1541

1541 во разни календари
Грегоријански календар 1541
MDXLI
Ab urbe condita 2294
Ерменски календар 990
ԹՎ ՋՂ
Асирски календар 6291
Балиски календар 1462–1463
Бенгалски календар 948
Берберски календар 2491
Будистички календар 2085
Бурмански календар 903
Византиски календар 7049–7050
Кинески календар 庚子(мет. стаорец)
4237 или 4177
    — до —
辛丑年 (мет. вол)
4238 или 4178
Коптски календар 1257–1258
Етиопски календар 1533–1534
Еврејски календар 5301–5302
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1597–1598
 - Шака самват 1462–1463
 - Кали-југа 4641–4642
Холоценски календар 11541
Игбоански календар 541–542
Ирански календар 919–920
Исламски календар 947–948
Јапонски календар Тенбун 10
(天文10年)
Јавански календар 1459–1460
Јулијански календар 1541
MDXLI
Корејски календар 3874
Мингуо-календар 371 пред Р. Кина
民前371年
Нанакшахи 73
Тајландски сончев календар 2083–2084
Тибетски календар 阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
1667 или 1286 или 514
    — до —
阴金牛年
(женско железо-вол)
1668 или 1287 или 515

1541 (MDXLI) — година според јулијанскиот календар. Тоа била 1541 година од новата ера, 541. од вториот милениум, 41. од XVI век и втора од 1540-тите.

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7049 и 7050 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6291 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5301 и 5302 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2294.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1541 година се протега во 4177 и 4178, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4237 и 4238 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2084. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 947 и 948 исламска година.

  • Commons-logo.svg 1541 на Ризницата ?

Other Languages

Copyright