Елизабета Унгарска

Света Елизабета од Унгарија (7 јули 1207 - 17 ноември 1231),[1] исто така познат како Света Елизабета од Тирингија, била принцеза на Кралството Унгарија, војвотка од Тирингија, Германија, и многу почитуван католички светец од Третиот ред на Свети Францис, со кој таа е почестена како нејзина заштитничка.[2]

Елизабета се омажила на возраст од 14 години, а станала вдовица на 20 години. По смртта на нејзиниот сопруг, таа ги испратила своите деца и го вратила миразот, користејќи ги парите за изградба на болница, каде што самата им служела на болните. Таа станала симбол на христијанската добротворна организација по нејзината смрт на 24-годишна возраст и била канонизирана во 25 мај 1235 година.

Елизабета била ќерка на кралот Андреј II од Унгарија и Гертруда од Меранија. Сестра на нејзината мајка била Јадвига од Шлеска, сопруга на војводата Хенрих I од Шлеска.[1] Нејзиното потекло вклучувало многу значајни фигури на европски кралски семејства. Според традицијата, таа е родена во Кралство Унгарија, најверојатно во замокот во Шарошпатак на 7 јули 1207.[3][4][5]

Проповед печатена во 1497 година од францисканскиот монарх Освалдус де Ласко, претставник на црквата во Унгарија, е прв извор што го наведува Шарошпатак како родно место на светицата, можеби повикувајќи се на локалната традиција.

Според друга традиција, таа е родена во Пожоњ, Унгарија (денешна Братислава , Словачка), каде што живеела во замокот во Пожоњ до четиригодишна возраст. Елизабета била доведена на дворот на владетелите на Тирингија во централна Германија, за да биде свршена со Лудвиг IV, војвода од Тирингија, идна заедница која ќе ги засили политичките сојузи меѓу семејствата.[lower-alpha 1] Таа била одгледана на дворот во Тирингија, и била запознаена со локалниот јазик и култура.

Св. Елизабета мие болен човек
сцена од главниот олтар на Катедралата Св. Елизабета во Кошице, 15 век

Во 1221 година, на возраст од четиринаесет години, Елизабетаа се омажила со Луј; истата година била устоличена како војвотка.

Во 1223 година пристигнале францискански монаси, а тинејџерката Елизабета не само што дознала за идеалите на свети Фрањо Асишки, туку и почнала да ги живее.[7] Луј не бил вознемирен од добротворните напори на неговата сопруга, верувајќи дека распределбата на неговото богатство на сиромашните ќе донесе вечна награда; тој е почитуван во Тирингија како светец, иако тој никогаш не бил канонизиран од Црквата. Исто така, овој пат, свештеникот, а подоцна и инквизиторот Конрад фон Марбург, се здобил со значително влијание врз Елизабета кога бил назначен за нејзин исповедник . Во пролетта 1226 година, кога поплавите, гладта и чумата предизвикаа хаос во Тирингија, Луј, верен поддржувач на Хенштафтефен Фридрих II, светиот римски цар , го претставуваше Фридрих Втори во Империјалната диета што се одржа во Кремона .

Елизабетаа ја презеде контролата врз домашните работи и дистрибуираше миленичиња во сите делови на нивната територија, дури и да ги подарува државните облеки и орнаменти на сиромашните. Под замокот Вартбург , таа изградила болница со дваесет и осум кревети и секојдневно ги посетувала затворениците за да присуствува на нив.

Св Елизабетаа врти волна за сиромашните од Маријана Стоукс (1895)

Животот на Елизабета неповратно се смени на 11 септември 1227 кога Луис, на пат да се приклучи на Шестата крстоносна војна , почина од треска во Отранто , Италија , само неколку недели пред раѓањето на нејзината ќерка Гертруда. По сослушувањето на веста за смртта на нејзиниот сопруг, Елизабета, наводно, рече: "Тој е мртов. Тој е мртов. Тоа е за мене како да целиот свет умрел денес ".[8] Неговите останки биле вратени кај Елизабета во 1228 година и биле погребани во Опатија на Рајнхардсбраун .

По смртта на Луис, неговиот брат Хенри (германски: Хајнрих) Распе , ја презеде регенцијата за време на малцинството на најстарото дете на Елизабета, Херман (1222-1241). По горчливите аргументи околу отстранувањето на нејзиниот мираз - конфликт во кој Конрад беше назначен за официјален бранител на нејзиниот случај од страна на папата Григориј IX - Елизабетаа замина од судот во Вартбург и се пресели во Марбург во Хесен. До 1888 година се верувало дека поради сведочењето на еден од слугите на Елизабета за време на процесот на канонизација, Елизабетаа била истерана од Вартбург во зима од 1227 година од страна на нејзиниот зет Хајнрих Распе, кој дејствувал како регент за нејзиниот син, тогаш само пет години. Околу 1888 година разни истражувачи (Боернер, Милке, Венк, Е. Мајкл итн.) Тврдеа дека Елизабета доброволно го напуштила Вартбург. Таа не можеше во замокот да ја следи командата на Конрад да јаде само храна добиена на начин кој сигурно бил исправен и правилен.[1]

По смртта на нејзиниот сопруг, Елизабета направи свечена заклетва кон Конрад слична на онаа на една калуѓерка . Овие завети вклучуваат целибат , како и целосна послушност кон Конрад како нејзин исповедник и духовен режисер . Третманот на Конрад кон Елизабета беше крајно суров, и ја држеше до стандардите на однесување кои беа речиси невозможно да се сретнат. Меѓу казните за кои тој наводно наредил биле физички тепања; тој, исто така, наредил да ги испрати своите три деца. Нејзиниот залог за целибатот се покажа како пречка за политичките амбиции на нејзиното семејство. Елизабета беше повеќе или помалку заложник во Поттенштајн , замокот на нејзиниот вујко, епископот Еберт од Бамберг, во обид да ја натера да се премажи. Сепак, Елизабета брзо се држеше до нејзиниот завет, дури и се закануваше да го отсече сопствениот нос, така што никој немаше да ја најде доволно привлечна за да се ожени.[9]

Второто дете на Елизабета, Софи од Тирингија (1224-1275), се омажи за Хенри II, војводата од Брабант , и беше предок на Landgraves of Hesse, бидејќи во војната за Тирингија наследство го освои Хесен за нејзиниот син Хајнрих I , наречен дете. Третото дете на Елизабета, Гертруда од Алтенберг (1227-1297), е родено неколку недели по смртта на нејзиниот татко; таа стана игуманија на манастирот на опатија Алтенберг, Хесен во близина на Вецлар .   Елизабета изградила болница во Марбург за сиромашните и болните со пари од нејзиниот мираз, каде што таа и нејзините придружници се грижеле за нив. Нејзината официјална биографија, напишана како дел од процесот на канонизација, опишува како таа служеше на болните и продолжи да дава пари на сиромашните.  

Статуа која го прикажува чудото на розите во розовата градина пред неоготичката црква посветена на неа на плоштадот "Роза", Будимпешта .[10]

Елизабета можеби е најдобро позната по нејзиното чудо на розите, во која се вели дека додека тајно ги земала лебовите на сиромашните, таа го сретнала нејзиниот сопруг Лудвиг на ловечка забава, која, со цел да ги смири сомневањата дека го украла богатството од замокот, ја замоли да открие што е скриено под нејзиниот наметка. Во тој момент, нејзината наметка паднала отворена и можело да се види визија за бели и црвени рози, што му покажало на Лудвиг дека Божјата заштитна рака била на работа.[11]

Нејзиниот сопруг, според биографијата , никогаш не бил вознемирен од нејзината добротворна организација и секогаш го поддржувал. Во некои верзии на оваа приказна, тоа е нејзиниот брат по право, Хајнрих Распе, кој ја доведува во прашање. Таа е прва од многуте чуда што ги поврзуваат христијанските светители со рози и најчесто се претставени во иконографијата на светителот.[се бара извор]

Друга приказна за Св Елизабетаа, исто така, пронајдена во Дитрих од Аполда Вита , раскажува како го положила лепрозниот Хелиас од Ајзенах во креветот што го дели со нејзиниот сопруг. Нејзината свекрва, која беше ужасна, веднаш му јави на Лудвиг по неговото враќање. Кога Лудвиг ја извади постелната облека во голема огорченост, во тој момент "Семоќниот Бог ги отвори очите на својата душа, и наместо лепрозен, ја виде ликот Христос распнат на креветот".[11] Оваа приказна се појавува и во ораториумот на Франц Лист за Елизабета.[12]

Елисабеткирхе во Марбург
Тротоарот на Елизабетаарки
Елизабетаа црква во Грајв, Холандија

Во 1231, Елизабетаа умрела во Марбург на возраст од дваесет и четири години.[13]

Чуда после смртта и канонизација

Веднаш по смртта на Елизабета, биле пријавени чуда што се случиле на нејзиниот гроб во црквата во болницата, особено оние што се лекувале. На предлог на Конрад, и со папска команда, беа одржани испитувања на оние кои биле исцелени меѓу август 1232 и јануари 1235 година. Резултатите од овие испитувања беа дополнети со кратка вита на светецот и заедно со сведочењето на слугинките и придружниците на Елизабетаа (врзани во брошурата наречена Libellus de dictis quatuor ancillarum. Елизабета конфект ), се покажа како доволна причина за брза канонизација. Таа беше канонизирана од папата Григориј IX на 25 мај 1235 година.[13]

Светилиштето на Елизабета стана еден од главните германски поклонички центри од 14 век и почетокот на 15 век. Во текот на 15 век, популарноста на култот на Св. Елизабета полека избледна, иако до одреден степен тоа беше ублажено со аристократска посветеност на Св. Елизабетаа, бидејќи преку својата ќерка Софија таа била предок на многу водечки аристократски германски семејства.

Папскиот бик кој ја прогласува за светец е изложен во Шатцкаммер од Deutschordenskirche во Виена, Австрија. Нејзиното тело било положено во величествено златно светилиште - кое денес може да се види - во Марбургската црква со нејзиното име . Но, триста години по нејзината смрт, еден од многуте потомци на Елизабета, Ландграфот Филип I "великодостојниот" на Хесен, водач на протестантската реформација и еден од најважните приврзаници на Мартин Лутер , ја нападна црквата во Марбург и побара таа Тевтонскиот ред ги предал коските на Елизабета, со цел да ги растера моштите и со тоа да стави крај на веќе падните аџии на Марбург.[14] Филип ја одзеде крунисаната агатска чајка во која се одмори главата, но ја врати, откако беше затворен од Чарлс V, светиот римски цар .

Чашата потоа била ограбена од шведски трупи за време на Триесетгодишната војна и сега е изложена во Шведскиот историски музеј во Стокхолм .[15] Нејзината черепа и некои нејзини коски може да се видат во виенскиот манастир со нејзиното име. Дел од нејзините мошти се чуваат во црквата на кармелитите во Брисел; друг во величествената капела на Ла Рош-Гујон, по Сена, а значителен дел во скапоцен храм е во изборната ризница на Хановер.[16]

Елисабеткирхе сега е протестантска црква, но има места што се оставаат настрана за католичкото обожавање. Марбург стана центар на Тевтонскиот орден , кој ја усвои Св Елизабетаа како нејзина секундарна заштитничка. Редот остана во Марбург сè до неговото официјално растурање од Наполеон во 1803 година.

Здружението со францисканците

По нејзината смрт, Елизабетаа најчесто била поврзана со Третиот ред на Свети Францис , првенствено поставена гранка на францисканскиот ред, која помогнала да се пропагира нејзиниот култ. Без разлика дали таа некогаш всушност се приклучила на нарачката, неодамна основана во 1221 година, годината кога се оженила со Луис на четиринаесетгодишна возраст, не е докажана на задоволство на секого.[17]

Мора да се има на ум иако Третиот ред беше таков нов развој во францисканското движење, дека во тој момент не беше воспоставен ниту еден официјален ритуал. Елизабетаа очигледно имаше церемонија на посветување во којашто ја прифати религиозната навика на Франциска во нејзиниот нов начин на живот, како што е наведено погоре.

Од нејзината поддршка на монасите испратени во Тирингија, таа му била позната на основачот, Свети Францис од Асиси , кој ја испратил личната порака на благослов непосредно пред неговата смрт во 1226 година. По нејзината канонизација таа била прогласена за светец-заштитник на Третиот ред на Свети Францис, чест што го дели со Сент Луис IX на Франција .

Свети Елизабета често е прикажан држејќи кошница со леб или друга храна или пијалак, карактеристична за нејзината посветеност на сиромашните и гладните.[18]

Две од нејзините чуда беа од особен интерес за уметниците, "Чудото на розите" и "Распнување во креветот" (види под "Доживеани чуда").[се бара извор]

Елизабета од Унгарија речиси сигурно беше инспирација за ликот Елизабета во операта на Рихард Вагнер Танхаузер .[се бара извор]

Питер Јасенс составуваше музичка претстава ("Musikspiel") Елизабета фон Тиринген во 1984 година на либрето од Херман Шулце-Берндт .[се бара извор]

2007 година беше прогласена Елизабетаа Година во Марбург. Цела година се одржаа настани во врска со животот и делата на Елизабета, кои кулминираа на фестивалот во градот за да ја прослават 800-годишнината од нејзиното раѓање на 7 јули 2007 година. Во таа прилика дојдоа верници од целиот свет, кои завршија со посебна служба во црквата Елизабета таа вечер.[се бара извор]

Новиот мјузикл заснован на животот на Елизабета , Елизабета - умрел Легенде еинер Хајлиген ( Елизабета - Легенда за светец ), во кој глуми Сабрина Векерлин како Елизабета, Армин Кан како Лудвиг и Крис Мареј како Конрад, премиерно прикажан во Ајзенах во 2007 година. Била изведена во Ајзенах и Марбург две години, а затворена во Ајзенах во јули 2009 година.[19][20]

Целиот Трет орден на Свети Францис, и монасите и сестрите од Редовниот ред на Третиот ред и Секуларниот францискански поредок , се приклучија на оваа прослава преку двегодишна програма за проучување на нејзиниот живот. Ова беше спроведено низ целиот ред, низ целиот свет. Во текот на тој период имаше и религиозни церемонии. Едногодишното одбележување на стогодишнината, кое започна на нејзиниот денот во 2007 година, беше затворено на Генералното поглавје на Редот, што се одржа во Будимпешта во 2008 година. Њујоршкиот регион на Редот создаде филм од нејзиниот живот, продуциран од сестра на Редот, Лори Пипер.[21]

Света Елизабетаа од Унгарија: во седмиот век од нејзината смрт, Унгарија издаде четири честитки во нејзината чест: на 21 април 1932 година;[22] на 1 август 1944 бил издаден еден поштенски марки;[23] на 16 јули 1938 година Чехословачка издаде печат во нејзина чест што ја покажува катедралата Св. Елисавета во Кошице.[24]

  • Благородност и кралско семејство на Кралството Унгарија
  • Список на католички светци
  • Де Робек, Неста. Света Елизабетаа од Унгарија  : Приказна за дваесет и четири години. Милвоки: издавачката куќа Брус, 1954 година.
  • Seesholtz, Ана. Свети Елизабетаа: чувар на нејзиниот брат. Њујорк: Филозофска библиотека, 1948.

Copyright