1924

1924 во разни календари
Грегоријански календар 1924
MCMXXIV
Ab urbe condita 2677
Ерменски календар 1373
ԹՎ ՌՅՀԳ
Асирски календар 6674
Бахајски календар 80–81
Балиски календар 1845–1846
Бенгалски календар 1331
Берберски календар 2874
Будистички календар 2468
Бурмански календар 1286
Византиски календар 7432–7433
Кинески календар 癸亥(вод. свиња)
4620 или 4560
    — до —
甲子年 (дрв. стаорец)
4621 или 4561
Коптски календар 1640–1641
Етиопски календар 1916–1917
Еврејски календар 5684–5685
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера 1980–1981
 - Сачка ера 1845–1846
 - Кали-југа 5024–5025
Холоценски календар 11924
Игбоански календар 924–925
Ирански календар 1302–1303
Исламски календар 1342–1343
Јапонски календар Тајшо 13
(大正13年)
Јавански календар 1854–1855
Џуче-календар 13
Јулијански календар грегоријанската без 13 дена
Корејски календар 4257
Мингуо-календар Р. Кина 13
民國13年
Нанакшахи 456
Тајландски сончев календар 2466–2467
Тибетски календар 阴水猪年
(женска вода-свиња)
2050 или 1669 или 897
    — до —
阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
2051 или 1670 или 898

1924 (MCMXXIV) — престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1924 година од новата ера, 924. од вториот милениум, 24. од XX век и петта од 1920-тите.

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7432 и 7433 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6674 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5684 и 5685 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2677.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1924 година се протега во 4560 и 4561, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4620 и 4621 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2467. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1342 и 1343 исламска година.

јануари

февруари

март

април

мај

јуни

јули

август

септември

октомври

ноември

декември

  • Commons-logo.svg 1924 на Ризницата ?

Other Languages

Copyright