Sportåret 1996

Sportåret 1996
Discobolus Lancelotti Massimo.jpg
1995  · 1996  · 1997
Humaniora och kultur
Datorspel · Film · Konst · Litteratur · Musik · Radio · Serier · Teater  · TV
Samhällsvetenskap och samhälle
Ekonomi · Krig  · Politik  · Sport
Teknik och vetenskap
Meteorologi · Teknik · Vetenskap

Allmänt

Amerikansk fotboll

  • I slutspelet deltar från och med 1990 12 lag. I slutspelets omgång I deltar tre Wild Cards tillsammans med den tredje-seedade divisionssegraren. Lag 3 möter lag 6 och lag 4 möter lag 5. Lagen som seedats etta och tvåa går direkt till omgång II.
    • Lagen seedades enligt följande
  • 1 Green Bay Packers
  • 2 Carolina Panthers
  • 3 Dallas Cowboys
  • 4 San Francisco 49ers (Wild Card)
  • 5 Philadelphia Eagles (Wild Card)
  • 6 Minnesota Vikings (Wild Card)
    • Omgång I (Wild Cards)
  • Dallas Cowboys besegrar Minnesota Vikings med 40 – 15
  • San Francisco 49ers besegrar Philadelphia Eagles med 14 – 0
    • Omgång II
  • Green Bay Packers besegrar San Francisco 49ers med 25 – 14
  • Carolina Panthers besegrar Dallas Cowboys med 26 - 17
      • Omgång III
  • Green Bay Packers besegrar Carolina Panthers med 30 – 13 i NFC-finalen
    • Lagen seedades enligt följande
  • 1 Denver Broncos
  • 2 New England Patriots
  • 3 Pittsburgh Steelers
  • 4 Buffalo Bills (Wild Card)
  • 5 Jacksonville Jaguars (Wild Card)
  • 6 Indianapolis Colts (Wild Card)
    • Omgång I (Wild Cards)
  • Jacksonville Jaguars besegrar Buffalo Bills 30 – 27
  • Pittsburgh Steelers besegrar Indianapolis Colts 42 – 14
    • Omgång II
  • New England Patriots besegrar Pittsburgh Steelers med 28 - 3
  • Jacksonville Jaguars besegrar Denver Broncos med 30 – 27
      • Omgång III
  • New England Patriots besegrar Jacksonville Jaguars med 20 - 6 i AFC-finalen

Badminton

Bandy

Baseboll

Basket

Bordtennis

Boxning

Brottning

Bågskytte

Curling

  • Kanada vinner världsmästerskapet för herrar i Hamilton före Skottland och Schweiz.[1]
  • Sverige vinner världsmästerskapet för damer i Hamilton före USA och Norge.[1]
  • Skottland vinner Europamästerskapet för herrar i Köpenhamn genom att finalslå Sverige med 10-3.[1]
  • Tyskland vinner Europamästerskapet för damer i Köpenhamn genom att finalslå Sverige med 7-4.[1]

Cykel

Drakbåtspaddling

Sverige tog EM-guld i Silkeborg på 500 meter vid drakbåts-EM 1996 i Silkeborg.

Fotboll

Paris Saint-Germain FC besegrar SK Rapid Wien med 1-0 i finalen i Bryssel den 8 maj, och vinner Europeiska cupvinnarcupen.

Friidrott

Golf

Gymnastik

  • Lisen Heijbel (född Wennerholm), STG, vinner SM i artistisk gymnastik för damer, mångkamp.

Handboll

Hastighetsåkning på skridskor

Hästsport

Innebandy

Ishockey

Kanot

Konståkning

  • Herrar – Todd Eldridge, USA
  • Damer – Michelle Kwan, USA
  • Paråkning – Marina Eltsova & Andrej Busjkov, Ryssland
  • Isdans – Oksana Grisjuk & Jevgenij Platov, Ryssland
  • Herrar – Vjatjeslav Zagorodjuk, Ukraina
  • Damer – Irina Slutskaja, Ryssland
  • Paråkning – Oksana Kazakova & Artur Dmitrijev, Ryssland
  • Isdans – Oksana Grisjuk & Jevgenij Platov, Ryssland

Motorsport

Orientering

Schack

Segling

Simning

  • 50 m bröstsim – 1. Patrik Isaksson
  • 100 m bröstsim – 2. Patrik Isaksson
  • 50 m fjärilsim – 3. Jonas Åkesson
  • 50 m bröstsim – 3. Hanna Jaltner
  • 50 m fjärilsim – 1. Johanna Sjöberg
  • 100 m fjärilsim – 1. Johanna Sjöberg
  • 200 m fjärilsim – 2. Johanna Sjöberg
  • Lagkapp 4 x 50 m frisim – 2. Sverige (Johanna Sjöberg, Linda Olofsson, Nelly Jörgensen och Malin Swanström)
  • Lagkapp 4 x 50 m medley – 3. Sverige (Nelly Jörgensen, Hanna Jaltner, Johanna Sjöberg och Linda Olofsson)

Skidor, alpina grenar

    • Slalom
  • 1 Alberto Tomba, Italien
  • 2 Mario Reiter, Österrike
  • 3 Michael von Grünigen, Schweiz
    • Storslalom
  • 1 Alberto Tomba, Italien
  • 2 Urs Kälin, Schweiz
  • 3 Michael von Grünigen, Schweiz
    • Super G
  • 1 Atle Skaardal, Norge
  • 2 Patrik Järbyn,Sverige
  • 3 Kjetil André Aamodt, Norge
    • Störtlopp
  • 1 Patrick Ortlieb, Österrike
  • 2 Kristian Ghedina, Italien
  • 3 Luc Alphand, Frankrike
    • Kombination
  • 1 Marc Girardelli, Luxemburg
  • 2 Lasse Kjus, Norge
  • 3 Günter Mader, Österrike
  • Totalsegrare: Lasse Kjus, Norge
  • Slalom: Sébastien Amiez, Frankrike
  • Storslalom: Michael von Grünigen, Schweiz
  • Super G: Atle Skaardal, Norge
  • Störtlopp: Luc Alphand, Frankrike
  • Kombination: Günter Mader, Österrike
    • Slalom vinns av Martin Hansson, Hestra SSK. Lagtävlingen vinns av Piteå Alpina.
    • Storslalom vinns av Fredrik Nyberg, Sundsvalls SLK. Lagtävlingen vinns av Sundsvalls SLK.
    • Super G vinns av Patrik Järbyn, Åre SLK. Lagtävlingen vinns av Åre SLK.
    • Störtlopp vinns av Tobias Hellman, Åre SLK. Lagtävlingen vinns av Åre SLK.
    • Kombination vinns av Johan Wallner, Filipstads SLK. Lagtävlingen vinns av Piteå Alpina.
    • Slalom
  • 1 Pernilla Wiberg, Sverige
  • 2 Patricia Chauvet, Frankrike
  • 3 Urška Hrovat, Slovenien
    • Storslalom
  • 1 Deborah Compagnoni, Italien
  • 2 Karin Roten, Schweiz
  • 3 Martina Ertl, Tyskland
    • Super G
  • 1 Isolde Kostner, Italien
  • 2 Heidi Zurbriggen, Schweiz
  • 3 Picabo Street, USA
    • Störtlopp
  • 1 Picabo Street, USA
  • 2 Katja Seizinger, Tyskland
  • 3 Hilary Lindh, USA
    • Kombination
  • 1 Pernilla Wiberg, Sverige
  • 2 Anita Wachter, Österrike
  • 3 Marianne Kjørstad, Norge
  • Totalsegrare: Katja Seizinger, Tyskland
  • Slalom: Elfi Eder, Österrike
  • Storslalom: Martina Ertl, Tyskland
  • Super G: Katja Seizinger, Tyskland
  • Störtlopp: Picabo Street, USA
  • Kombination: Anita Wachter, Österrike
    • Slalom vinns av Pernilla Wiberg, Norrköpings SLK. Lagtävlingen vinns av Östersund-Frösö SLK.
    • Storslalom vinns av Erika Hansson, Hestra SSK. Lagtävlingen vinns av Östersund-Frösö SLK.
    • Super G vinns av Linda Ydeskog, Rättviks SLK. Lagtävlingen vinns av Östersund-Frösö SLK.
    • Störtlopp vinns av Linda Ydeskog, Rättviks SLK. Lagtävlingen vinns av IFK Mora.
    • Kombination vinns av Linda Ydeskog, Rättviks SLK.

Skidor, nordiska grenar

  • 15 km (F) vinns av Vladimir Smirnov, Stockviks SF. Lagtävlingen vinns av Åsarnas IK.
  • 30 km (F) vinns av Vladimir Smirnov, Stockviks SF. Lagtävlingen vinns av Åsarnas IK.
  • 50 km (K) vinns av Niklas Jonsson, Piteå SGIF. Lagtävlingen vinns av Åsarnas IK.
  • Jaktstart (10 km F + 15 km K) vinns av Vladimir Smirnov, Stockviks SF. Lagtävlingen vinns av Åsarnas IK.
  • Stafett 3 x 10 km (K) vinns av Åsarnas IK med laget Morgan Göransson, Daniel Gideonsson och Torgny Mogren .
  • 5 km (K) vinns av Annika Evaldsson, Brunflo IF. Lagtävlingen vinns av Kvarnsvedens SK.
  • 15 km (F) vinns av Sara Hugg, Stockviks SF. Lagtävlingen vinns av Stockviks SF.
  • 30 km (K) vinns av Kerrin Petty, IFK Mora. Lagtävlingen vinns av Stockviks SF.
  • Jaktstart (5 km F + 10 km K) vinns av Karin Öhman, Stockviks SF. Lagtävlingen vinns av Stockviks SF.
  • Stafett 3 x 5 km (K) vinns av Kvarnsvedens SK med laget Karin Säterkvist, Annelie Svensson och Anna Frithioff .

Skidorientering

Skidskytte

  • Sprint 10 km
    • 1 Vladimir Dratsjov, Ryssland
    • 2 Viktor Majgurov, Ryssland
    • 3 René Catarinussi, Italien
  • Distans 20 km
    • 1 Sergej Tarasov, Ryssland
    • 2 Vladimir Dratsjov, Ryssland
    • 3 Vadim Sasjurin, Vitryssland
  • Stafett 4 x 7,5 km
    • 1 Ryssland – Viktor Majgurov, Vladimir Dratsjov, Sergej Tarasov & Aleksej Kobeljov
    • 2 Tyskland – Ricco Gross, Peter Sendel, Frank Luck & Sven Fischer
    • 3 Vitryssland – Aleksandr Ajdarev, Oleg Ryzjenkov, Vadim Sasjurin & Aleksandr Popov
  • Lagtävling
    • 1 Vitryssland – Petr Ivasjko, Oleg Ryzjenkov, Vadim Sasjurin & Aleksandr Popov
    • 2 Ryssland – Viktor Majgurov, Vladimir Dratsjov, Pavel Muslimov & Sergej Rosjkov
    • 3 Italien – René Catarinussi, Pieralberto Carrara, Patrick Favre & Hubert Leitgeb
  • 1 Vladimir Dratsjov, Ryssland
  • 2 Viktor Majgurov, Ryssland
  • 3 Sven Fisher, Tyskland
  • Sprint 7,5 km
  • Distans 15 km
    • 1 Emmanuelle Claret, Frankrike
    • 2 Olga Melnikj, Ryssland
    • 3 Olena Petrova, Ukraina
  • Stafett 4 x 7,5 km
    • 1 Tyskland – Uschi Disl, Simone Greiner-Petter-Memm, Katrin Apel & Petra Behle
    • 2 Frankrike – Corinne Niogret, Florence Baverel-Robert, Emmanuelle Claret & Anne Briand
    • 3 Ukraina – Tatjana Vodopjanova, Valentina Nessina, Olena Petrova & Olena Zubrilova
  • Lagtävling
    • 1 Tyskland – Uschi Disl, Simone Greiner-Petter-Memm, Katrin Apel & Petra Behle
    • 2 Ukraina – Tatjana Vodopjanova, Nina Lemesj, Olena Petrova & Olena Zubrilova
    • 3 Frankrike – Corinne Niogret, Florence Baverel-Robert, Emmanuelle Claret & Anne Briand
  • 1 Emmanuelle Claret, Frankrike
  • 2 Uschi Disl, Tyskland
  • 3 Petra Behle, Tyskland

Tennis

Volleyboll

Fotnoter

Copyright