1926

1926 во разни календари
Грегоријански календар 1926
MCMXXVI
Ab urbe condita 2679
Ерменски календар 1375
ԹՎ ՌՅՀԵ
Асирски календар 6676
Бахајски календар 82–83
Балиски календар 1847–1848
Бенгалски календар 1333
Берберски календар 2876
Будистички календар 2470
Бурмански календар 1288
Византиски календар 7434–7435
Кинески календар 乙丑(дрв. вол)
4622 или 4562
    — до —
丙寅年 (огн. тигар)
4623 или 4563
Коптски календар 1642–1643
Етиопски календар 1918–1919
Еврејски календар 5686–5687
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера 1982–1983
 - Сачка ера 1847–1848
 - Кали-југа 5026–5027
Холоценски календар 11926
Игбоански календар 926–927
Ирански календар 1304–1305
Исламски календар 1344–1345
Јапонски календар Тајшо 15 / Шова 1
(昭和元年)
Јавански календар 1856–1857
Џуче-календар 15
Јулијански календар грегоријанската без 13 дена
Корејски календар 4259
Мингуо-календар Р. Кина 15
民國15年
Нанакшахи 458
Тајландски сончев календар 2468–2469
Тибетски календар 阴木牛年
(женско дрво-вол)
2052 или 1671 или 899
    — до —
阳火虎年
(машки оган-тигар)
2053 или 1672 или 900

1926 (MCMXXVI) — година според јулијанскиот календар. Тоа била 1926 година од новата ера, 926. од вториот милениум, 26. од XX век и седма од 1920-тите.

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7434 и 7435 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6676 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5686 и 5687 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2679.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1926 година се протега во 4562 и 4563, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4622 и 4623 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2469. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1344 и 1345 исламска година.

  • Commons-logo.svg 1926 на Ризницата ?

Other Languages

Copyright