1997

1997 во разни календари
Грегоријански календар 1997
MCMXCVII
Ab urbe condita 2750
Ерменски календар 1446
ԹՎ ՌՆԽԶ
Асирски календар 6747
Бахајски календар 153–154
Балиски календар 1918–1919
Бенгалски календар 1404
Берберски календар 2947
Будистички календар 2541
Бурмански календар 1359
Византиски календар 7505–7506
Кинески календар 丙子(огн. стаорец)
4693 или 4633
    — до —
丁丑年 (огн. вол)
4694 или 4634
Коптски календар 1713–1714
Етиопски календар 1989–1990
Еврејски календар 5757–5758
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера 2053–2054
 - Сачка ера 1918–1919
 - Кали-југа 5097–5098
Холоценски календар 11997
Игбоански календар 997–998
Ирански календар 1375–1376
Исламски календар 1417–1418
Јапонски календар Хејсеј 9
(平成9年)
Јавански календар 1929–1930
Џуче-календар 86
Јулијански календар грегоријанската без 13 дена
Корејски календар 4330
Мингуо-календар Тајван 86
民國86年
Нанакшахи 529
Тајландски сончев календар 2540
Тибетски календар 阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
2123 или 1742 или 970
    — до —
阴火牛年
(женски оган-вол)
2124 или 1743 или 971
Униксно време 852076800 – 883612799

1997 (MCMXCVII) — година според јулијанскиот календар. Тоа била 1997 година од новата ера, 997. од вториот милениум, 97. од XX век и осма од 1990-тите.

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7505 и 7506 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6747 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5757 и 5758 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2750.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1997 година се протега во 4633 и 4634, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4693 и 4694 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2540. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1417 и 1418 исламска година.

јануари

 • 1 јануари - Здружението на издавачите и книжарите на Македонија е примено во Меѓународната асоцијација на издавачите со седиште во Женева.
 • 18 јануари - Австрискиот канцелар Франц Враницки поднесе оставка на функцијата по 11 години служба.
 • 30 јануариСобранието на Република Македонија го донесува Законот за јазиците на кои се изведува наставата на Педагошкиот факултет во Скопје.

февруари

март

април

мај

 • 1 мај – На парламентарните избори во Британија победува Лабуристичката партија, со што Конзервативната партија по 18 години владеење се повлекува од власт.
 • 16 мајМобуту Сесе Секо го напушта Заир.
 • 25 мај – Во Сиера Леоне е извршен воен удар.

јуни

јули

 • 1 јули - Трансфер на суверенитетот над Хонгконг од Велика Британија на НР Кина.
 • 13 јули – Посмртните останки на Че Гевара се пренесуваат во Куба.
 • 8 јули - Усвоен е Законот за употреба на знамињата, со кој беше регулирана употребата на македонското државно знаме, а беше забранета употребата на знамиња на други држави во државните и локалните институции.
 • 9 јули - Масовни нереди во Гостивар, тројца етнички Албанци загинаа, а десетици цивили и полицајци се повредени.

август

септември

октомври

ноември

декември

 • Commons-logo.svg 1997 на Ризницата ?

Other Languages

Copyright