10 Qershor

Ditët historike
Maj · Qershor · Korrik
0 1 0 2 0 3 0 4 0 5 0 6 0 7
0 8 0 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31


 • 1878 - u themelua Lidhja Shqiptare e Prizrenit
 • 1886 - Shpërtheu vullkani në malin Tarawera në ishujt veriorë të Zelandës së Re, duke shkaktuar vdekjen e 153 personave.
 • 1924 - Forcat revolucionare në Shqipëri hyjnë në Tiranë, qeveria e kryesuar nga Ilias Vrioni tërhiqet
 • 1940 - Italia zyrtarisht u shpall luftë Britanisë së Madhe dhe Francës gjatë kohës së Luftës së Dytë Botërore. Po këtë datë edhe Gjermania pushton Norvegjinë.
 • 1967 - Përfundon lufta gjashtëditore, ndërkohë izraelitët mposhtin kundërshtarët arabë dhe i zgjerojnë kufijtë e tyre në Lindjen e Mesme.
 • 1977 - James Earl Ray, vrasësi i dënuar i Martin Luther King Jr, ikën nga burgu në Tennessee, Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Ai arrestohet përsëri tri ditë më vonë.
 • 1980 - Në Afrikën Jugore, Kongresi i Shteteve Afrikane lëshon një komunikatë nga lideri i burgosur, Nelson Mandela, në të cilën ai bën thirrje që mbështetësit e lëvizjes antiaparteid të ngrihen për këtë çështje.
 • 1996 - Bisedimet paqësore fillojnë në Irlandën Veriore pa pjesëmarrjen e Sinn Feinit.
 • 1999 - Tërheqja e trupave serbe nga Kosova bëri që NATO-ja t'i japë fund fushatës së sulmeve ajrore kundër Serbisë.
 • 1999 - Miratohet Rezoluta 1244 në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara
 • 2007 - Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, George W. Bush bëri një vizitë zyrtare në Shqipëri, vizita e parë e një presidenti amerikan në Shqipëri.
 • 1976 - Adolf Zukor, Producent filmi hungarezo-amerikan, bashkëthemelues i Paramount Pictures (L. 1873)
 • 1987 - Elizabeth Hartman, aktore amerikane (lindi më 1943)
 • 1988 - Louis L'Amour, shkrimtar amerikan (lindi më 1908)
 • 2000 - Hafez al-Assad, Presidenti i Sirisë (lindi më 1930)
 • 2000 - Brian Statham, futbollist anglez (lindi më 1930)
 • 2001 - Leila Pahlavi vajza e shahut të Iranit Mohammad Reza Pahlavi (lindi më 1970)
 • 2003 - Donald Regan, shefi i shtabit amerikan dhe Sekretar i Thesarit të SHBA-së (lindi më 1918)
 • 2003 - Dr Phil Williams, shkencëtar dhe politikan uellsian (lindi më 1939)
 • 2004 - Ray Charles, muzikant amerikan (lindi më 1930)
 • 2012 - Gordon West, futbollist anglez (L. 1943)

Other Languages

Copyright