1925

1925 во разни календари
Грегоријански календар 1925
MCMXXV
Ab urbe condita 2678
Ерменски календар 1374
ԹՎ ՌՅՀԴ
Асирски календар 6675
Бахајски календар 81–82
Балиски календар 1846–1847
Бенгалски календар 1332
Берберски календар 2875
Будистички календар 2469
Бурмански календар 1287
Византиски календар 7433–7434
Кинески календар 甲子(дрв. стаорец)
4621 или 4561
    — до —
乙丑年 (дрв. вол)
4622 или 4562
Коптски календар 1641–1642
Етиопски календар 1917–1918
Еврејски календар 5685–5686
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера 1981–1982
 - Сачка ера 1846–1847
 - Кали-југа 5025–5026
Холоценски календар 11925
Игбоански календар 925–926
Ирански календар 1303–1304
Исламски календар 1343–1344
Јапонски календар Тајшо 14
(大正14年)
Јавански календар 1855–1856
Џуче-календар 14
Јулијански календар грегоријанската без 13 дена
Корејски календар 4258
Мингуо-календар Р. Кина 14
民國14年
Нанакшахи 457
Тајландски сончев календар 2467–2468
Тибетски календар 阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
2051 или 1670 или 898
    — до —
阴木牛年
(женско дрво-вол)
2052 или 1671 или 899

1925 (MCMXXV) — година според јулијанскиот календар. Тоа била 1925 година од новата ера, 925. од вториот милениум, 25. од XX век и шеста од 1920-тите.

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7433 и 7434 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6675 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5685 и 5686 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2678.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1925 година се протега во 4561 и 4562, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4621 и 4622 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2468. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1343 и 1344 исламска година.

јануари

  • 1 јануари - Главниот град на Норвешка го промени името во денешното Осло. Претходното име, Кристијанија, го носеше од 1624 година.

февруари

март

април

мај

јуни

јули

август

септември

октомври

ноември

декември

  • Commons-logo.svg 1925 на Ризницата ?

Other Languages

Copyright