Trophée des Grimpeurs

Trophée des Grimpeurs
Race details
Date April–May
Region Val-d'Oise, France
English name Trophy of the Climbers
Local name(s) Trophée des Grimpeurs (in French)
Discipline Road race
Competition UCI Europe Tour
French road cycling cup
Type Single-day
Organiser Routes et Cycles Organisation
Race director Hervé Gérardin
History
First edition 1913 (1913)
Editions 83
Final edition 2009
First winner  Georges Fusier (FRA)
Most wins 3 wins
 Didier Rous (FRA)
 Pierre Bachellerie (FRA)
Final winner  Thomas Voeckler (FRA)

The Trophée des Grimpeurs, called Polymultipliée until 1970, was a single-day road bicycle race held annually in August in the region of Val-d'Oise, France, between Argenteuil and Sannois. Between 1980 and 2002 it was a criterium. Since 2005, the race was organized as a 1.1 event on the UCI Europe Tour, also being part of the Coupe de France de cyclisme sur route. In 2009 the race was last held, due to financial difficulties.

Since 2000, there has been a women's event. In 2009 it was won by Jeannie Longo.[1]

Winners, Men's

Year Country Rider Team
1913  France Georges Fusier individual
1914  France Eugène Christophe Peugeot-Wolber
1915-
1920
No race
1921  France Georges Habert individual
1922  France Fernand Canteloube Thomann-Dunlop
1923  France Charles Lacquehay JB Louvet-Soly-Dunlop
1924  France Pierre Bachellerie Alcyon-Dunlop
1925  France Georges Davoine individual
1926  France Pierre Bachellerie Alcyon-Dunlop
1927  France Pierre Bachellerie Alcyon-Dunlop
1928  France Joseph Normand individual
1929  France Joseph Normand individual
1930  France Eugène Fauré individual
1931  France Marcel Mazeyrat Chemineau-Wolber
1932  France Léon Fichot individual
1933  France Jean Montpied individual
1934  France Marcel Mazeyrat individual
1935  France Léon Level Helyett-Hutchinson
1936  France André Auville Labor-Dunlop
1937  France Louis Thiétard Génial Lucifer-Hutchinson
1938  France René Vietto Helyett-Hutchinson
1939  France Lucien Le Guével Peugeot-Dunlop
1940 No race
1941  France Jean-Marie Goasmat Helyett-Hutchinson
1942  France Jean-Marie Goasmat Mercier-Hutchinson
1943  France Amédée Rolland Mercier-Hutchinson
1944  France Gaston Grimbert Erka-Dunlop
1945 No race
1946  France Pierre Baratin Follis-Dunlop
1947  France Jean Blanc Metropole-Dunlop
1948  France Pierre Baratin Rhonson-Dunlop
1949  France Apo Lazarides France Sport-Dunlop
1950  France Raphaël Géminiani Metropole-Dunlop
1951  France Raphaël Géminiani Metropole-Dunlop
1952  France Jean Robic Colomb-Dunlop
1953  France Antonin Canavèse Vietto-Alessandro
1954  Belgium Richard Van Genechten Bertin-d'Alessandro
1955  France Valentin Huot Rochet-Dunlop
1956  Belgium Richard Van Genechten Elvé-Peugeot
1957  France Louis Bergaud Saint-Raphael-R. Geminiani
1958  France Louis Bergaud Saint-Raphael-R. Geminiani
1959  France René Pavard Helyett-Fynsec
1960  Belgium René Vanderveken Peugeot-BP-Dunlop
1961  France Edouard Bihouée Mercier-BP-Hutchinson
1962  France Louis Rostollan Saint-Raphael-Helyett
1963 No race
1964  France André Le Dissez Mercier-BP-Hutchinson
1965 No race
1966 No race
1967  Spain Julio Jiménez Bic
1968  France Jean Jourden Frimatic-Viva-De Gribaldy
1969  France Raymond Delisle Peugeot-BP-Michelin
1970  France Lucien Aimar Sonolor-Lejeune
1971 No race
1972  Netherlands Joop Zoetemelk Flandria-Beaulieu
1973  Spain Luis Ocaña Bic
1974 No race
1975  France Antoine Gutierrez Alsaver-Jeunet-De Gribaldy
1976  Belgium Lucien Van Impe Gitane-Campagnolo
1977  France Raymond Delisle Miko-Mercier
1978 No race
1979  Netherlands Joop Zoetemelk Miko-Mercier-Vivagel
1980  France Raymond Martin Miko-Mercier-Vivagel
1981  France Dominique Celle
1982  France Pierre-Raymond Villemiane Wolber
1983  Denmark Kim Andersen Coop-Mercier
1984  France Marc Madiot Renault-Elf
1985  France Martial Gayant Renault-Elf
1986  France Eric Caritoux Fagor
1987  France Charles Bérard Toshiba-Look
1988  Belgium Stéphane Morjean Hitachi-Bosal
1989  France Henri Abadie Z-Peugeot
1990  Belgium Luc Roosen Histor-Sigma
1991  Norway Atle Kvalsvoll Z
1992  France Marc Madiot Telekom
1993  France Thierry Claveyrolat Gan
1994  France Richard Virenque Festina-Lotus
1995  France Armand de Las Cuevas Castorama
1996  France Stéphane Heulot Gan
1997  Italy Davide Rebellin Française des Jeux
1998  France Pascal Hervé Festina-Lotus
1999  France Laurent Roux Casino
2000  France Patrice Halgand Jean Delatour
2001  France Didier Rous Bonjour
2002  France Sylvain Chavanel Bonjour
2003  France Didier Rous Brioches La Boulangère
2004  France Christophe Moreau Crédit Agricole
2005  Belgium Philippe Gilbert La Française des Jeux
2006  France Didier Rous Bouygues Telecom
2007  France Anthony Geslin Bouygues Telecom
2008  France David Lelay Bretagne-Armor Lux
2009  France Thomas Voeckler Bbox Bouygues Telecom

Winners, Women's

Year Country Rider Team
2009  France Jeannie Longo

References

External links

Copyright