21. nowembra

21. nowembra abo 21. nazymnika je 325. dźeń gregorianiskeje protyki (326. w přestupnych lětach), tuž wostawa hišće 40 dnjow hač do kónca lěta.

Do 19. lětstotka

  • 1445: Johann Pfotel – němski prawniski wučenc a diplomat
  • 1553: Philipp Ludwig I. – hrabja Hanau-Münzenberga
  • 1654: Gottlob Friedrich Seligmann – němski teologa
Voltaire (* 1694)
  • 1694: Voltaire (François-Marie Arouet) - francoski spisowaćel a filozof
  • 1714: Georg Andreas Högl – awstriski kamjenjećesar a rězbar
  • 1718: Friedrich Wilhelm Marpurg – němski hudźbny teoretikar a kritikar
  • 1761: Dorothea Jordan – irska dźiwadźelnica a dołholětna lubostnica britiskeho krala Wylema IV.
  • 1768: Friedrich Daniel Ernst Schleiermacher – němski teologa a filozof
  • 1789: Cesare Balbo – piemontski politikar
  • 1791: Wladimir Fjodorowitsch Adlerberg – ruski general a minister
  • 1791: Heinrich Ritter – němski filozof
  • 1795: Gregorio Aráoz de La Madrid – argentinski militarny wjednik, general a politikar
  • 1800: Carl Robert Croll – němski moler

19. lětstotk

  • 1804: Wilhelm Waiblinger – němski basnik a spisowaćel
  • 1805: Wilhelm Friedrich Christian Gustav Krafft – němski politikar, čłon Frankobrodskeje Narodneje zhromadźizny
  • 1806: Adolf Harless – němski protestantiski teologa
  • 1811: Zeng Guofan – chinski statnik
  • 1811: Joseph Caspar Jeuch – šwicarski architekt
  • 1814: Gabriel Gervais Chardin – francoski moler
  • 1818: Lewis Henry Morgan – US-ameriski etnologa
  • 1820: Enno Wilhelm Hektor – němski spisowaćel
  • 1824: Hieronymus Theodor sudnik – němski chemikar
  • 1827: Martin Traugott Blumner – němski komponist a hudźbny teoretikar
  • 1828: Pierre Faubert – francoski komponist a pišćeler
  • 1840: Victoria z Wulkobritanskeje a Irskeje – kralowna Pruskeje a němska kejžorka
  • 1849: Paul Rée – němski filozof
  • 1850: Wilhelm Gemoll – němski starofilologa a leksikograf
  • 1851: Désiré-Joseph Mercier – belgiski kardinal
  • 1852: Francisco Tárrega (y Eixa) – španiski gitarist a komponist
  • 1853: Hussein Khamil – sultan Egyptowskeje a kral anglo-egyptowskeho Sudana
  • 1854: Benedikt XV. – bamž
  • 1863: Arthur Quiller-Couch – britiski kritikar a spisowaćel
  • 1865: Pierre-Barthélemy Gheusi – francoski spisowaćel, žurnalist a dźiwadłowy nawoda
  • 1866: Oskar Messter – němski filmowy pioněr
  • 1866: Sigbjørn Obstfelder – norwegski spisowaćel
  • 1868: Felix Mach – němski agrikulturny chemikar
  • 1868: Peter von Oldenburg – swak ruskeho carja Mikławša II.
  • 1870: Alexander Berkman – litawski politikar a spisowaćel, anarchist
  • 1870: Sigfrid Edström – šwedski předewzaćel a sportowy funkcionar
  • 1871: Panajot Pipkow – bołharski komponist
  • 1876: Olav Duun – norwegski spisowaćel
  • 1878: Ibra Charles Blackwood – US-ameriski politikar
  • 1878: Bess Brenck-Kalischer – němska basnica
  • 1878: Gustav Radbruch – němski prawniski wučenc a politikar
  • 1880: Franz Hessel – němski spisowaćel a přełožowar
  • 1882: Paul Niehans – šwicarski lěkar
  • 1885: Kurt Witte – němski starofilologa
  • 1886: Harold Nicolson – britiski diplomat
  • 1887: Wylem Šybar – serbski wučer, akwarelist a rysowar
  • 1890: Jeanne Mammen – němska molerka
  • 1891: Just Göbel – nižozemski kopar
  • 1891: Karl Hubbuch – němski akademijowy profesor, rysowar a moler
  • 1895: Josef Mattauch – němski fyzikar
  • 1897: Veza Canetti – awstriska spisowaćelka
  • 1897: Mollie Steimer – ruska anarchistka
René Magritte (* 1898)
  • 1898: René Magritte – belgiski moler
  • 1900: Humbert Achamer-Pifrader – awstriski standartowy wjednik SS

20. lětstotk

  • 1902: Ferenc Hirzer – madźarski kopar a trenar
  • 1902: Isaac Bashevis Singer – pólski spisowaćel a nošer Nobeloweho myta
  • 1904: Coleman Bean Hawkins – US-ameriski jazzowy hudźbnik
  • 1909: Lloyd Glenn – US-ameriski R&B-hudźbnik
  • 1909: Hermann Paul Müller – němski wubědźowar
  • 1912: Pierre Grimal – francoski starofilologa
  • 1912: Eleanor Powell – US-ameriska rejowarka, spěwarka a dźiwadźelnica
  • 1913: Gerhard Frickhöffer – němski dźiwadźelnik
  • 1914: Michael Grant – jendźelski starofilologa a starostawiznar
  • 1916: Sid Luckman – US-ameriski footballowy hrajer
  • 1918: Dieter Mauritz – němski blidotenist
  • 1920: Walter Fritzsch – němski kopar a trenar
  • 1921: Maxwell William Ward – kanadiski lětanski pioněr a předewzaćel
  • 1922: Maria Casarès – francoska dźiwadźelnica
  • 1924: Christopher Tolkien – britiski mediawist, syn spisowaćela J. R. R. Tolkiena
  • 1926: William Wakefield Baum – emeritowany arcybiskop Washingtona, kardinal
  • 1927: Barbara Rütting – němska dźiwadźelnica a politikarka
  • 1929: Billy Barton – US-ameriski countryjowy a rockabillyjowy hudźbnik
  • 1929: Peter Brüning – němski moler a rězbar
  • 1929: Marilyn French – US-ameriska spisowaćelka a literarny wědomostnica
  • 1929: Violeta Stephen – dominikanski spěwarka
  • 1929: Niall Tóibín – irski Komödiant a dźiwadźelnik
  • 1930: Arthur Bialas – němski kopar a nacionalny hrajer
  • 1930: Bryn Meredith – waliziski rugbyjowc
  • 1931: Malcolm Williamson – awstralski komponist
  • 1932: Heinrich Lummer – němski politikar, čłon krajneho a zwjazkoweho sejma, Berlinski nutřkowny senator
  • 1940: Dr. John – US-ameriski rock’n’rollowy, bluesowy a jazzowy hudźbnik a producent
  • 1940: Alberto Villalpando – boliwiski komponist
  • 1941: Hans Hermann Henrix – teologa a awtor
  • 1941: Margriet de Moor – nižozemska spisowaćelka
  • 1942: Brigitte Blobel – němska awtorka dźěćacych knihow a žurnalistka
  • 1942: Andrew Love – US-ameriski hudźbnik
  • 1942: Heidemarie Wieczorek-Zeul – němska politikarka, čłon krajneho sejma, zwjazkowa ministerka
  • 1943: Jacques Laffite – Formel-1-wubědźowar
  • 1945: Goldie Hawn – US-ameriska dźiwadźelnica
  • 1945: Karl-Dieter Möller – němski telewizny žurnalist
  • 1946: Heinz Bosl – němski rejowar
  • 1947: Klaus Esser – němski manager
  • 1948: Werner Lorant – němski kopar a trenar
  • 1948: Alphonse Mouzon – US-ameriski jazzowy bubonar, komponist a producent
  • 1949: Rainer Brüninghaus – němski jazzowy pianist
  • 1950: Alberto Juantorena – kubanski lochkoatlet
  • 1952: Corny Littmann – němski předewzaćel, wobsedźer dźiwadła a kopanski funkcionar
  • 1952: Lorna Luft – US-ameriska spěwarka a dźiwadźelnica
  • 1953: René Weller – němski pjasćowar
  • 1959: Orlando Maldonado – puertorikoski pjasćowar, swětomišter
  • 1960: Rudolf Anschober – awstriski politikar
  • 1960: Silvan-Pierre Leirich – němski dźiwadźelnik
  • 1960: Brian McNamara – US-ameriski dźiwadźelnik
  • 1961: Martin Andermatt – šwicarski kopanski trenar
  • 1961: Maria Kawamura – japanska synchronorěčnica
  • 1961: Eduard Heindl – němski wědomostnik a předewzaćel
  • 1962: Sabine Busch – němska lochkoatletka
  • 1963: Nicollette Sheridan – US-ameriska dźiwadźelnica
  • 1964: Yvette Clarke – US-ameriska politikarka
  • 1964: Andreas Pittler – awstriski awtor
  • 1965: Björk Guðmundsdóttir – islandska hudźbnica
  • 1967: Toshihiko Koga – japanski judoka
  • 1968: Inka Bause – němska šlagrowa spěwarka a telewizna moderatorka
  • 1968: Katsutomo Kaneishi – japanski wubědźowar
  • 1969: Lucio Cecchinello – italski motorski
  • 1970: Dante Washington – US-ameriski kopar a kopanski komentator
  • 1972: Franziska Heinz – němska mjetarka a trenarka
  • 1972: Oliver Otto – němski kopar
  • 1972: Thomas Schleicher – awstriski judoka
  • 1976: Martin Meichelbeck – němski kopar
  • 1977: Tobias Sammet – němski metalowy spěwar (Edguy)
  • 1979: Vincenzo Iaquinta – italski kopar
  • 1980: Anđelko Đuričić – serbiski kopar
  • 1981: Jonny Magallón – mexiski kopar
  • 1983: Daniela Iraschko – awstriska sněhakowa skakarka
  • 1984: Álvaro Bautista – španiski motorski
  • 1984: Andreas Gabalier – awstriski spěwar
  • 1984: Tobias Mahncke – němski mjetar
  • 1984: Jena Malone – US-ameriska filmowa hrajerka
  • 1985: Michael Hamlin – US-ameriski footballowy hrajer
  • 1988: Preston Zimmerman – US-ameriski kopar
  • 1991: Marius Fartum – norwegski pjerkobulowy hrajer
  • 1991: Dejan Jakovljević – bosnisko-hercegowinski kopar

Do 19. lětstotka

  • 1011: Reizei – kejžor Japanskeje
  • 1555: Georgius Agricola – němski uniwersalny wučenc (wótc mineralogije)
  • 1695: Henry Purcell – jendźelski komponist
  • 1782: Jacques de Vaucanson – francoski inženjer a wunamakar
  • 1796: Angelo Soliman – afriski komornik, kubłar princa Alojsa I. z Liechtensteina, swobodomurjer

19. lětstotk

  • 1803: Johannes Bückler („Schinderhannes“) - němski hejtman rubježnikow
  • 1805: Handrij Rheniš – serbski farar a spisaćel
  • 1811: Heinrich von Kleist – němski dramatikar, powědar, lyrikar a publicist
  • 1811: Henriette Vogel – přećelka Heinricha von Kleista
  • 1814: Gabriel Gervais Chardin – francoski moler
  • 1821: Jonas Rein – norwegski basnik
  • 1835: Hanaoka Seishū – japanski chirurg
  • 1844: Philipp Emanuel von Fellenberg – šwicarski pedagoga a ratar
  • 1844: Iwan Andrejewić Krylow – ruski fablowy basnik
  • 1852: Ludwig Gustav von Thile – pruski general a šef militarneho kabineta
  • 1859: Yoshida Shōin – japanski intelektualny a rewolucionar
  • 1861: Jean Baptiste Henri Lacordaire – francoski dominikan
  • 1863: Josef Mayseder – awstriski husler a komponist
  • 1870: Karel Jaromír Erben – čěski basnik a stawiznar
  • 1871: Johann Florian Heller – awstriski lěkar a chemikar
  • 1872: Torgeir Augundsson – norwegski komponist
  • 1875: Friedrich Albert Lange – němski protestantiski teologa
  • 1876: Vinzenz Jakob von Zuccalmaglio – němski spisowaćel a basnik
  • 1886: Johannes Scherr – němski kulturny stawiznar
  • 1899: Garret Hobart – US-ameriski politikar

20. lětstotk

  • 1909: Peder Severin Krøyer – norwegsko-danski moler
  • 1913: Jurij Jakub – serbski farar, předsyda Serbskeje prědarskeje konferency
  • 1916: Franc Józef I. – kejžor Rakuskeje, kral Wuherskeje a Čěskeje
  • 1924: Alois Riehl – awstriski filozof
  • 1928: Hermann Sudermann – němski dramatikar
  • 1932: Pětr Hila – serbski wučer, kantor a dirigent
  • 1937: Henri Cain – francoski libretist a moler
  • 1938: Leopold Godowsky – pólsko-US-ameriski pianist a komponist
  • 1941: Basilio Khouri – syriski arcybiskop
  • 1942: Leopold Graf Berchtold – rakusko-wuherski diplomat a politikar
  • 1942: James Barry Munnick Hertzog – južnoafriski general a politikar
  • 1943: Ernst zu Reventlow – němski namórny oficěr, spisowaćel a politikar
  • 1944: Adolf Jäger – němski kopar
  • 1945: Robert Benchley – US-ameriski humorist, dźiwadłowy kritikar a dźiwadźelnik
  • 1953: William Denney – US-ameriski politikar
  • 1954: William S. Beardsley – US-ameriski politikar
  • 1954: Werner Elert – němski ewangelski teologa
  • 1954: Karol Rathaus – pólski komponist
  • 1956: Aizu Yaichi – japanski literarny wědomostnik a lyrikar
  • 1961: Ike Mahoney – US-ameriski footballowy hrajer
  • 1968: Laureano Guevara – chilski moler
  • 1970: C. V. Raman – indiski fyzikar, nošer Nobeloweho myta
  • 1971: Charlotte Kramm – němska dźiwadźelnica
  • 1972: Karel Hába – čěski komponist
  • 1974: Louis Bailly – kanadiski wiolinist a hudźbny pedagoga
  • 1974: Marco Bontá – chilski moler
  • 1974: Frank Martin – šwicarski komponist
  • 1975: Gunnar Gunnarsson – islandski spisowaćel
  • 1977: Hartmut Gründler – němski přećiwnik jadroweje mocy a wučer
  • 1978: Willy Massoth – němski politikar, čłon zwjazkoweho sejma
  • 1981: Harry von Zell – US-ameriski rozhłosowy a telewizny rěčnik, dźiwadźelnik a spěwar
  • 1982: Lee Patrick – US-ameriska dźiwadźelnica
  • 1987: Dixie Boy Jordan – US-ameriski countryjowy hudźbnik
  • 1989: Will Glahé – němski akordeonist, komponist a dirigent
  • 1990: Alfons Hrjehor – serbski wučer a dirigent
  • 1991: Daniel Mann – US-ameriski filmowy režiser
  • 1992: Severino Gazzelloni – italski fletist
  • 1992: Silvio Meier – wopor fašistiskeje namocy w Berlinje
  • 1995: Günter Matthes – němski žurnalist
  • 1996: Elmo Langley – US-ameriski wubědźowar
Abdus Salam († 1996)
  • 1996: Abdus Salam – pakistanski fyzikar, prěni moslemiski nošer Nobeloweho myta
  • 1997: Erna Raupach-Petersen – němska ludowa dźiwadźelnica
  • 1997: Robert Simpson – jendźelski komponist a hudźbnowědnik
  • 1998: Tadeusz Paciorkiewicz – pólski komponist a hudźbny pedagoga
  • 2000: Božena Nawka-Kunysz – serbska tworjaca wuměłča
  • 2000: Emil Zatopek – čěski dołhočarowy běhar

21. lětstotk

  • 2004: Wilhelm Gustav Illbruck – němski předewzaćel a płachtakowar
  • 2004: Uwe Scholz – němski choreograf a baletowy direktor
  • 2005: Alfred Anderson – britiski weteran a posledni britiski swědk hodowneho měra 1914
  • 2006: Hassan Gouled Aptidon – dźibutiski politikar
  • 2009: Konstantin Petrowić Feoktistow – sowjetski kosmonawt
  • katolski: Dźeń našeje lubeje knjenje w Jeruzalemje
  • ewangelski: Wolfganga Capita

Other Languages

Copyright