2006

2006 во разни календари
Грегоријански календар 2006
MMVI
Ab urbe condita 2759
Ерменски календар 1455
ԹՎ ՌՆԾԵ
Асирски календар 6756
Бахајски календар 162–163
Балиски календар 1927–1928
Бенгалски календар 1413
Берберски календар 2956
Будистички календар 2550
Бурмански календар 1368
Византиски календар 7514–7515
Кинески календар 乙酉(дрв. петел)
4702 или 4642
    — до —
丙戌年 (огн. куче)
4703 или 4643
Коптски календар 1722–1723
Етиопски календар 1998–1999
Еврејски календар 5766–5767
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера 2062–2063
 - Сачка ера 1927–1928
 - Кали-југа 5106–5107
Холоценски календар 12006
Игбоански календар 1006–1007
Ирански календар 1384–1385
Исламски календар 1426–1427
Јапонски календар Хејсеј 18
(平成18年)
Јавански календар 1938–1939
Џуче-календар 95
Јулијански календар грегоријанската без 13 дена
Корејски календар 4339
Мингуо-календар Тајван 95
民國95年
Нанакшахи 538
Тајландски сончев календар 2549
Тибетски календар 阴木鸡年
(женско дрво-петел)
2132 или 1751 или 979
    — до —
阳火狗年
(машки оган-куче)
2133 или 1752 или 980
Униксно време 1136073600 – 1167609599

2006 (MMVI) — година според јулијанскиот календар. Тоа била 2006 година од новата ера, 6. од третиот милениум, 6. од XXI век и седма од 2000-тите.

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7514 и 7515 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6756 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5766 и 5767 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2759.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2006 година се протега во 4642 и 4643, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4702 и 4703 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2549. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1426 и 1427 исламска година.

Other Languages

Copyright