Вирџилио Фосати

Вирџилио Фосати
Fossati.jpg
Лични податоци
Роден на 3 јануари 1891(1891-01-03)
Роден во Милано,  Италија
Починал на 25 декември 1916(1916-12-25) (возр. 25)
Починал во близу Монфалконе,  Италија
Позиција играч од средниот ред
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1909–1915 Интер Милан
Репрезентација
1910–1915 Италија[1] 12 (1)
Раководител на екипите
1909–1915 Интер Милан
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

Вирџилио Фосати (италијански: Virgilio Fossati; 3 јануари 189129 јуни 1916) — италијански поранешен фудбалер и тренер. Поранешен играч од средниот ред, играл и бил тренер на италијанскиот клуб Интер, исто така, настапувал и за италијанската фудбалска репрезентација; бил капитен на двете екипи во текот на неговата кариера.

Фосати ја поминал целата своја кариера во Интер. Тој за клубот играл 97 пати и постигнал 4 гола. Во текот на неговата кариера, Фосати бил капитен и на Интер и на Италија , и исто така, прв играч на Интер што играл за италијанската репрезентација. Тој подоцна, исто така, станал тренер на Интер.

Кариерата на Фосати е завршена во Првата светска војна. Тој починал на Божиќ 1916 година во Монфалконе за време на битката меѓу италијанската и австроунгарската војска.[2]

Неговиот брат Џузепе (роден во Милано, 1894) играл 43 натпревари во три години за Интер.

  1. Figc.it
  2. Martin, Simon (15 August 2011). Sport Italia: The Italian Love Affair with Sport. I.B.Tauris. стр. 46. ISBN 9781845118204.

Copyright