1927

1927 во разни календари
Грегоријански календар 1927
MCMXXVII
Ab urbe condita 2680
Ерменски календар 1376
ԹՎ ՌՅՀԶ
Асирски календар 6677
Бахајски календар 83–84
Балиски календар 1848–1849
Бенгалски календар 1334
Берберски календар 2877
Будистички календар 2471
Бурмански календар 1289
Византиски календар 7435–7436
Кинески календар 丙寅(огн. тигар)
4623 или 4563
    — до —
丁卯年 (огн. зајак)
4624 или 4564
Коптски календар 1643–1644
Етиопски календар 1919–1920
Еврејски календар 5687–5688
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера 1983–1984
 - Сачка ера 1848–1849
 - Кали-југа 5027–5028
Холоценски календар 11927
Игбоански календар 927–928
Ирански календар 1305–1306
Исламски календар 1345–1346
Јапонски календар Шова 2
(昭和2年)
Јавански календар 1857–1858
Џуче-календар 16
Јулијански календар грегоријанската без 13 дена
Корејски календар 4260
Мингуо-календар Р. Кина 16
民國16年
Нанакшахи 459
Тајландски сончев календар 2469–2470
Тибетски календар 阳火虎年
(машки оган-тигар)
2053 или 1672 или 900
    — до —
阴火兔年
(женски оган-зајак)
2054 или 1673 или 901

1927 (MCMXXVII) — година според јулијанскиот календар. Тоа била 1927 година од новата ера, 927. од вториот милениум, 27. од XX век и осма од 1920-тите.

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7435 и 7436 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6677 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5687 и 5688 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2680.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1927 година се протега во 4563 и 4564, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4623 и 4624 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2470. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1345 и 1346 исламска година.

  • Commons-logo.svg 1927 на Ризницата ?

Other Languages

Copyright