1919

1919 во разни календари
Грегоријански календар 1919
MCMXIX
Ab urbe condita 2672
Ерменски календар 1368
ԹՎ ՌՅԿԸ
Асирски календар 6669
Бахајски календар 75–76
Балиски календар 1840–1841
Бенгалски календар 1326
Берберски календар 2869
Будистички календар 2463
Бурмански календар 1281
Византиски календар 7427–7428
Кинески календар 戊午(зем. коњ)
4615 или 4555
    — до —
己未年 (зем. коза)
4616 или 4556
Коптски календар 1635–1636
Етиопски календар 1911–1912
Еврејски календар 5679–5680
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1975–1976
 - Шака самват 1840–1841
 - Кали-југа 5019–5020
Холоценски календар 11919
Игбоански календар 919–920
Ирански календар 1297–1298
Исламски календар 1337–1338
Јапонски календар Тајшо 8
(大正8年)
Јавански календар 1849–1850
Џуче-календар 8
Јулијански календар грегоријанската без 13 дена
Корејски календар 4252
Мингуо-календар Р. Кина 8
民國8年
Нанакшахи 451
Тајландски сончев календар 2461–2462
Тибетски календар 阳土马年
(машка земја-коњ)
2045 или 1664 или 892
    — до —
阴土羊年
(женска земја-коза)
2046 или 1665 или 893

1919 (MCMXIX) — година според јулијанскиот календар. Тоа била 1919 година од новата ера, 919. од вториот милениум, 19. од XX век и последна од 1910-тите.

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7427 и 7428 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6669 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5679 и 5680 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2672.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1919 година се протега во 4555 и 4556, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4615 и 4616 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2462. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1337 и 1338 исламска година.

  • Commons-logo.svg 1919 на Ризницата ?

Other Languages

Copyright