Договор од Москва (1921)

Договор од Москва
{{{image_alt}}}
Тип Мировен Договор
Потпишан 16 март 1921[1]
Место Москва, Руска СФСР
Услов Ратификација
Потписници Ottoman flag alternative 2.svg Големо национално собрание[1]
Flag of the Russian Soviet Federative Socialist Republic (1918–1925).svg Руска Советска Федеративна Социјалистичка Република[1]
Јазици Руски, Француски

Договорот од Москва или Договорот за братство (турски: Moskova Antlaşması, руски: Московский договор) е договор меѓу Големото национално собрание на Турција, под раководство на Мустафа Кемал Ататурк и Русија, под раководство на Владимир Ленин, потпишан на 16 март 1921 година.[2][3] Ниту тогаш била формирана Република Турција ниту Советскиот сојуз . Во тоа време меѓународно призната турска влада била владата на султанот Мехмед Шести, но таа не била членка на Московскиот договор. Владата на султанот го потпиша Договорот од Севр, кој бил одбиен од Турското национално движење.

  1. 1,0 1,1 1,2 (руски) Московский договор между Росскией и Турцией, 16 марта 1921 года Архивирано на 28 септември 2007 г.
  2. Tsutsiev, Arthur (2014). Atlas of the Ethno-Political History of the Caucasus. Преведено од Nora Seligman Favorov. New Haven: Yale University Press. стр. 79. ISBN 978-0300153088.
  3. King, Charles (2008). The Ghost of Freedom: A History of the Caucasus. Oxford: Oxford University Press. стр. 189. ISBN 978-0195177756.

Copyright