1510

1510 во разни календари
Грегоријански календар 1510
MDX
Ab urbe condita 2263
Ерменски календар 959
ԹՎ ՋԾԹ
Асирски календар 6260
Балиски календар 1431–1432
Бенгалски календар 917
Берберски календар 2460
Будистички календар 2054
Бурмански календар 872
Византиски календар 7018–7019
Кинески календар 己巳(зем. змија)
4206 или 4146
    — до —
庚午年 (мет. коњ)
4207 или 4147
Коптски календар 1226–1227
Етиопски календар 1502–1503
Еврејски календар 5270–5271
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера 1566–1567
 - Сачка ера 1431–1432
 - Кали-југа 4610–4611
Холоценски календар 11510
Игбоански календар 510–511
Ирански календар 888–889
Исламски календар 915–916
Јапонски календар Ејшо 7
(永正7年)
Јавански календар 1427–1428
Јулијански календар 1510
MDX
Корејски календар 3843
Мингуо-календар 402 пред Р. Кина
民前402年
Нанакшахи 42
Тајландски сончев календар 2052–2053
Тибетски календар 阴土蛇年
(женска земја-змија)
1636 или 1255 или 483
    — до —
阳金马年
(машко железо-коњ)
1637 или 1256 или 484

1510 (MDX) — година според јулијанскиот календар. Тоа била 1510 година од новата ера, 510. од вториот милениум, 10. од XVI век и прва од 1510-тите.

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7018 и 7019 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6260 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5270 и 5271 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2263.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1510 година се протега во 4146 и 4147, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4206 и 4207 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2053. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 915 и 916 исламска година.

јануари

февруари

март

април

мај

јуни

јули

август

септември

октомври

ноември

декември

  • Commons-logo.svg 1510 на Ризницата ?

Other Languages

Copyright