1963

1963 во разни календари
Грегоријански календар 1963
MCMLXIII
Ab urbe condita 2716
Ерменски календар 1412
ԹՎ ՌՆԺԲ
Асирски календар 6713
Бахајски календар 119–120
Балиски календар 1884–1885
Бенгалски календар 1370
Берберски календар 2913
Будистички календар 2507
Бурмански календар 1325
Византиски календар 7471–7472
Кинески календар 壬寅(вод. тигар)
4659 или 4599
    — до —
癸卯年 (вод. зајак)
4660 или 4600
Коптски календар 1679–1680
Етиопски календар 1955–1956
Еврејски календар 5723–5724
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера 2019–2020
 - Сачка ера 1884–1885
 - Кали-југа 5063–5064
Холоценски календар 11963
Игбоански календар 963–964
Ирански календар 1341–1342
Исламски календар 1382–1383
Јапонски календар Шова 38
(昭和38年)
Јавански календар 1894–1895
Џуче-календар 52
Јулијански календар грегоријанската без 13 дена
Корејски календар 4296
Мингуо-календар Тајван 52
民國52年
Нанакшахи 495
Тајландски сончев календар 2506
Тибетски календар 阳水虎年
(машка вода-тигар)
2089 или 1708 или 936
    — до —
阴水兔年
(женска вода-зајак)
2090 или 1709 или 937

1963 (MCMLXIII) — година според јулијанскиот календар. Тоа била 1963 година од новата ера, 963. од вториот милениум, 63. од XX век и четвртта од 1960-тите.

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7471 и 7472 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6713 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5723 и 5724 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2716.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1963 година се протега во 4599 и 4600, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4659 и 4660 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2506. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1382 и 1383 исламска година.

јануари

февруари

март

април

мај

јуни

јули

август

септември

октомври

ноември

  • 11 ноември – Излегува првиот број на весникот „Вечер

декември

  • Commons-logo.svg 1963 на Ризницата ?

Other Languages

Copyright