11 shkurt

Ditët historike
Janari · Shkurti · Marsi
0 1 0 2 0 3 0 4 0 5 0 6 0 7
0 8 0 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 (30)


 • 660 p.e.s. - Data tradicionale e themelimit të Japonisë nga Perandori Jimmu.
 • 1826 - U themelua University College London me emrin University of London.
 • 1916 - Emma Goldman u arrestua për ligjërimin rreth kontrollit të lindjes.
 • 1919 - Friedrich Ebert (SPD) u zgjodh President i Gjermanisë.
 • 1948 - John Costello pason Éamon de Valera si TaoiseachIrlandës.
 • 1953 - Bashkimi Sovjetik ndërpreu mardhëniet politike me Izraelin.
 • 1964 - Greqia dhe Turqia filluan luftë në Limassol, Qipro.
 • 1964 - Tajvani ndërpreu mardhëniet politike me Francën.
 • 1990 - Nelson Mandela u lëshua nga burgu pas 27 vitesh burgim politik.
 • 2006 - Vice Presidenti amerikan Dick Cheney e plagosë Harry Whittington në fytyrë duke qenë në gjueti sëbashku.
 • 2011 - Hosni Mubarak jep dorheqje
 • 2012 - Fshati Restelicë është goditur nga një ortek bore ku kan humbur jetën përsona.
 • 2012 - Forcat ajrore të Izraelit kanë kryer katër sulme ajrore në Rripin e Gazës
 • 2013 - 18 minatorë kanë vdekur nga një shpërthim në regjionin Komi, Rusi.
 • 2013 - Papa Benedikti XVI jep dorëheqje, Papa i parë që jepë dorëheqjen që nga viti 1415.
 • 1535 - Papa Gregory XIV (v. 1591)
 • 1732 - George Washington (sipas Kalendarit Julian) - kryetari i parë të ShBA
 • 1847 - Thomas Alva Edison - teknik amerikan. Shpikës i disa aparateve kinematrografike. (v. 1931)
 • 1909 - Henrik Lacaj, mësues, përkthyes, leksikograf dhe pedagog.
 • 1920 - Faruku I-rë, mbret i Egjyptit.
 • 1976 - Ricardo, futdbollist pertugez.
 • 1976 – Tony Battie, basketbollist amerikan.
 • 1976 – Peter Hayes, këngëtar dhe kitaristi amerikan
 • 1977 – Ioannis Okkas, futbollist qipriot dhe menaxherr
 • 1977 – Mike Shinoda, këngëtar, kompozitor, kitarist dhe producent amerikan
 • 1979 – Brandy Norwood, këngëtare, kompozitore, profucente dhe aktore amerikane
 • 1981 – Kelly Rowland, këngëtare, kompozitore, valltare dhe aktore amerikane
 • 1982 – Christian Maggio, futbollist italian
 • 1982 – Natalie Dormer, aktore angleze
 • 1982 – Ľubomíra Kalinová, biatlete sllovake
 • 1983 – Rafael van der Vaart, futbollist holandez
 • 1984 – Maarten Heisen, sprinter holandez
 • 1984 – Marco Marcato, ciklist italian
 • 1984 – Aubrey O'Day, këngëtare, kompozitore, valltare dhe aktore amerikane
 • 1985 – William Beckett, këngëtar, kompozitor dhe kitarist amerikan
 • 1985 – Šárka Strachová, skiator çek
 • 1986 – Abu Omar al-Shishani, komandant gjeorgjian (v. 2016)
 • 1986 – Robin Hawkins, këngëtar dhe basisti i Uellsit
 • 1986 – Kees Luyckx, futbollist holandez
 • 1987 – Luca Antonelli, futbollist italian
 • 1987 – José Callejón, futbollist spanjoll
 • 1987 – Juanmi Callejón, futbollist spanjoll
 • 1987 – Ebba Busch Thor, politikan suedez
 • 1987 – Ellen van Dijk, çiklist holandez
 • 1988 – Vlad Moldoveanu, basketbollist rumun
 • 1989 – Alexander Büttner, futbollist holandez
 • 1990 – Javier Aquino, futbollist meksikan
 • 1990 – Q'orianka Kilcher, aktore amerikane
 • 1991 – Georgia May Foote, aktore angleze
 • 1991 – Nikola Mirotic, basketbollist spanjoll
 • 1992 – Taylor Lautner, aktor amerikan deh model
 • 1993 – Ben McLemore, basketbollist amerikan
 • 1993 – Saana Saarteinen, teniser finlandez
 • 1995 – Yang Zhaoxuan, teniser kinez
 • 1996 – Jonathan Tah, futbollist gjerman
 • 1939 - Ali Kelmendi, atdhetar, Hero i Popullit, njëri nga figurat më të njohura që luftuan për çlirimin kombëtar shqiptar, veprimtar kundër shtypjes serbe në Kosovë, pjesëmarrës në revolucionin e 1924-s dhe i qeverisë së Nolit.
 • 2008 - Tom Lantosh, politikan amerikan
 • 2014 - Skënder Sallaku, aktor i njohur shqiptar i humorit
 • Dita botrore e të sëmuarëve.

Other Languages

Copyright