Ингрид Баклин

Ингрид Баклин
Роден(а) 16 мај 1920(1920-05-16)
Стокхолм, Шведска
Починал(а) 24 февруари 2013(2013-02-24) (возр. 92)
Шведска
Националност швеѓанка
Занимање глумица
Активен период 1940-1983

Ингрид Баклин (име Мајклсон) (родена на 16 мај 1920 година во Стокхолм, почина на 24 февруари 2013 година) — шведска глумица. Беклин дебитирала во 1940 година во „Семејството се врти“ од Ивар Јохансон, а подоцна учествувала во повеќе од 30 филмови. Таа била мажена за глумецот Стиг Јарел и е мајка на поранешниот пратеник Хенрик С. Јарел и Хелен Оберг.

  • Животот во земјата (1943)
  • Покер (1951)
  • „Ingrid Backlin“. Swedish Film Institute. Посетено на 2010-01-25.
  • Некролог - Свенска Дагбладет : Култура, недела 3 март 2013 година; стр. 25

Copyright