1435

1435 во разни календари
Грегоријански календар 1435
MCDXXXV
Ab urbe condita 2188
Ерменски календар 884
ԹՎ ՊՁԴ
Асирски календар 6185
Балиски календар 1356–1357
Бенгалски календар 842
Берберски календар 2385
Будистички календар 1979
Бурмански календар 797
Византиски календар 6943–6944
Кинески календар 甲寅(дрв. тигар)
4131 или 4071
    — до —
乙卯年 (дрв. зајак)
4132 или 4072
Коптски календар 1151–1152
Етиопски календар 1427–1428
Еврејски календар 5195–5196
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1491–1492
 - Шака самват 1356–1357
 - Кали-југа 4535–4536
Холоценски календар 11435
Игбоански календар 435–436
Ирански календар 813–814
Исламски календар 838–839
Јапонски календар Ејкјо 7
(永享7年)
Јавански календар 1350–1351
Јулијански календар 1435
MCDXXXV
Корејски календар 3768
Мингуо-календар 477 пред Р. Кина
民前477年
Нанакшахи −33
Тајландски сончев календар 1977–1978
Тибетски календар 阳木虎年
(машко дрво-тигар)
1561 или 1180 или 408
    — до —
阴木兔年
(женско дрво-зајак)
1562 или 1181 или 409

1435 (MCDXXXV) — година според јулијанскиот календар. Тоа била 1435 година од новата ера, 435. од вториот милениум, 35. од XV век и шеста од 1430-тите.

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6943 и 6944 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6185 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5195 и 5196 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2188.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1435 година се протега во 4071 и 4072, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4131 и 4132 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1978. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 838 и 839 исламска година.

  • Commons-logo.svg 1435 на Ризницата ?

Other Languages

Copyright