Eugjeni IV

Papa Eugjeni IV (Gabriele Condulmer l. 1383, Venecia - v. 23 shkurt 1447, Firence) ishte papa i 207 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 3 mars 1431 dhe deri më 23 shkurt 1447. Paraardhës i tij ishte Papa Martini V, ndërsa pasardhësi papa Nikolla V.

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve


Copyright