1856

1856 г.  во други календари
Грегоријански календар 1856
MDCCCLVI
Ab urbe condita 2609
Асирски календар 6606
Бахајски календар 12–13
Бенгалски календар 1263
Берберски календар 2806
Будистички календар 2400
Бурмански календар 1218
Византиски календар 7364–7365
Еврејски календар 5616–5617
Ерменски календар 1305
ԹՎ ՌՅԵ
Етиопски календар 1848-1849
Игбоански календар 856–857
Ирански календар 1234–1235
Исламски календар 1272–1273
Јапонски календар Ансеи 3
(3年)
Јулијански календар Грегоријански минус 12 дена
Кинески календар 乙卯年月日
(4492/4552)
— до —
丙辰年月日
(4493/4553)
Коптски календар 1572–1573
Корејски календар 4189
Календар Мингуо 56 пред РК
民前56年
Селевкидски календар 2167–2168
Тајландски сончев календар 2399
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1912–1913
 - Шака самват 1778–1779
 - Кали југа 4957–4958
Француски револуционерен календар LXIVLXV
64–65
Холоценски календар 11856
Џуче-календар нема (пред 1912)

1856 (MDCCCLVI) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1856. година од новата ера, 856. од вториот милениум, 56. од 19 век и седма од 1850-тите.

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7364 и 7365 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6606 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5616 и 5617 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2609.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1856. година се протега во 4492 и 4493, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4552 и 4553 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2399. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1272 и 1273 исламска година.

Other Languages

Copyright