Virgilio Fossati

Virgilio Fossati
Fossati.jpg
Të dhënat personale
Data e lindjes 12 shtator 1889
Vendi i lindjes Milano, Itali
Data e vdekjes 29 qershor 1916
Vendi i vdekjes afër Monfalcones, Itali
Pozicioni Mesfushor
Karriera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
1909–1915 Internazionale 97 (4)
Ekipi kombëtar
1910-1915 Italia[1] 12 (1)
Ekipet e menaxhuara
1909-1915 Internazionale
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Virgilio Fossati (12 shtator 1889 – 29 qershor 1916) është një ish futbollist dhe trajner italian i cili luante si mesfushor.[2]

Fossati e shpenzoi të gjithë karrierën e tij me Interin. Ai luajti 97 ndeshje me klubin duke shënuar katër gola. Gjatë karrierës së tij, ai shërbeu në rolet e kapitenit dhe trajnerit. Fossati ishte lojtari i parë i Zikaltërve që luajti në kombëtaren italiane.[3]

Fossati luajti gjithsej 12 ndeshje me kombëtaren italiane, duke shënuar një gol. Ai gol erdhi më 15 maj 1910 në ndeshjen e parë zyrtare të Italisë kundër Francës; të kaltrit fituan 6–2. Nga vitin 1912 e deri në 1915, ai shërbeu si kapiten i ekipit.

Karriera e Fossatit u ndal nga Lufta e Parë Botërore. Ai vdiq më 29 qershor 1916 në Monfalcone gjatë betejës midis ushtrive italiane dhe austriake. Trupi i tij nuk u gjet kurrë.

Vëllai i tij Giuseppe (lindur në Milano më 1894) ka luajtur 43 ndeshje në tre vite me Interin.

Internazionale [2]
  1. ^ Figc.it
  2. ^ a b "Virgilio Fossati, il primo eroe dell'Inter" [Virgilio Fossati, heroi i parë i Interit] (në italisht). Uomo nel Pallone. Marrë më 15 prill 2020. Burimi ka parametra të panjohur: |1= (Ndihmë!)
  3. ^ "Virgilio Fossati". inter.it (në anglisht). F.C. Internazionale Milano. Marrë më 15 prill 2020.


Parardhësi 
Hernst Marktl
Kapiten i Interit
1909–1915
Pasardhësi 
Ermanno Aebi

Copyright