1962ko Frantziako Tourra

1962ko Frantziako Tourra Cycling (road) pictogram.svg
Route of the 1962 Tour de France.png
Lasterketaren xehetasunak
Ibilbidea 49. Frantziako Tourra
Lehiaketa
Etapak 1
Datak ekainak 24 – 1962.eko uztailak 15
Distantzia 271 km
Herrialdea FRA Frantzia
Jardunaldiko abiapuntua Nancy
Jardunaldiko helmuga Paris
Abiatutako txirrindulariak 150
Iritsitako txirrindulariak 94
Azken sailkapena
Irabazlea FRA Jacques Anquetil (Saint-Raphaël-Helyett-Hutchinson)
Bigarrena BEL Jef Planckaert
Hirugarrena FRA Raymond Poulidor (Mercier-BP-Hutchinson)
Puntuak FRG Rudi Altig (Saint-Raphaël-Helyett-Hutchinson)
Mendiak ESP Federico MartĂ­n Bahamontes
Taldeak FRA Saint-Raphaël-Helyett-Hutchinson
â—€ 1961 1963 â–¶
Dokumentazioa Wikidata-logo S.svg

1962ko Frantziako Tourra Itzuli Handi honen 49. edizioa izan zen. 1962ko ekainak 24 eta uztailak 15 artean ospatu zen. 4274 kilometroko ibilbidea egin zen 22 etapatan banatuta, horietatik bigarrena eta zortzigarrena bi sektoretan banatuta egon zirelarik.

150 txirrindularik parte hartu zuten 10 txirrindulariko 15 taldetan banatuta, horietatik proba soilik 94k amaitu zutelarik. Arlo honetan Heylett Saint-Raphael taldea nabarmendu zen, proba bere txirrindulari guztiekin amaitzea lortu zuena.

Hau izan zen Raymond Poulidorrek parte hartu zuen lehen Tourra, honela Jacques Anquetilek izan zuen lehia hasiz. Gainera, 4. mailako mendateak sortu ziren eta lehen aldiz igo zen Col de la Bonette, Alpeetako mendaterik altuena.

Garailea, Jacques Anquetil, hala bere hirugarren Tourra lortu zuena, proba batez beste 37,317 kilometro orduko abiaduran bete zuen.

Etapa Data Ibilbidea Kilometroak Etapa garailea Liderra
1.a ekainak 24 Nancy-Spa (Belgika) ) 253 Alemaniako bandera Rudi Altig Alemaniako bandera Rudi Altig
2.a (1) ekainak 25 Spa-Herentals (Belgika) 147 Frantziako bandera André Darrigade Frantziako bandera André Darrigade
2.a (2) ekainak 25 Herentals-Herentals 23 (taldekako erlojupekoa) Herbehereetako bandera Flandia – Faema Frantziako bandera André Darrigade
3.a ekainak 26 Brusela -Amiens 210 Alemaniako bandera Rudi Altig 20px|Alemaniako bandera Rudi Altig
4.a ekainak 27 Amiens-Le Havre 196,5 Flag of Belgium (civil).svg Willy van den Berghen Alemaniako bandera Rudi Altig
5.a ekainak 28 Pont-l'Évêque-Saint-Malo 215 Flag of Belgium (civil).svg Emile Daems Alemaniako bandera Rudi Altig
6.a ekainak 29 Dinard-Brest 235,5 Frantziako bandera Robert Cazala Herbehereetako bandera Albertus Geldermans
7.a ekainak 30 Quimper-Saint-Nazaire 201 Herbehereetako bandera Hubert Zilverberg Herbehereetako bandera Albertus Geldermans
8.a (1) uztailak 1 Saint-Nazaire-Luçon 155 Italiako bandera Mario Minieri Frantziako bandera André Darrigade
8.a (2) uztailak 1 Luçon-Arroxela 43 (erlojupekoa) Frantziako bandera Jacques Anquetil Frantziako banderaAndré Darrigade
9.a uztailak 2 Arroxela-Bordele 214 Italiako bandera Antonio Bailetti Flag of Belgium (civil).svg Willy Schroeders
10.a uztailak 3 Bordele-Baiona 184,5 Flag of Belgium (civil).svg Willy Vannitsen Flag of Belgium (civil).svg Willy Schroeders
11.a uztailak 4 Baiona-Paue 155,5 Flag of Belgium (civil).svg Eddy Pauwels Flag of Belgium (civil).svg Willy Schroeders
12.a uztailak 5 Paue-Saint-Gaudens Mendiko etapa 207,5 Frantziako bandera Robert Cazala Flag of the United Kingdom.svg Tom Simpson
13.a uztailak 6 Luchon-Superbagnères Mendiko etapa 18,5 ([[erlojupeko]a]) Espainiako bandera (1939) Federico Bahamontes Flag of Belgium (civil).svg Jozef Planckaert
14.a uztailak 7 Banhèras de Luishon-Carcasona 215 Frantziako bandera Jean Stablinski Flag of Belgium (civil).svg Jozef Planckaert
15.a uztailak 8 Carcasona-Montpellier 196,5 Flag of Belgium (civil).svg Willy Vannitsen Flag of Belgium (civil).svg Jozef Planckaert
16.a uztailak 9 Montpellier-Aix-en-Provence 185 Flag of Belgium (civil).svg Emile Daems Flag of Belgium (civil).svg Jozef Planckaert
17.a uztailak 10 Aix-en-Provence-Juan-les-Pins 201 Alemaniako bandera Rudi Altig Flag of Belgium (civil).svg Jozef Planckaert
18.a uztailak 11 Juan-les-Pins-Briançon Mendiko etapa 241,5 Flag of Belgium (civil).svg Emile Daems Flag of Belgium (civil).svg Jozef Planckaert
19.a uztailak 12 Briançon-Aix-les-Bains Mendiko etapa 204,5 20px|Bandera de Francia Raymond Poulidor 20px Jozef Planckaert
20.a uztailak 13 Bourgoin-Lyon 68 (erlojupekoa) Frantziako bandera Jacques Anquetil Frantziako bandera Jacques Anquetil
21.a uztailak 14 Lyon-Pougues-les-Eaux 232 Italiako bandera Dino Bruni Frantziako bandera Jacques Anquetil
22.a uztailak 15 Nevers-Paris 271 Italiako bandera Rino Benedetti Frantziako bandera Jacques Anquetil
Azken sailkapen nagusia
1. Jacques Anquetil  Frantzia 114h 31' 54"
2. Jozef Planckaert  Belgika + 4' 59"
3. Raymond Poulidor  Frantzia + 10' 24"
4. Gilbert Desmet  Belgika + 13' 01"
5. Albertus Geldermans  Herbehereak + 14' 04"
6. Tom Simpson  UK + 17'09"
7. Imerio Massignan  Italia a 17'50s
8. Ercole Baldini  Italia + 19' 00"
9. Charly Gaul  Luxenburgo + 19' 11"
10. Eddy Pauwels  Belgika + 23' 04"
150 partehartzaile, 94 sailkatu
  1. Rudi Altig 173 punturekin
  2. Emile Daems 144 punturekin
  3. Jean Graczyk 140 punturekin
  1. Federico MartĂ­n Bahamontes 137 punturekin
  2. Imerio Massignan 77 punturekin
  3. Raymond Poulidor 70 punturekin
  • Heylett Saint Raphael
ACCB-SAINT RAPHAEL-HELYETT-HUTCHINSON 
IGNIS - MOSCHETTIERI 
G.S. GHIGI 
LIBERIA-GRAMMONT-CLEMENT
G.S. GAZZOLA-FIORELLI-HUTCHINSON
PELFORTH-SAUVAGE-LEJEUNE 
  • 51. Dick Enthoven  Herbehereak (A 18Ă—10{{{1}}})
  • 52. Joseph Groussard  Frantzia
  • 53. Georges Groussard  Frantzia
  • 54. RenĂ© Fournier  Frantzia (A 7Ă—10{{{1}}})
  • 55. Jean-Claude Lefebvre  Frantzia (HD 16Ă—10{{{1}}})
  • 56. François MahĂ©  Frantzia
  • 57. Claude Mattio  Frantzia (A 19Ă—10{{{1}}})
  • 58. Francesco Miele  Italia (HD 7Ă—10{{{1}}})
  • 59. Alan Ramsbottom  Erresuma Batua
  • 60. Michel Vermeulin  Frantzia (A 2Ă—10{{{1}}}a)
CARPANO 
VC XII°-LEROUX-GITANE-DUNLOP 
WIELS-GROENE LEEUW 
  • 61. Carlo Azzini  Italia
  • 62. Antonio Bailetti  Italia
  • 63. Germano Barale  Italia
  • 64. Hilaire Couvreur  Belgika
  • 65. Nino Defilippis  Italia (A 2Ă—10{{{1}}}a)
  • 66. Gilbert Desmet Belgika
  • 67. Arnaldo Di Maria  Italia (NP 8Ă—10{{{1}}}a)
  • 68. Giancarlo Gentina  Italia (A 18Ă—10{{{1}}})
  • 69. Giuseppe Sartore  Italia
  • 70. Michel Van Aerde  Belgika (A 14Ă—10{{{1}}})
MARGNAT-PALOMA-D'ALESSANDRO 
PEUGEOT-BP-DUNLOP 
LEGNANO-PIRELLI 
  • 111. Graziano Battistini  Italia (NP 1Ă—10{{{1}}})
  • 112. Giovanni Bettinelli  Italia
  • 113. Sandro Cervellini  Italia (A 12Ă—10{{{1}}})
  • 114. Emilio Ciolli  Italia
  • 115. Pepino Dante  Italia
  • 116. Renzo Fontona  Italia
  • 117. Tiziano Galvanin  Italia (A 12Ă—10{{{1}}})
  • 118. Giancarlo Manzoni  Italia
  • 119. Imerio Massignan  Italia
  • 120. Fedele Rubagotti  Italia (A 9Ă—10{{{1}}})
G.S. PHILCO 
FAEMA-FLANDRIA-CLEMENT 
MERCIER-B.P-HUTCHINSON 

NP: Ez zuen etapa hasi; A: Etapan zehar abandonatu zuen; HD: Abandonatu egin zuen.


Artikulu hau frantsesezko eta gaztelaniazko wikipedietatik itzulia dago.



Copyright