22 Korrik

22 korriku është dita e 203-të e kalendarit gregorian (dita e 204-t në vitin e brishtë) - kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 162 ditë.

Ditët historike
Qershori · Korriku · Gushti
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31


 • 1718 - U shfaq për herë të parë në Firence opera "Skënderbeu" e kompozitorit italian Antonio Vivaldi.
 • 1793 - Alexander Mackenzie arrin në Oqeanin Paqësorë duke u bërë Evro-Amerikani i parë që bën kalim transkontinental në veri të Meksikës.
 • 1933 - Wiley Post bëhet njeriu i parë që fluturon botën i vetëm duke bërë 25100 km për 7 ditë 18 orë dhe 45 minuta.
 • 1934 - Vjedhësi i madh i bankave John Dillinger vritet nga FBI.
 • 1942 - Fillon deportimi sistematik i Judëve nga Warsaw Ghetto.
 • 1943 - Lufta e Dytë Botërore: Aleatët marrin qytetin italian Palermo.
 • 1977 - Udhëheqësi kinez Deng Xiaoping rikthehet në fuqi.
 • 1991 - Vrasësi serik Jeffrey Dahmer arrestohet pas vrasjes së 11 meshkujve të cilët janë gjetur në aprtmanin e tij në Milwaukee.
 • 1999 - U paraqit verzioni i parë i MSN Messenger nga Microsoft.
 • 2005 - Jean Charles de Menezes vritet nga policia pasi kërkohej për bombat në Londër.
 • 2010 - Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë (GJND) në Hagë ka shpallur vendimin këshillëdhënës, sipas të cilit deklarata e shpalljes së njëanshme të pavarësisë së Kosovës nuk ka shkelur të drejtën ndërkombëtare, meqë e drejta ndërkombëtare nuk ndalon deklaratat e tilla, ka thënë sot kryetari i gjykatës, Hisashi Owada.
 • 2011 - Ekstremisti katolik Anders Behring Breivik shkoi në ishullin Utoya në Norvegji ku kreu nje sulm me arrmë zjarri ku vrau 77 njerëz dhe plagosi 15 presona me pas Breiviku u arresteua po ashtu Breiviku kishte montuar nje bomb ne nje vetur ku pagosi 13 njerez.
 • 1478 - Filip I Kastiljski,Mbret i Kastiles dhe Leones
 • 1751 - Caroline Mathilde, mbretëreshë daneze
 • 1887 - Gustav Ludwig Hertz, fizikant gjerman dhe fitues i çmimit Nobel 1921.
 • 1890 - Rose Kennedy, e ema e John F. Kennedy
 • 1892 - Arthur Seyss-Inquart, politikan nacist gjemano-austriak
 • 1894 - Oskar Maria Graf, letrar gjerman
 • 1923 - Bob Dole, senator amerikan, mik i shqiptarëve
 • 1934 - Louise Fletcher, aktore amerikane
 • 1946 - Mireille Mathieu, këngëtare franceze
 • 1954 - Al di Meola, jazz-gitarist italo-amerikan
 • 1971 - Charlotte Gainsbourg, aktore franceze
 • 1974 - Franka Potente, aktore gjermane
 • 1980 - Kate Ryan, kengetare belge

Other Languages

Copyright