery

Labour Seat held
Wantage Conservative Official portrait of David Johnston MP crop 3.jpg

David Johnston

Conservative Previous incumbent, Ed Vaizey, did not stand
Warley Labour Official portrait of John Spellar crop 2.jpg

John Spellar

Labour Seat held
Warrington North Labour Official portrait of Charlotte Nichols MP crop 2.jpg

Charlotte Nichols

Labour Previous incumbent, Helen Jones, did not stand
Warrington South Labour Official portrait of Andy Carter MP crop 2.jpg

Andy Carter

Conservative Defeated incumbent, Faisal Rashid
Warwick and Leamington Labour Official portrait of Matt Western MP crop 2.jpg

Matt Western

Labour Seat held
Washington and Sunderland West Labour Official portrait of Mrs Sharon Hodgson MP crop 2.jpg

Sharon Hodgson

Labour Seat held
Watford Conservative Official portrait of Dean Russell MP crop 2.jpg

Dean Russell

Conservative Previous incumbent, Richard Harrington, did not stand
Waveney Conservative Official portrait of Peter Aldous crop 2.jpg

Peter Aldous

Conservative Seat held
Wealden Conservative Official portrait of Ms Nusrat Ghani crop 2.jpg

Nusrat Ghani

Conservative Seat held
Weaver Vale Labour Official portrait of Mike Amesbury crop 2.jpg

Mike Amesbury

Labour Seat held
Wellingborough Conservative Official portrait of Mr Peter Bone MP crop 2.jpg

Peter Bone

Conservative Seat held
Wells Conservative Official portrait of James Heappey MP crop 2.jpg

James Heappey

Conservative Seat held
Welwyn Hatfield Conservative Official portrait of Grant Shapps crop 2.jpg

Grant Shapps

Conservative Seat held
Wentworth and Dearne Labour Official portrait of John Healey crop 2.jpg

John Healey

Labour Seat held
West Aberdeenshire and Kincardine Conservative Official portrait of Andrew Bowie crop 2.jpg

Andrew Bowie

Conservative Seat held
West Bromwich East Labour Official portrait of Nicola Richards MP crop 2.jpg

Nicola Richards

Conservative Previous incumbent, Tom Watson, did not stand
West Bromwich West Labour Co-operative Official portrait of Shaun Bailey MP crop 2.jpg

Shaun Bailey

Conservative Previous incumbent, Adrian Bailey, did not stand
West Dorset Independent[g] Chris Loder MP.jpg
Chris Loder
Conservative Previous incumbent, Oliver Letwin, did not stand
West Dunbartonshire Scottish National Official portrait of Martin Docherty-Hughes crop 2.jpg

Martin Docherty-Hughes

Scottish National Seat held
West Ham Labour Lyn Brown Labour Seat held
West Lancashire Labour Rosie Cooper MP (right) (7486282656) (cropped).jpg
Rosie Cooper
Labour Seat held
West Suffolk Conservative Official portrait of Rt Hon Matt Hancock MP crop 2.jpg

Matthew Hancock

Conservative Seat held
West Tyrone Sinn Féin Órfhlaith Begley (cropped).jpg

Órfhlaith Begley

Sinn Féin Seat held
West Worcestershire Conservative Official portrait of Harriett Baldwin MP crop 2.jpg
Harriett Baldwin
Conservative Seat held
Westminster North Labour Official portrait of Ms Karen Buck MP crop 2.jpg
Karen Buck
Labour Seat held
Westmorland and Lonsdale Liberal Democrats Official portrait of Tim Farron MP crop 2.jpg
Tim Farron
Liberal Democrats Seat held
Weston-Super-Mare Conservative Official portrait of John Penrose MP crop 2.jpg
John Penrose
Conservative Seat held
Wigan Labour Official portrait of Lisa Nandy MP crop 2.jpg
Lisa Nandy
Labour Seat held
Wimbledon Conservative Official portrait of Stephen Hammond MP crop 2.jpg
Stephen Hammond
Conservative Seat held
Winchester Conservative Official portrait of Steve Brine crop 2.jpg
Steve Brine
Conservative Seat held
Windsor Conservative Official portrait of Adam Afriyie MP crop 2.jpg
Adam Afriyie
Conservative Seat held
Wirral South Labour Official portrait of Alison McGovern MP crop 2.jpg
Alison McGovern
Labour Seat held
Wirral West Labour Official portrait of Margaret Greenwood MP crop 2.jpg
Margaret Greenwood
Labour Seat held
Witham Conservative Official portrait of Rt Hon Priti Patel MP crop 2.jpg
Priti Patel
Conservative Seat held
Witney Conservative Official portrait of Robert Courts MP crop 2.jpg
Robert Courts
Conservative Seat held
Woking Conservative Official portrait of Mr Jonathan Lord crop 2.jpg
Jonathan Lord
Conservative Seat held
Wokingham Conservative Official portrait of Rt Hon John Redwood MP crop 2.jpg
John Redwood
Conservative Seat held
Wolverhampton North East Labour Official portrait of Jane Stevenson MP crop 2.jpg
Jane Stevenson
Conservative Defeated incumbent, Emma Reynolds
Wolverhampton South East Labour Official portrait of Rt Hon Pat McFadden MP crop 2.jpg
Pat McFadden
Labour Seat held
Wolverhampton South West Labour Official portrait of Stuart Anderson MP crop 2.jpg
Stuart Anderson
Conservative Defeated incumbent, Eleanor Smith
Worcester Conservative Official portrait of Mr Robin Walker MP crop 2.jpg
Robin Walker
Conservative Seat held
Workington Labour Official portrait of Mark Jenkinson MP crop 2.jpg
Mark Jenkinson
Conservative Defeated incumbent, Sue Hayman
Worsley and Eccles South Labour Official portrait of Barbara Keeley MP 2020 crop 2.jpg
Barbara Keeley
Labour Seat held
Worthing West Conservative